dogal antibiyotik olamayan antibiyotikler
dogal antibiyotik olamayan antibiyotikler

Yanlış antibiyotik kullanımı, Doğal antibiyotikler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

dogal antibiyotik olamayan antibiyotikler
dogal antibiyotik olamayan antibiyotikler

Doğal antibiyotikler, yanlış antibiyotik kullanımı, antibiyotik nedir

Antibiyotik nedir ?

Bakterilerin faaliyetine engel olan madde “antibiyotik” denir. Antibiyotikler iki tür etkisi olabilir: onlar da bakterilerin artmasını durdurur (bakteriyostatik antibiyotikler), ya da bakterileri doğrudan öldürür (bakterisid antibiyotikler). Antibiyotikler bakteriler tarafından oluşan, meydana gelen birçok hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıkların arasında yaşamı tehdit enfeksiyonlar (örneğin menenjit) ve hatta sıradan problem sayılan sivilce da var. Antibiyotikler virüsler tarafından işlenen grip veya soğuk algınlığı gibi hastalıklar sırasında kullanılmaz, çünkü antibiyotikler virüslere etki göstermez.

Bakterilerin antibiyotiğe bağışıklılığı nedir ?

Bakteri herhangi bir antibiyotiğin etkisinden korunma kabiliyetini geliştirme gösteriyorsa, demek ki, o, antibiyotiklere dayanıklılık elde ettiği anlamına gelir. Yani o antibiyotik artık bu bakteriye etkilemez. Yıllar boyunca birçok hastalıklara neden olan bakterilerin çeşitli antibiyotiklere dayanıklı olması antibiyotiklerin aşırı veya düzensiz kullanımının sonucudur. Antibiyotiklere düzenle veya yanlış kullanımı kötü sonuçlara neden olur. Düzenli olarak alınan bir antibiyotik birçok bakterinin bağışıklık sistemini güçlendirir ve antibiyotik kullanımı gereksiz hale gelebilir.BU rahatsız edici bir durumdur, çünkü var olan bir çok antibiyotikler artık bakterilere etkilemez. Böylece bakteri kökenli hastalıkların tedavisi zorlaşıyor.

Antibiyotikler hakkında yanlış görüşler ve gerçek boyutları

Yanlış görüş: Kendimi iyi hissediyorum antibiyotik içmeyeyim

Gerçek: Bir rahatsızlık sonucu oluşan doktor reçetesi ile alınan antibiyotik tedavisinin devamında kendimizi iyi hissetmemiz sonucu kesemeyiz. Çünkü antibiyotik tedavisini tamamlamalıyız. Doktorumuzun verdiği miktarda veya süre zarfı içerisinde antibiyotik alımına devam etmezsek bünyemizde bulunan bir çok zararlı bakterinin ölümüne veya ortadan kalkmasını tamamlayama biliriz. Sağ kalmış bakteriler antibiyotiklere karşı direnci artar ve rahatsızlığın tamamen geçmesine engel olur. Hastalık ortadan kalksa bile kısa veya uzun bir süre içerisinde tekrar ortaya çıkacaktır. Buda sizin tekrar antibiyotik kullanımına itecektir. Aynı antibiyotiğin öldürmediği bir bakteri o antibiyotiğe karşı dirençli olabilir ve tedavi sonuca ulaşamaz.

Yanlış görüş: Hasta olacağım antibiyotik içmeliyim

Gerçek: Kendinizi rahatsız hissettiğinizde antibiyotik içemezsiniz. Hatta aynı rahatsızlığı sürekli yaşamanız durumunda bile doktor kontrolü olmadan antibiyotik içemezsiniz. Çünkü kullanılan antibiyotik rahatsızlığa neden olan bakterilerin direnç kazandığı antibiyotik olabilir. Doktor denetiminde tekrar antibiyotik tedavisi kullanabilirsiniz.

Doğal antibiyotikler kullanın

Bir çok makalemizde sağlık sorunlarına doğal çözümler sunmaya çalışıyoruz. Bir çok rahatsızlık sonucu antibiyotik kullanılması gerekiyor. Bakteri sonucu olan rahatsızlıklar antibiyotik kullanımı olmadan kolay kolay geçmiyor hatta. Günümüzde herkesin antibiyotiği yanlış ve düzensiz kullanması sonucu bir çok bakteri antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanıyor ve çok güçlü bir biçimde karşımıza çıkıyor. Bunun için sağlığınızı korumak ve gelecek nesiller için beslenirken doğal antibiyotikleri bünyenize alarak hasta olmadan hastalık veya rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bunları aşağıda listeleyerek beslenme alışkanlığınızda bol bol yer vermeniz gereken besinleri belirteceğim. Bu besinler doğal antibiyotiklerdir.

Doğal antibiyotik olan baharatlar  ; acı biber, kimyon, sumak, karabiber, pul biber
Doğal antibiyotik olan bitkiler  ; karabaş otu, dağ çiçeği bitkisi, ada çayı, kekik, meyan kökü
Doğal antibiyotik olan bitki çayları  ; zencefil çayı, sarımsak çayı, soğan çayı, ekinezya çayı, ada çayı
Doğal antibiyotik olan besinler ; brokoli, ıspanak, soğan, sarımsak, lahana , enginar, havuç, turp, muz, nar, kayısı, portakal, greyfurt, mandalina,

Hasta olacak gibi hissedip yani kötü hissedip bir adet antibiyotik içmek yerine sürekli olarak yukarıdaki doğal antibiyotikleri kullanarak bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıktan kurtulabilir veya hasta olmadan sorunu çözebiliriz. Antibiyotik kullanmadan önce kesinlikle doktor kontrolünden geçmelisiniz. Antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı sizi hastalıklardan koruyamaz hatta savunmasız hale getirebilir.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

5 Yorumlar

  1. Kışın bir soğuk algınlığı olduğu zaman doktora gitmeden antibiyotik kullanır olduk maalesef. Kış aylarında doğal antibiyotik gibisi yok gerçekten.

  2. Antibiyotik denilen şeyi milletçe şeker yer gibi yiyoruz. Ülkemizde birçok kişi antibiyotik bağımlısı. Başı ağrısa antibiyotik içiyor. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

  3. ne kadar doğru bilmiyorum ama dünyada en çok antibiyotik tüketen toplum bizmişiz

  4. Teşekkür ederim paylaşımınız için. Ne yazık ki Türkiyemizde inanılmaz fazla antibiyotik kullanımı var.

  5. Bende hasta olunca hemen antibiyotik yazdırıp kullanan biriyim böyle kötü bir alışkanlığım var ve aslında doğal antibiyotikler kullanmak lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir