Whipple Hastalığı
Whipple Hastalığı

Whipple Hastalığına Ne iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ocak 12, 2017

Whipple Hastalığı
Whipple Hastalığı

Whipple Hastalığı çok yaygın olarak bilinmese de kaynağı Tropheryma whipplei bakterisidir. Bu bakteri, sindirim sistemini etkilemekle kalmaz, kap, akciğer, beyin ve eklemlere kadar yayılmaktadır. Yaşamı tehdit edebilecek hale bile gelebilir. Bilim dünyasının hala cevap bulamadığı sorulara sahip bu hastalığı bazı kişiler taşımakta, ancak hiçbir belirti göstermemektedir. Bu bakteri kişiden kişiye kolay bulaşmamaktadır. Hastalığı kesin tedavi eden bir yöntem geliştirilememiştir.

Whipple hastalığının belirtileri içerisinde eklem ağırsı, kanlı ishal, kilo kaybı, mide ağrısı, ateş gibi belirtiler yer almaktadır. Yorgunluk ve anemi ile birlikte görülür. Ciltte renk değişmesi, kronik öksürük ve göğüste ağrı gibi durumlar da yaygın olarak görülmese de kişiyi etkilemektedir.

Whipple Hastalığına ne iyi gelir?

Bu hastalığın etkilerini dindirmek için sıvı alımını artırmak gereklidir. Demir takviyesi kritiktir. Bu bağlamda demir içeriği yüksek olan gıdaları tüketmeniz gerekir Demir içeren her türlü besini kullanabilirsiniz.

D vitamini, K vitamini, kalsiyum ve magnezyum takviyeleri alabilirsiniz. Bunları yiyeceklerden alabileceğiniz gibi, tablet halinde de alabilirsiniz.

Whipple Hastalığındaki en önemli sorun besin maddelerinin emiliminin zor olmasıdır. Bu yüzden yediğiniz gıdalardan faydalanmak için yüksek kalorili bir diyet yapmalısınız.

C vitamini içeren besinler de bağışıklık sisteminizi güçlendireceğinden hastalığa faydalı olabilir. Ancak ne yaparsanız yapın, mutlaka doktora danışarak bu işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Vitamin alımları asla ihmal edilmemeli, ishal sorunu yüzünden sıvı alımı yükseltilmelidir.

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir