Yüz Felci Egzersizleri

SON GÜNCELLEME: Mart 30, 2018

Yüz Felci Egzersizleri ve yüz felci fizik tedavisi en etkili tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Yüz felci tedavisi öncesinde yapılması gereken ilk şey felcin oluşmasına neden olan problemi ortadan kaldırmaktadır. Yüz felci sıklıkla rüzgarlı havada ve soğuk ortamlarda uzun süre geçirilmesi sonucunda meydana gelir. Fakat bu nedenlerin yanında yüz felci genetik olarak da aktarılmaktadır.

Aile bireylerinden herhangi birinde yüz felci gözlemlenmesi durumunda kalan aile bireylerinde de yüz felci gözlemlenebileceği unutulmamalıdır. Yüz felci rahatsızlığına yakalanmış kişi ilk 3 haftalık süreç içerisinde kesinlikle soğuk ve rüzgarlı ortamlardan kaçınmalıdır. Tüm bunlara ek olarak bir daha yüz felcine yakalanmamak adına her daim rüzgardan ve soğuk ortamlardan sakınmalı, saçlarını kurutmadan evden çıkmamalı, seyahat anında arabanın camlarını açmaktan kaçınmalıdır.

Yüz Felci Egzersizleri Nasıl Yapılır

Yüz felci egzersizlerini kesinlikle bir ayna karşısında yapmanız gerekmektedir. Yüz felci egzersizlerini ayna karşısına geçerek gün içerisinde 3 veya 4 defa uygulayabilirsiniz. Zaten her egzersiz hemen hemen 10 saniye kadar sürdüğü için yorucu değildir. Ayrıca düzenli olarak yüz felci egzersizleri yapan kişilerin dikkat etmesi gereken birçok egzersiz vardır. Bu yüz felci egzersizleri sırasıyla:

 • Dudaklar kapalı iken ağızdan nefes vermeye çalışmak
 • Dudaklar açıkken dışarıya nefes verilir ve ağız büzülür
 • Gözler kapalı iken ağzınızı açmaya çalışmak
 • Burnunuzu sağa ve sola doğru kıvırmaya çalışmak
 • Burnunuzu açmak
 • Göz kırpmak
 • Ağız kapalı iken gözünüzü açıp kapatmak
 • Alt dudağın üst dudak üzerine çekilmesi
 • Alt çenenin yukarıya kaldırılması

Yüz felci egzersizlerini eğer tek yapamıyorsanız kesinlikle doktor kontrolü ile de olsa yapmanız gerekmektedir. Ayrıca yüz felci fizik tedavisi bırakılmamalı ve fizik tedaviye ek olarak bu egzersizler eksiksiz olarak yapılmalıdır. Ayrıca sakız çiğnemek ve gülmek en iyi yüz felci egzersizleri arasında yer almaktadır. Yüz felci egzersizleri 3 parça altında yapılmaktadır.

 • Göz Egzersizleri
 • Alın Egzersizleri
 • Ağız Egzersizler
yuz-felci-egzersizleri-pdf
yuz-felci-egzersizleri-pdf

Yüz felci geçiren kaslara yüz felci fizik tedavisi uygulandığı zaman sinirlerin ve kasların eski işlevini kazanacağı ne yazık ki kesin değildir. Fakat uzun süreli olarak ortaya çıkan yüz felci durumlarında yüz kasları güç kaybeder. Sonrasında tedaviler ile yüz sinirleri tedavi edildiği zaman yüz kaslarında güç kaybı ve asimetri meydana gelmektedir. Bu gibi asimetri durumlarında hastanın kendi kendine yapabileceği yüz felci egzersizleri büyük önem taşır. Sakız çiğnemek, masaj yapmak, parmak uçları ile hafif hafif yüzüne vurarak kasları uyarmak, masaj yapmak, içecekleri pipet kullanarak içmeye çalışmak gibi yöntemler kasların uyarılmasını hızlandıracaktır. Bu tarz küçük egzersizler yardımı ile yüz felci geçiren yüz kaslarının tekrar eski fonksiyonlarını kazanması mümkün bir durumdur.

Yüz felci hastalığında en büyük önem kesinlikle yüz felci egzersizlerindedir. Yüz felci fizik tedavi ile beraber olarak yapılan egzersizler en başarılı tedavilerdir. Sinirler beyinden aldığı komutları kaslara iletirken bölgeden aldıkları uyarıları da beyine iletmekle görevlidirler. Bu nedenle yüz felci tedavisi gençlerde daha yüksek bir başarıya sahipken yaşı ilerlemiş kişilerde maalesef tedavi gençlerdeki kadar faydalı olamamakta.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir