yumurtalık ağrısı

Yumurtalık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Nisan 1, 2018

yumurtalık ağrısıYumurtalık ağrısı neden olur? Hangi hastalıklarda görülür? Nasıl tedavi edilir? gibi soruların cevabını vermeden önce kadınlarda üreme sistemi ile ilgi kısa bir ön bilgi vermek istiyoruz. Kadınlarda üreme sistemi rahim yani döl yatağı, fallop tüpleri (döl yatağı borusu) ve yumurtalıklarda meydana gelen bir yapıdır. Yumurtalıklar, döl yatağının iki tarafında bulunurlar. Yumurtalıklarda dişi üreme hücreleri olan yumurtalar bulunur.

Yumurtalığın Görevleri Nelerdir?

Yumurtalıklar, ergenliğe girene kadar kadınlarda hormon üretiminde fazla etkin değillerken, ergenlik döneminden başlayarak menapoz dönemine kadar geçen süreçte, kadınlık hormonları olan östrojen, progesteron gibi hormonları üreterek, aylık olarak düzenli adet (regl) olmayı sağlamaktadırlar. Ayrıca yumurtalıklardan her ay bir adet yumurta düzenli olarak olgunlaşıp yumurtalık dışına taşınır. Bu şekilde üreme işlevinin en önemli adımlarından biri gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Yumurtalık Ağrısı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalıklarda görülen ağrılar kistten, tümöre kadar birçok rahatsızlığın işareti olabilirler. Yumurtalık ağrısı kendisini, karında, pelviste ve göbek deliği bölgesindeki ağrılarla belli eder. Bu ağrılar kimi zaman, aralıklarla ortaya çıkmakta, kimi zamansa sürekli devam eden ağrı şikayetleri ile ortaya çıkmaktadır.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kisti, hemen her kadının, hayatında en az bir kez yaşadığı bir sağlık sorunudur. Çoğu zaman kendini belli etmez, jinekolojik muayeneler de fark edilirler. Teşhis için, pelvik muayene ve ultrason yapılır.
Kistler, yumurtalıkların her birinde ya da ikisinde görülebilen, içi sıvı ile dolu olan kesecik şeklinde oluşumdur. Yumurtalık (over) kistlerinin görülmesinin en büyük nedeni hormonal yapıdaki düzensizliklerdir. Hormon düzensizliği yaşayan kadınlarda, gelişen yumurta hücresi çatlamazsa, büyümeye devam ederek folikül kistinin oluşmasına sebep olmaktadır.
Yumurtalık kistinin belirtileri arasında, adet düzensizliği, karında görülen şişkinlik ve ağrılar, bulantı ve öğürmeler, sindirim sisteminde bozukluklar ve idrar yoluyla ilgili sıkıntılar gelmektedir.
Yumuartalık (over) kistlerinin yüzde 85’e yakını iyi huyludur. Genç ve orta yaşlı kadınlarda görülmektedir. Hormonal düzensizlikten kaynaklı oluşan yumurtalık kistleri kısırlığa yol açabilmektedir.

Yumurtalık (over) kistleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yumurtalık kistinin türüne göre, tedavi uygulanmaktadır. Basit yapıdaki kistler, doğum kontrol hapları ile küçültülürler. İltihap şeklindeki oluşumlarda antibiyotik tedavisi uygulanır. Büyük olan ve büyümeye devam eden kistler ise, kötü huylu olma ihtimaline karşı, ameliyatla alınmaktadır. Ameliyatlarda laparoskopi denilen cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Işıklı bir kamera yardımı ile yapılan bu işlemde, cerrah, borunun uç kısmında bulunan alet vasıtasıyla kistlerin alınmasını gerçekleştirir.

Yumurtalık Tümörleri

Yumurtalıklarda görülen tümörler, iyi huylu (kanser yapmayan) ve kötü huylu (kanserli) olmak üzere iki çeşittir.
Yumurtalık Tümörünün Belirtileri
Karında şişmeler, ağrılar, ishal ve kabızlık şikayetleri, iştah eksikliği, sık sık idrara çıkma ihtiyacı, vajinal bölgede kanama, kasıkta şişme ve ağrı gibi semptomlar gelmektedir.

Yumurtalık Tümörleri Nasıl Teşhis Edilir?

Bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) işlemleri yapılarak, detaylı taramalar yapılır. Bu şekilde tümör yayıldıysa, bu alanda görülebilmektedir.
CA- 125 kan testi, yumurtalık kanseri olma ihtimali düşünülen kadınlara uygulanan bir testtir.
Yumurtalık Tümörü Tedavisi
Laparotomi: Tümörlü dokular, cerrah tarafından karın kısmından yarık açılarak çıkartılır.

Kemoterapi ve Radyasyon Tedavisi:

Kemoterapi ilaçları ile kanser hücreleri yok edilir. Yan etkileri de olan bir tedavi metodudur. Tedavi bittiğinde yan etkiler ortadan kalkmaktadır. Radyasyon tedavisinde ise, X-ray ışınları ile kanser hücreleri küçülür ve yok olur. Radyasyon yöntemi yumurtalık kanseri tedavisinde pek tercih edilen bir yöntem değildir.

Diğer yazımız olan Yumurtalık Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir