Yonca Diyeti Nasıl Yapılır

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Yonca Diyeti Nasıl Yapılır

Yonca Diyeti Nasıl Yapılır, Yonca diyeti  1992 yılında Roma’da Dünya Sağlık Örgütü ve Gıda Tarım Örgütü tarafından düzenlenen konferansta katılımcı ülkeler Ulusal Gıda ve Beslenme Eylem Planına göre hazırladıkları programları sunmuşlar, Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Türklerin beslenme alışkanlıklarına göre yonca diyet programını hazırlamışlardır.

Yonca Diyeti Nasıl Yapılır

Günümüzde birçok diyetisyenin aksine böylesine iki kurumun hazırlamış olduğu diyet programı kilo verirken de sağlığınızın korunmasını farklı diyet listelerin aksine 3 öğün beslenmenin önemini vurgulamaktadır. Üye ülkelerin kendi besin piramidine göre hazırladıkları listelerde Hacettepe üniversitesinin hazırlamış olduğu yonca diyeti “ dört yapraklı yonca”  oldukça ilgi görmüştür. Zaten kelime itibari ile yonca mutluluğu ve sağlığı simgelemektedir. Yonca diyet listesini 4 grup da toplayabilirsiniz.

Yonca Diyeti Nasıl Yapılır
Yonca Diyeti Nasıl Yapılır görsel
  1. Grup; Süt ve süt ürünleri, günümüzde süt ürünleri denilince ilk aklımıza gelmesi gereken  süt, yoğurt ve peynir çeşitleridir. Bu besinlerin başlıca özellikleri içinde barındırdıkları bol miktardaki protein ve vitamindir. Süt ve süt ürünlerinden yetişkinlerin günlük besin ihtiyacı olarak 2 porsiyon tüketimine özen göstermeli, hamile, loğusalık kadınlarda ve menopoz sonrası kadınlarda 3 ile 4 porsiyon tüketilmelidir.
  2. Grup; et, yumurta ve kurubaklagil, bu beslenme grubumuzda  kırmızı et, balık, hindi, tavuk eti, ceviz, fındık, fıstık ve kuru baklagillerden oluşmaktadır. 2.grup besinlerin içinde barındırdığı protein, demir, çinko, magnezyum, B6, B12, B1, A vitamini ile daha sağlıklı olmamızı sağlar. Bunların yanı sıra C vitamini bakımından domates, portakal, kivi, E vitamini olarak da koyu yeşil yapraklı sebzelerle 2. grup beslenmeyi zenginleştirebilirsiniz.
  3. Grup; sebze ve meyve ağırlıklıdır, bu besin grubumuz yüksek oranda su ve düşük oranda protein, karbonhidrat barındırdığından beslenmenizde önemli rol oynar. Bir başka faydalı yani ise içinde barındırdığı antioksidan, bitkisel kimyalar ve diyet lifi gibi bileşenleri içerdiğinden kronik rahatsızlıklara karşıda koruyucu özelliği bulunmaktadır. Vücudumuza olan faydası nedeni ile gün içinde havuç, patates, ıspanak, marul, kıvırcık, pazı, semizotu,patates, bezelye tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir.
  4. Grup; ekmek ve tahıl ürünlerinden oluşmaktadır, 4. grubumuzda bulgurun önemi altı çizili bir şekilde anlatılmıştır, kepeğinden ayrılmamış makarna, pirinç, erişte ve ekmek tahıl bakımından zengin kaynaklardır.
    Yonca diyetinde günlük 3 öğün beslenmenin önemi, öğün aralarının ise 4 ila 5 saat olması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir