Zerdeçalın Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir, Zerdeçalın faydaları, zerdeçal genel olarak yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır. Zencefiller familyasının üyesi olan zerdeçalın anavatanı doğu Hindistan’dır. Zencefilin bir diğer adı da Hindistan Safranı şeklindedir. Sarı rengiyle oldukça ilgi çekici bir baharat olan zerdeçal yaprakları sivridir. Safrana oldukça benzeyen boyalı bir madde çıkarmaktadır. Bitkinin kökündeki uzantılarından bu baharat elde edilmektedir. Yalnızca yemeklerde değil, kumaşlara renk vermek için de kullanılmaktadır.

Zerdeçal içerisinde demir, potasyum, B6 ve C vitamini yer almaktadır.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir
Zerdeçalın Faydaları Nelerdir görsel

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın faydaları çok eski tarihlerden beridir bilinmektedir. Zerdeçal, Kolon Kanseri, meme kanseri ile cilt kanserinin yanında prostat kanserinin iyileşmesine de faydası bulunmaktadır. İçerisinde yer alan kurkumin kansere yakalanan kişilerde kanser hücrelerinin yayılmasını engellemektedir.

Yaşlılığa bağlı olarak gerçekleşebilen Alzheimera yakalanma riskini azaltan zerdeçalın beyin için pek çok faydası bulunmaktadır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde vücuttaki enfeksiyonlarla mücadele etmede oldukça etkindir. Ciltteki yaraların tedavisinde de kullanılmaktadır. Kanı temizler, damar tıkanıklıklarının önüne geçmede etkili olur. Kalp rahatsızlığı riskini azaltmada etkilidir.

Zerdeçalın Kansere Faydaları: Kanserle doğal yoldan mücadelede akla gelen ilk bitkilerden birisi zerdeçaldır. Bu baharat, kanserli hücreler ile mücadele ederek yayılmasını engelleme noktasında yardımcı olmalıdır. Özellikle prostat kanseri, kolon kanseri ve meme kanseri gibi kanser türleriyle etkili bir mücadelesi bulunmaktadır. Kanseri tedavi etmede kullanılan doğal yöntemlerden bir tanesidir.

Zerdeçal Romatizma ağrılarını da gidermede etkilidir. Anti emflamatuar özellikleri sayesinde arterit sorunlarını gidermede etkindir.

Zerdeçal serbest radikallerle mücadele eder, yayılmalarını engeller. Bu durum kalp ve damar sağlığını korumakta oldukça işlevseldir. Ayrıca gençleştirici bir etkisi de bulunmaktadır.

Zerdeçalın faydaları içerisinde diyabete karşı etkin koruma da yer almaktadır. Orta düzey diyabet sorunlarıyla mücadelede oldukça etkindir. İnsülin görevi gördüğünden kan şekerini sağlıklı bir düzeyde tutmakta oldukça işlevseldir. Tip 2 diyabetin başlamasını önleyebilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirme işlevi bulunan zerdeçal içerdiği maddeler sayesinde sizlerin hastalıklara yakalanmasını engellemede oldukça önemli bir misyon üstlenmektedir. Zerdeçalın içerisinde bulunan C vitaminin yanı sıra lipopolisakarit olarak bilinen bir madde içermektedir. Bu madde iltihaplara ve serbest radikallere karşı oldukça etkilidir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir