Yeni Doğan Ağız Sağlığı

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Yeni Doğan Ağız Sağlığı

Yeni doğan ağız sağlığı. Bebeklerimizin sağlığı bizler için her zaman çok daha önemlidir. Genel temizlikleri, banyoları, alt temizleme sağlığı derken yeni doğan ağız sağlığı da aynı şekilde önemlidir. Fakat, yeni doğan bebekler için ağız sağlığında dikkat etmeniz gereken bir husus yoktur. Çünkü anne sütü emdikleri için ağız sağlığında herhangi bir problem oluşabilecek duruma çok nadiren karşılaşılır. Bebeğinizin ağız sağlığı için yapmanız gereken tek şey annenin meme ucunu emzirme öncesinde kaynamış ılık suyla birlikte temizlemek olacaktır.  Nadiren rastlanan bebek ağız sağlığı sorunuysa şöyledir: bebeğiniz ağzında aft(pamukçuk) oluşumuna dikkat etmeniz ve sık sık gözlem altında tutmanız gerekir. Aft oluşması durumunda bebeğinizin ağzını karbonatlı su ile temizlemeli eğer aft oluşumu fazlaysa doktor tavsiyesiyle birlikte özel damlalar kullanılmalıdır.

Yeni Doğan Ağız Sağlığı
Yeni Doğan Ağız Sağlığı

 

Yeni Doğan Bebek Jimnastiği

Bebekler sağlıklı oldukları süresince hareket alanlarını genişletmek isterler. Sürekli olarak ellerini, kollarını ve bacaklarını hareket halinde tutarlar. Yeni doğan bebek jimnastiği ile birlikte bebeklerinizin hareketlerini daha fazla genişletebilir daha esnek bir yapıya sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu durum bebeğinizin kas yapısının gelişmesine fayda sağlayacaktır. Hem kan dolaşımı hem de metabolizma çalışma hızında da etkili olacaktır. Bebeğinizin rahat hareket edebilmesi için kıyafetlerini sıkı, dar ve kalın şekilde değil daha ziyade bebeğinize ince ve daha rahat hareket edebilecekleri kıyafetler tercih etmelisiniz. Yeni doğan bebek jimnastik yapabilmesi için 3 ayını doldurmuş olması gerekmektedir. 3 ay ve sonrasında bebeğinize jimnastik hareketleri yaparak hem bunu eğlenceli bir oyun haline getirip hem de bebeğinizin sağlığı için güçlü adımlar atmış olacaksınız. Jimnastik hareketleri yaparken bebeğinizin daha iyi anlaması ve kavramasını geliştirmiş olacağınızı da bilmelisiniz.

Yeni Doğan Bebekler için Kucak Alıştırılmalı Mı?

Yeni doğan bebeğinizi kucağınıza almak size zor ve sıkıntılı gelebilir. Genellikle yaşanan sorunlardan birisi bebeğinize zarar verme korkusu oluyor. Yeni doğan bebeğinizin ilk olarak sizin sevgi ve şefkatinize güvenli kollarınızı hissetmeye ihtiyaçları vardır. Tam da bu yüzden bebeğinizin eklem yerleri boynu gibi yerleri size kırılacakmış hissiyatı uyandırmış olsa bile bebeğinizi dikkatle kucağınıza aldığınızda hiçbir sorun yaşamadığınızı göreceksiniz. Yeni doğan bebekler ve kucak alıştırması bebeğinizin sevginizi hissetmesi adına yapmanız gereken bir duygusal hareket olmalıdır.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir