Yağmurdan önce eklemler neden ağrır ?

Yağmurdan önce eklemler neden ağrır. Havanın birden değişmesi ile genelde yaşlılarda görülen ancak bir yaş kısıtlaması olmayan bu rahatsızlığı nedeni nedir ? Geneldellikle bacak eklemlerinde görülen bu ağrıları inceleyeceğiz.

Yağmurdan önce eklemler neden ağrır ?

Birçok insanlarda aniden oluşan hava değişimi (yağmur, soğuk, rüzgar) sırasında moralin bozulması, çeşitli ağrılar vb. olur. Buna meteo hassaslık denir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyada yaşayan kadınların yarısı ve erkeklerin üç te biri  meteohessas. Romatizma, artroz, artrit, osteokondroz gibi hastalıklardan ağrı çekenler, geçmişte kemik veya eklem travmaları alan insanlar havanın değişmesine, özellikle, rahatsız olurlar.

Yağmur ve romatizma

Bunun sebeplerini açıklayalım. Bu hastalıklar sırasında eklem ve kemiklerde bulunana sinir uçları zedelenir. Atmosfer basıncı değişikliklerinde eklem boşluklarında basınç de değişir. Bunun sonucunda hasta sinir uçları basınçtan etkilenir, bu da eklem ve kemiklerde ağrılar ve diğer nahoş hislere neden olur. Atmosfer basıncı normal seviyeye düşünce ağrılar azalır veya yok olur. Eğer havanın değişimi sırasında eklem ve kemiklerde ağrılar hissediyorsanız, mutlaka ortopediye başvurun. Hatta bu ağrılar sizi sadece havanın değişimi sırasında rahatsız ediyorsa, diğer zamanlarda ise siz kendinizi tam sağlıklı hissediyorsanız, muayeneye gidin. Artrit ve artroz gibi ağır eklem hastalıklarının ilk aşamalarında hastada havaya olan tepki ilk ve tek belirtisi değerindedir. Hastalık ilerledikçe ağrılar, hava basıncını beklemeden iyi havada belirmeye başlar, gittikçe artar, güçleniyor.

Yağmurdan önce romatizma

Ortopediye gidin

Yağmurdan önce oluşan eklem ağrıları hava basıncına bağlı olarak oluşur. Sağlıklı bir eklem hava basıncı değişiminden etkilenmez. Hava basıncından etkilenecek kadar hassaslaşan bir eklem ileride daha büyük sıkıntılara neden olarak yürümenizi dahi etkileyebilir. Eklem işlevsel olarak kemikleri bir arada tutarak iskelet hareketlerinin rahat bir biçimde yapılmasını sağlar, eklemlerin zarar görmesi veya ağrı belirtisi vermesi fiziksel hareketlerinizi çok büyük etkiliyebilir. Sağlığınız için ortopedi kliniğine giderek bir uzman gözetiminden geçin. Eklem ağrılarının erken tespiti sizi büyük ortopedi ameliyatlarından kurtarabilir. Yağmurdan önce eklem ağrıları neden ağrısı sorunuza yanıt verebilmişsek ne mutlu bize.  Bir uzman doktora başvurmayı unutmayın, başlarda basit görülen bu ağrılar ileride ciddi sorunlara neden olabilir.

İlginizi Çekebilir

Potasyum Eksikliği Nelere Yol Açar

Potasyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Nasıl Giderilir?

Potasyum Eksikliği Nelere Yol Açar? İnsan hayatı için çok büyük öneme sahip olan minerallerden olan …

16 Yorumlar

 1. Konuyu görünce aklıma direk Kemal Sunal ın filmi geldi 🙂 Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 2. Birçok kişi biliyordur yağmur öncesinde romatizması olan kişilerin eklem yerleri ağrır ama nedenini bilen çok az bende yeni öğrenmiş oldu.

 3. her şey için tebdir almak esas sa bunu da ihmal etmeyip tedavi yollarına gidilmeli elbette

 4. İnsanlar bunu doğaüstü olayları bağlamaya çalışıyor ama nedeni basit basınç değişimi öğrenilmesi ve öğretilmesi gerekiyor bazı şeylerin

 5. Bu yıllardır merak ettiğim bir konuydu. Fırsatını bulup da araştıramamıştım. Sitenizde denk gelip okudum, teşekkürler.

 6. Romatizması olan herkesin yağmur yağmadan önce dizleri ağrır. Ancak bu ağrıları çeken bilir. Gerçekten zor bir durum.

 7. Ya benim de ağrılarım oluyor yağmur zamanları. Bu nedenle mi oluyormuş?

 8. Böylece “romatizmalarım tuttu, yağmur yağacak” şeklinde yağmuru önceden hissedebilme gibi süper gücü olan fantastik teyzelerimizin foyası da bilimsel olarak açığa çıkmış oldu. Teşekkür ederim. Şimdi teyzeler düşünsün!

 9. daha önce hiç duymadığım güzel bir bilgi paylaşımı olmuş teşekkürler

 10. hava basıncının artmasından dolayı eklemlerin ağrıması baya ilginç geldi. bu olayı kemal sunalın filminden hatırlıyorm yağmurun ne zaman yağacağını tahmin ediyordu.

 11. Bu konuyu yıllar önce Kemal Sunal’ın filminde görmüştüm. Demek ki gerçeklik payı varmış.

 12. Yağmurdan önce basınç farkından dolayı eklemler ağrıyor ve bazı insanlarda dayanılmaz bir ağrı hissi oluşturuyor.

 13. açıkcası bu konu hakkında pek bir bilgim yoktu paylaşımınız sayesinde öğrenmiş oldum teşekkürler

 14. Her zaman merak ettiğim bir konuydu demek ki sinir uçlarından dolayı oluyormuş

 15. bu sıkıntı bende de var burada okuyunca hah tamam dedim aynı anlatılanlar gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir