Zatürre

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Zatürre, Bilimsel adı Pnömoni olan Zatürre mikroskobik hava keselerini etkileyen akciğer iltihaplanmasına verilen isimdir. Mikroskobik hava keselerine ise alveol adı verilir. Bakteri, virüs ve diğer mikroorganizamalarınenfeksiyonu ile bazı ilaçların yanı sıra otoimmün hastalıklar sebebiyle kaynaklanmaktadır. Her yıl dünya nüfusunun yaklaşık %7’si bu hastalığı yaşar. Bunun da %1’i ölümle neticelenir. Gelişmekte olan ülkelerde Zatürre’den kaynaklı ölüm riski çok fazladır. Başkasından bulaşması söz konusu olabilse de genellikle kişinin ağız, boğaz ve sindirim kanalındaki mikropların akciğere inmesiyle oluşmaktadır. Vücut savunması kuvvetsiz kalmış kişilerde oluştuğu bir gerçektir. Grip ve benzeri viral solunum yolları enfeksiyonları Zatürre’ye yol açmakta olup, ziyadesi ile bulaşıcı olduğu bilinmektedir.

Zatürre Belirtileri

Ateşin 39 ile 40 dereceye çıkması, üşüme ve titremenin birlikte yaşanması, nefes darlığı, derin nefes alınınca “batıcı” göğüs ağrısı, öksürük, sarı/yeşil arası kirli balgam en önemli Zatürre belirtileri arasındadır. Sinsi başlangıç adı verilen süreç yaşanabilmektedir. Bu süreçte birkaç gün halsizlik, iştahsızlık, kas ve eklem ağrılarının akabinde kuru öksürük, ısrarlı kusma, bulantı, ateşin hızla yükselmesi yaşanır. Kimi zaman ise seviye bilinci azalabilir. Bu tür şikayetleri olan kişilerin acilen doktora başvurmaları bir zorunluluktur. Gecikmeden, erken teşhis sayesinde ölümcül sonuçlara ulaşmadan engellenebilir. Akciğer röntgeni eşliğinde muayene esnasında bulgularla teşhis konulması söz konusu olmaktadır. Bununla birlikte balgam ve kan tetkiki de istenebilmektedir.

Zatürre Nedenleri

Yaygın olarak virüs ve bakterilerin yanı sıra parazit ve mantar kaynaklı da yaşanabilmektedir. 30’un üzerinde mikroorganizma Zatürre’ye sebebiyet vermektedir. Ayrıca Zatürre nedenleri arasında bağışıklık yetmezliği, sigara içmek, alkol sorunu, kronik böbrek, kronik obstrüktifpulmoner hastalık ve karaciğer hastalığı da bulunmaktadır. Kimileri de bu hastalığa neden olan faktörleri fiziksel etkenler, canlı hastalık etkileri ve kimyasal etkenler olarak 3 başlık halinde açıklar. Fiziksel etkenler arasında tozlar, zararlı ışınlar ve yabancı cisimler gösterilmektedir. Canlı hastalık etkenleri ise virüs, mantar ve parazitler; kimyasal etkenler ise azotoksit buharı, klor ve lipidler gibi faktörlerdir. Zatürre, Alveoler Tipi ve İnterstisiel Tip Zatürre olarak ikiye ayrılmaktadır.

Zatürre Tedavisi

Evde tedavisi mümkün olan Zatürre’ye yakalanan yoğun bakım tedavisi alanların, yaşlı hastaların ve oksijen tedavisi görenlerin hemen hastaneye yatırılması şarttır. Hastaya göre Zatürre tedavisi değişir. Erken teşhis ve ayakta tedaviyle en iyi sonuç alınır. Teşhis ve tedavi sürecinde geç kalınmış ise ağır pnömoni halinde ölümle neticelenebilir. Korunma adına stresten uzak durmak, hijyenik koşullarda yaşamak,  dengeli beslenmek şarttır. Alkol, ilaç ve tütün bağımlılığının kontrol altına alınması gerekir. Kalabalıklarda temastan kaçınmak, maske takmak, aşı gibi tedaviyi kolaylaştırıcı tedbirler alınmalıdır. Pnömokok aşısı streptocossuspneumoniae adlı mikroorganizmaya karşı geliştirilmiş bir aşıdır. Üst solunum yolları konusunda etkili olan bu aşı kas içine yapılır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir