Yağmurdan önce eklemler neden ağrır ?

SON GÜNCELLEME: Ekim 18, 2018

Yağmurdan önce eklemler neden ağrır. Havanın birden değişmesi ile genelde yaşlılarda görülen ancak bir yaş kısıtlaması olmayan bu rahatsızlığı nedeni nedir ? Geneldellikle bacak eklemlerinde görülen bu ağrıları inceleyeceğiz.

Yağmurdan önce eklemler neden ağrır ?

Birçok insanlarda aniden oluşan hava değişimi (yağmur, soğuk, rüzgar) sırasında moralin bozulması, çeşitli ağrılar vb. olur. Buna meteo hassaslık denir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyada yaşayan kadınların yarısı ve erkeklerin üç te biri  meteohessas. Romatizma, artroz, artrit, osteokondroz gibi hastalıklardan ağrı çekenler, geçmişte kemik veya eklem travmaları alan insanlar havanın değişmesine, özellikle, rahatsız olurlar.

Yağmur ve romatizma

Bunun sebeplerini açıklayalım. Bu hastalıklar sırasında eklem ve kemiklerde bulunana sinir uçları zedelenir. Atmosfer basıncı değişikliklerinde eklem boşluklarında basınç de değişir. Bunun sonucunda hasta sinir uçları basınçtan etkilenir, bu da eklem ve kemiklerde ağrılar ve diğer nahoş hislere neden olur. Atmosfer basıncı normal seviyeye düşünce ağrılar azalır veya yok olur. Eğer havanın değişimi sırasında eklem ve kemiklerde ağrılar hissediyorsanız, mutlaka ortopediye başvurun. Hatta bu ağrılar sizi sadece havanın değişimi sırasında rahatsız ediyorsa, diğer zamanlarda ise siz kendinizi tam sağlıklı hissediyorsanız, muayeneye gidin. Artrit ve artroz gibi ağır eklem hastalıklarının ilk aşamalarında hastada havaya olan tepki ilk ve tek belirtisi değerindedir. Hastalık ilerledikçe ağrılar, hava basıncını beklemeden iyi havada belirmeye başlar, gittikçe artar, güçleniyor.

Yağmurdan önce romatizma

Ortopediye gidin

Yağmurdan önce oluşan eklem ağrıları hava basıncına bağlı olarak oluşur. Sağlıklı bir eklem hava basıncı değişiminden etkilenmez. Hava basıncından etkilenecek kadar hassaslaşan bir eklem ileride daha büyük sıkıntılara neden olarak yürümenizi dahi etkileyebilir. Eklem işlevsel olarak kemikleri bir arada tutarak iskelet hareketlerinin rahat bir biçimde yapılmasını sağlar, eklemlerin zarar görmesi veya ağrı belirtisi vermesi fiziksel hareketlerinizi çok büyük etkiliyebilir. Sağlığınız için ortopedi kliniğine giderek bir uzman gözetiminden geçin. Eklem ağrılarının erken tespiti sizi büyük ortopedi ameliyatlarından kurtarabilir. Yağmurdan önce eklem ağrıları neden ağrısı sorunuza yanıt verebilmişsek ne mutlu bize.  Bir uzman doktora başvurmayı unutmayın, başlarda basit görülen bu ağrılar ileride ciddi sorunlara neden olabilir.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

16 Yorumlar

 1. bu sıkıntı bende de var burada okuyunca hah tamam dedim aynı anlatılanlar gibi.

 2. Her zaman merak ettiğim bir konuydu demek ki sinir uçlarından dolayı oluyormuş

 3. açıkcası bu konu hakkında pek bir bilgim yoktu paylaşımınız sayesinde öğrenmiş oldum teşekkürler

 4. Yağmurdan önce basınç farkından dolayı eklemler ağrıyor ve bazı insanlarda dayanılmaz bir ağrı hissi oluşturuyor.

 5. Bu konuyu yıllar önce Kemal Sunal’ın filminde görmüştüm. Demek ki gerçeklik payı varmış.

 6. hava basıncının artmasından dolayı eklemlerin ağrıması baya ilginç geldi. bu olayı kemal sunalın filminden hatırlıyorm yağmurun ne zaman yağacağını tahmin ediyordu.

 7. daha önce hiç duymadığım güzel bir bilgi paylaşımı olmuş teşekkürler

 8. Böylece “romatizmalarım tuttu, yağmur yağacak” şeklinde yağmuru önceden hissedebilme gibi süper gücü olan fantastik teyzelerimizin foyası da bilimsel olarak açığa çıkmış oldu. Teşekkür ederim. Şimdi teyzeler düşünsün!

 9. Ya benim de ağrılarım oluyor yağmur zamanları. Bu nedenle mi oluyormuş?

 10. Romatizması olan herkesin yağmur yağmadan önce dizleri ağrır. Ancak bu ağrıları çeken bilir. Gerçekten zor bir durum.

 11. Bu yıllardır merak ettiğim bir konuydu. Fırsatını bulup da araştıramamıştım. Sitenizde denk gelip okudum, teşekkürler.

 12. İnsanlar bunu doğaüstü olayları bağlamaya çalışıyor ama nedeni basit basınç değişimi öğrenilmesi ve öğretilmesi gerekiyor bazı şeylerin

 13. her şey için tebdir almak esas sa bunu da ihmal etmeyip tedavi yollarına gidilmeli elbette

 14. Birçok kişi biliyordur yağmur öncesinde romatizması olan kişilerin eklem yerleri ağrır ama nedenini bilen çok az bende yeni öğrenmiş oldu.

 15. Konuyu görünce aklıma direk Kemal Sunal ın filmi geldi 🙂 Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir