Zeytinin Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Zeytinin Faydaları Nelerdir, Zeytinin faydaları, zeytingiller familyasına üye olan zeytin, Akdeniz iklimine özgün bir ağaçtır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişebilmektedir. Her mevsim yeşil kalma özelliğiyle doğanın güzelliğini artırmaktadır. 10 metreye kadar uzayabilen zeytin ağacı 2000 yıl kadar bile yaşayabilir. Ülkemiz önemli zeytin üreticisi olan bölgelerden bir tanesidir.

Zeytin ağacının her şeyi faydalıdır. Hep yaprakları hem de meyvesi pek çok alanda kullanılabilmektedir. Zeytin ağacı iyi bakıldığında ancak 5-6 yıl içerisinde meyve verebilmektedir. Ancak zeytin ağaçlarının en verimli dönemi 35 ve 150 yaş aralığıdır. Zeytin ağacı her yıl aynı hasadı vermez. Bir yıl çok meyve verirken, diğer yıl kendisini dinlendirerek az meyve verir.

Zeytinin Faydaları Nelerdir
Zeytinin Faydaları Nelerdir görsel

Zeytinin en önemli gıdası, meyvesinden de öte yağıdır. Zeytinyağı adıyla bildiğimiz yağ inanılmaz bir besin maddesidir. Sağlığa faydası pek çok olan bu yağın güzellik üzerine de pek çok etkisi bulunmaktadır.

Zeytinin besin değerlerinin içerisinde A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra, protein, kalsiyum, klor, kükürt ve değerli mineraller bulunmaktadır. Zeytinyağında ise olein, palmitrik, steraik ve linoik asitlerin gliseritleri bulunur. Bunun yanında da E vitamini ihtiva etmektedir.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin faydaları çok eski tarihlerden beridir bilinmektedir. Özellikle sıtma tedavisinde kullanıldığı bir dönem olmuştur. Zeytin yaprağı çay olarak da tüketilebilmektedir. Bu çay yüksek tansiyonla mücadelede etkindir. Antioksidan özelliği bulunan zeytin, kalp ve damar sağlığı için inanılmaz derecede önemlidir. Yaşlanmayı geciktiren özelliği bulunan zeytin adeta bir gençlik iksiridir.

Zeytinler kalp için çok faydalıdır. Hem meyvesi hem de yağı kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Kalpteki ritim bozukluklarını gidermesinin yanı sıra, damar tıkanıklarını da açmaktadır. Kan dolaşımını artıran zeytin sindirim sistemine de iyi gelmektedir.

Zeytinlerin içerdiği vitaminler kemik sağlığı üzerinde de etkindir. Zeytin tüketerek kemiklerinizi güçlendirmek mümkündür.

Zeytinler kolesterol ile mücadelede çok faydalıdır. Serbest radikaller kolesterolü artırır, ancak zeytin içerdiği maddeler sayesinde bunlarla mücadele ederek kötü kolesterol oranını düşürmede oldukça etkin olabilmektedir. Konu ile ilgili yapılan araştırmalarda, zeytinin kan basıncını düşürmede oldukça etkin olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir