Yemek Yemeyen Çocuklar

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Yemek Yemeyen Çocuklar

Yemek yemeyen çocuklar. Anneler çocuklarının yemek yemelerini sağlamakta çoğu zaman başarısız oluyorlar. Tüm besinlerdeki vitaminlerden faydalanmaları adına çocukların üzerinde yemek yemeleri konusunda fazla ısrarcı davranıyorlar. Çocuklarda yemek yeme alışkanlığı konusunda ısrarcı davranılmasının faydasız olacağını belirtmek isterim. Çocuklarınıza yemek yeme de alışkanlık kazandırmak için kandırmak gibi yöntemlere başvuran anneler tamamen yanlış bir uygulama tercih ediyorlar. Çocuklar bu tarz konularda ailenin dikkatini üzerine çekmek için yemek yememe konusunda ısrarcı davranır ve çoğu zaman çocuklar bu konuda başarı sağlarlar.

Ailenin Yapması Gerekenler

Çocuklarına yemek yeme konusunda ailelerin yapması gerekenler vardır. Öncelikle ailenin bu konuya ilişkin bakış açısını değiştirmeleri gerekmektedir. Çünkü, her çocuğun bünyesi ve yemek yeme alışkanlığı farklıdır.

Yemek Yemeyen Çocuklar
Yemek Yemeyen Çocuklar

Çocuğunuz size göre iştahsız ya da yemek yerken fazla oyalanıyor, yavaş yemek yiyorsa bu durumda ısrarcı olmak yerine çocuğun bünyesinin az miktar yemeği kabul ettiğini ya da yavaş yerken yemeği keşfederek tadına vararak yediğini düşünmelisiniz. Eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa yemek öncesi veya sonrası çocuğunuza bulunacağınız telkinlerden kaçınmalı belli kurallar getirmelisiniz. Mesela; yemek yeme süresi belirleyin 20 dakika gibi bir süre yeterli olacaktır. Bu süre zarfında çocuğunuzun yemek yemesi gerektiğini bilinçlendirin. Süre dolduğunda çocuğunuza alternatif yemek sunmayın ve tabağı önünden kaldırın.

Çocuğunuzla Mutfakta Zaman Geçirin

Çocuğunuzun mutfakta sizinle birlikte zaman geçirmesine izin verin. Çocuğunuza yemek yeme konusunda bir alışkanlık kazandırmak istiyorsanız eğer sizinle mutfakta zaman geçirmesine, yemeklerin hazırlanmasına yardımcı olmasına izin verin. Çocuğunuz hem sizinle birlikte yemek yaparken daha keyifli olduğunu, yemeklerin nasıl yapıldığını görmüş olacak hem de mutfakta kullandığınız sebzeleri neden ve nasıl tüketmesi gerektiğine dair fikri oluşacaktır. Bu durum çocuğunuzda olumlu bir etki yaratmış olup yemeğini de keyifle yemesine neden olacaktır. Çocuklarda sebze tüketimi konusunda sıkıntı yaşıyorsanız yemek sunumunda sebzeleri ince doğrayarak servis etmeyi deneyin. Böylece hızlı ve severek tüketim yaptığını göreceksiniz. Zor yediğini düşündüğünüz sebzeleri köfte, börek, garnitür gibi ürünlerle servis edin. Televizyon karşısında yemek yemesinin doğru olmadığını anlatın ve bu şekilde yemek yemesinden uzak durun. Şeker, çikolata gibi ürünleri ödül olarak kullanmayın. Bu veya benzeri durumlara dikkat ettiğiniz sürece çocuğunuz yemek yeme alışkanlığını kazanacak ve size yemek yeme konusunda zorluk çıkarmayacaktır.

 

Ayrıca kontrol et:

Tavuk Etine Önem Verelim Tarifi

İÇİNDEKİLER Tavuk Etine Önem Verelim TarifiTavuğun Farklı Parçalarını DenemekTavuk budunu sevmek Tavuk Etine Önem Verelim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir