yutma güçlüğü

Yutma Zorluğu

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Tıp alemindedisfaji olarak adlandırılan yutma zorluğu kimi zaman başka bir hastalığın uzantısı olarak görüldüğü gibi tek başına da bir hastalık çeşididir. Disfaji’nin Yunancası olan dysphagia kelimesindeki dys güçlük anlamındadır. Phagia ise yemek anlamına geliyor. Birleşince de bu rahatsızlığın adını oluşturuyor. Türkçe yutkunma güçlüğü olarak çevrilebilmektedir. Çeşitli yaşlarda görülmesi muhtemel olan rahatsızlık, daha ziyade yaşlı insanlarda görülür. Disfaji problemi ile karşı karşıya olanlar beslenme sorunlarının yanı sıra konuşma bozukluğu da yaşayabilmektedir. Konuşma ve anlama imkanı olmasına rağmen gırtlak kaslarını kontrol edemeyen disfaji hastaları ya konuşmaz ya da konuşmamayı tercih ederler. Özofegeal ve Orofaringeal şeklinde ikiye ayrılması söz konusudur.

Yutma Zorluğu Nedenleri

Doğumdan kaynaklanan ve metabolik bozukluklar, enfeksiyon, tümör, geçirilen operasyonlar ve kazalar temel yutma zorluğunedenleri arasında görülmektedir. Bu şekilde oluşan yapısal hasarlar baş ve boyun kemikleri ile beyin tümörü gibi nörolojik hastalıklar sebebiyle görülebilir. Disfajiye’ye neden olan hastalıklar arasında Parkinson, multiskleroz, demans, Shy-Dragersendromu ve amyotrofiklateral skleroz gibi nörolojik hastalıklar bulunmaktadır. Ağız, dil, diş, yutak ve bademcik iltihapları ve aft gibi küçük yaralar da yutmakta zorluk yaşanmasına neden olur. Tonsilit, farenjit, dil ve diş apsesi de disfaji sebepleri arasında sayılabilir. Sinir sistemiyle beyindeki hastalıklarda yemek borusu ve yutak kaslarının çalışmasında bozukluk yaşandığı için de yutma zorlaşabilmektedir.

Çocuklarda Yutma Zorluğu

Anne sütünden sonra ek gıdalara başlanınca anneleri en çok meşgul eden konuların başında çocuğun sağlıklı beslenmesi gelmektedir. Süt sonrası kolay yutulabilen yiyecekler tercih edilir. Elma püresi ve yoğurt bu konuda örnek gösterilebilir. Bu şekilde çocuklarda yutma zorluğu problemi yaşanmaz. Ancak bu durum sürdürülebilir değildir. Öğünler halinde yeme zamanı gelince çocuğun çiğneme alışkanlığının gelişmesi gerekir. Bununla birlikte yutmaya da alışması söz konusudur. Annelerin bu konuda düştüğü yanılgıların başında yiyecekleri “blender” yardımı ile parçalamalarıdır. Bunun yerine çatalla ezerek vermeleri daha uygundur. Aksi halde yutma zorluğu yaşanabilir. Akciğer ve üst solunum yolları enfeksiyonuda besinlerin akciğere kaçmasına sebebiyet verebilir.

Yutma Zorluğu Tedavisi

Bu problemin sebeplerinin ortaya çıkarılması yutma zorluğu tedavisi konusunda ilk aşamayı teşkil eder. Bu konuda egzersizler ve yutma terapilerinin uygulanması söz konusu olabilir. Kısaca NMES adı verilen Elektrikli Mikrokas Uyarı Yöntemi disfajiye karşı yeni bir yöntemdir. Gırtlaktaki kaslar küçük elektrik sinyalleri yardımı ile uyarılarak harekete geçirilmesi çalışılmaktadır. Daha ziyade felç ve beyin tümöründen kaynaklanan yutma zorluklarında uygulanır. Orofaringealdisfalji için egzersizlerle yutma refleksi tetiklenerek sinirlerin uyarılması hedeflenir. Bu konuda vücudun duruşu konusunda da egzersiz yapılır. Özofagusdisfaljide ise doktor tarafından balon bağlı bir endoskop ile genişletme çalışması yapılmaktadır. Bununla birlikte yemek borusundaki tümörlerin temizlenmesi amacıyla cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Çatlaklıkları Doğal Çözümlerle Yok Oluyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir