Yumurtalık Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Nisan 1, 2018

Yumurtalık kanseri malign tümör olarak adlandırılır ve kadın yumurtalığının hücrelerinden gelişir. Elbette ki, yumurtalık tümörlerinin hepsi kötü huylu olmamaktadır.

Birçoğu kötü huylu da olabilmektedir. Organ ve dokulara yayılmayan kötü huylu tümörler cerrahi yöntemlere gerek kalmadan tedavi edilebilmektedir.Yumurtalık kanserinin net varoluş nedenleri şimdiye kadar bilinmemektedir.

Yumurtalık Kanseri Oluşmasındaki Etkenler

Bu hastalığın oluşmasında bir takım tehlike (risk) faktörlerini:

Yaş faktörü (yumurtalık kanseri çoğunlukla kadınlarda adet döngüsü bittikten 55 yaşından sonra ortaya çıkar)

Mayalanmaya yardımcı olabilecek ilaçların uzun bir süre boyunca uygulanması

Kısırlık

Kalıtsal faktör (yumurtalık kanseri olan akrabaların olması)

Geçmişte meme kanseri olanlarda

Menopoz sonrasında 10 yıldan fazla replasman tedavi amacıyla östrojen ilaçlarının kullanılması

Yumurtalık Kanseri Süreçleri

Yumurtalık kanseri sürecinde esas rahatsız edici faktör, ilk dönemlerinde belirtisinin olmamasıdır! Bu yüzden ilk dönemlerde tespit edilmesi çok nadirdir. Hastalığın erken dönemlerde tespit edilmesi, başarılı tedavi yapılması olasılığını önemli ölçüde artırır! Bu hastalığın erken dönemlerde teşhisi için, düzenli jinekolog tarafından yapılan muayenelerin büyük rolü vardır!

Ayrıca, kadınlar kendi organizmalarına çok dikkat etmeyi öğrenmeli ve kendi bedenlerinde herhangi bir şüpheli belirtiler ortaya çıktığı durumlarda (örneğin, karnın boyutunun artması, kabızlık, çanak bölgesinde herhangi bir baskı hissiyyatının olması, belde veya karında ağrıların olması vb.) acil olarak doktora başvurmalıdırlar. Elbette ki, sayılan tüm bu belirtiler yumurtalık kanserinin olmasına delalet değildir ve sonuç itibarı ile herhangi bir hastalığın belirtileri de olabilir. Ancak bu durumda kadının her ihtimale karşı, doktora başvurmakla, kendisini daha ağır hastalıklardan koruması önemlidir.

Yumurtalık kanserinin kadınlarda, özellikle menopoz sonrası pek çok kadın bu dönemde tehlikeden uzak olduklarını düşünerek, profilaktik amaçla periyodik olarak doktor-jinekolog tarafından muayene edilmeyi önemli kabul etmiyorlar. Bu ise çok yanlış bir fikir olup çok tehlikelidir! Yumurtalık kanseri ve ayrıca diğer tehlikeli hastalıklar işte bu yaştaki kadınlar için önemlidir. Böylece sadece kanser hastalığı deyil, cinsel sistemin diğer hastalıklarının zamanında teşhis için kadınlar tüm hayatları boyunca (!!) sürekli muayene yaptırmalıdır.

Jinekolojik muayene sırasında kadında kanser hastalığına şüphe edildiğinde, doktor onu öncelikle ultrason muayenesine gönderir. Ultrason muayenesinde tümör tespit edildiği taktirde, onun iyi huylu veya kötü huylu olmasını belirlemek amacıyla tümör dokusundan alınan materyalin (biyopsi) laboratuar muayenesi yapılır. Bundan daha net muayene yöntemi ise henüz mevcut değildir.

Yumurtalık kanseri şüphesi olan kadınlarda, diğer organlara bulaşması olmasını önlemek için, ek olarak mide-bağırsak sisteminin kontrast röntgen muayenesi, ayrıca süt bezleri için gerekli muayeneleri de yapılır. Bazı gerekli durumlarda ise hekim tarafından karın boşluğunun bilgisayar veya nükleer-manyetik-rezonans tomografisi muayenesi de istenebilir. Yumurtalık kanseri esas tedavi yöntemi olarak cerrahi yoldur. Diğer organlara geçmesi halinde, işlem sırasında bazen doktorlar her iki yumurtalığı, çocukluk borularını da almaktadırlar. Yumurtalık kanseri sürecinde, ayrıca tümör karşıtı özel kimyasal ilaçlardan kullanılarak, kimyasal tedavi ve ışın tedavisi de uygulanabilir.

Yumurtalığın kanseri çok tehlikeli bir hastalıktır. Tedaviye ne kadar erken başlanmış olursa, kurtulmak o kadar etkili olur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir