Yumurta kabuğu maskesi tarifi

Yumurta Kabuğu Maskesi Yapılışı ve Faydaları

SON GÜNCELLEME: Nisan 1, 2018

Bu yazımızda yumurta kabuğu maskesi nasıl yapılır? Cilt için ne gibi faydalara sahiptir? Yumurta kabuğunun içeriğinde neler bulunur? gibi soruların cevabını vereceğiz.

Kalsiyum deposu olan yumurta kabuğu, içinde barındırdığı magnezyum, demir, çinko, manganez gibi 27 çeşit mineral ile sağlığımıza oldukça faydalı olan bir maddedir. Kemik erimesine, ciltteki kırışıklıklara, cilt lekelerine karşı oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Yumurta kabuğu iki şekilde değerlendirilebilir.

Öğütülüp un kıvamına getirilip, her gün bir çay kaşığı ölçüsünde yenebilir. Ya da bitkisel şifa amaçlı olarak cilt maskesi olarak kullanılabilir. Yumurta kabuğu yenilerek tüketildiğinde, kadınlarda kemik erimesi (osteoporoz) riskini azaltmakta, kemiklerin daha güçlü hale gelmesini sağlamaktadır.

Yumurta kabuğu, cilt maskesi olarak kullanıldığında, detoks etkisi yapmakta ve özellikle sigara, alkol kullanımından ortaya çıkan ciltteki erken yaşlanmanın önüne geçmektedir.

Cilt Lekelerine Karşı Yumurta Kabuğu Maskesi

Cilt lekelerinden muzdarip olanlara önereceğimiz bir doğal tedavi yöntemi olan yumurta kabuğu maskesi ile kısa zamanda pürüzsüz ve doğal bir cilt güzelliğine sahip olabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

– Mikser ya da havan yardımı ile öğütülmüş, 1 tatlı kaşığı ölçüsünde yumurta kabuğu
– 1 tatlı kaşığı kadar yoğurt
– 2 tatlı ölçüsünde yumurta akı
– 4 damla taze limon suyu (hazır limon suyu kullanmayın)

Nasıl Yapılır ve Uygulanır?

Tüm malzemeler bir kabın içinde toplanır ve karıştırılır. Yüzde veya cildinizde leke olan yerlere bu karışımdan sürülür. 15-20 dakika kadar kuruması için beklenir. Bu işlemler yapıldıktan sonra ılık su ile yumurta kabuğu maskesinin sürüldüğü yerler yıkanır.

Bu maskeyi haftada 2 kez kullanabilirsiniz. Bu maske sayesinde cilt lekelerinizden kurtulabilir, cildinizi nemlendirebilir, pürüzsüz ve doğal bir cilde sahip olabilirsiniz.

Ciltteki Tahrişler için Yumurta Kabuğu Maskesi

Cildinizde çeşitli nedenlerden dolayı tahriş, kaşıntı ve kızartı oluşmuşsa, yumurta kabuğu maskesi doğal bir çözüm sunmaktadır.

Gereken Malzemeler:

– 3 adet yumurta kabuğu
– Elma sirkesi

Hazırlanışı:

Yumurta kabukları iyice ezilip un kıvamına getirilir ve bir kabın içerisinde elma sirkesi ile karıştırılır. Hazırlanan bu karışım bir kavanoza konulur, ağzı kapatılır ve 3 gün bekletilir. Daha sonra bu karışım, cildin kaşıntılı ve tahriş olmuş bölgelerine sürülür.

Saçları Daha Hızlı Uzatan Yumurta Kabuğu Maskesi

Saçlarınızın daha hızlı şekilde uzaması için kullanılan yumurta kabuğu maskesi şu şekilde uygulanır.

Gerekli Malzemeler:

– 8 adet dövülmüş ve öğütülmüş yumurta kabuğu
– 1 adet yumurta
– Hindistan cevizi yağı

Yapılışı ve Uygulanışı:

Yumurta kabukları toz haline getirildikten sonra, içine 1 adet yumurta kırılır. Hindistan cevizi yağı da katılıp, karıştırılır. Elde edilen karışım, saçlara ve saç köklerine güzelce masaj yapılarak sürülür. 15 – 20 dakika kadar beklenilir. Ilık su ve şampuan yardımı ile yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 defa kullanabilirsiniz.

Evde Yapabileceğiniz En iyi Yüz Maskeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir