Leptospiroz / Weil Hastalığı

Weil Hastalığı (Leptospirozis) Nedir?

SON GÜNCELLEME: Nisan 1, 2018

Weil hastalığı ya da leptospiroz bakterilerin neden olduğu, iki fazda görülebilen çok çeşitli belirtiler verebilen bir hastalıktır. Bazı hastalarda böbrek veya karaciğer yetmezliği, solunum yetmezliği, menenjit veya hatta ölüme dahi neden olabilir.

Bakteri enfeksiyonu hem evcilleştirilen ( köpekler ve atlar gibi) hem de yabani enfekte olmuş hayvanlardan (kemirgenler ya da vahşi domuzlar gibi) birçok türün enfekte hayvanların idrarıyla yayılır. Bakteriler aylarca tatlı suda ve toprakta hayatta kalabilirler. Hastalık, ılıman ve tropik iklimlerde en yaygın olarak görülmektedir. Bulaşıcı bakteriler dünya çapında görülür.

Leptospiroz (Weil Hastalığı) Nedenleri

Leptospirozun nedeni bakteridir.(Lestospira Bakterisi) Vahşe ya da evcil hayvanlarda görülen lestospiroz, hayvanların idrarlarına temas yoluyla insana geçmektedir. Bakteriler karaciğer, böbrekler ve merkezi sinir sisteminde çoğalırlar. Bu hastalığın kişiden kişiye aktarılması nadirdir.

Leptospirozun kuluçka süresi

Leptospirozun kuluçka süresi yaklaşık yedi ila 12 gündür ancak iki ila 30 gün arasında da değişebilir.

Leptospiroz için risk faktörleri nelerdir?

Risk faktörleri, çiftlik hayvanları, vahşi hayvanlar ve kirlenmiş su ve topraklarda (çiftçiler, mezbaha çalışanları, veteriner hekimler, madenciler, askeri personel) mesleki maruz kalmayı içerir. Kamp ya da kayak gibi açık hava etkinliklerine katılan insanlar da enfeksiyon riski altındadır. Enfekte olmuş köpeklerin dışkısı da dahil olmak üzere kanalizasyona veya hayvan atıklarına maruz kalma, leptospiroz alma riskini arttırır.

Leptospiroz semptomları ve bulguları değişkendir ve birçok diğer hastalık ile benzerlik gösterir. Belirtiler, bakterilere maruz kaldıktan yaklaşık iki gün ile dört hafta sonra ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde ise hiçbir belirti ortaya çıkmayabilir.

Yüksek ateş, titreme, baş ağrısı , kas ağrıları, yorgunluk, boğaz ağrısı, karın ağrısı,kusma, ishal, sarılık ,Eklemlerde ağrı,kırmızımsı gözler önemli belirtilerdir. Bu belirtiler genellikle enfeksiyonun ilk evresinde ortaya çıkar ve çoğu zaman aniden kendini belli eder. Bazı hastalarda belirtiler düzelir ve ikinci aşamaya geçmezler. Diğerlerinde ise iyileşme olmuş gibi görülür, ancak hastalığın ağır şekli olan daha şiddetli semptomlar ve organ hasarı yapan hastalığa yakalanır. (yaklaşık% 5-10). İkinci aşamalı semptomlar şiddetli hastalığın ilk faz semptomları ile örtüşebilir ve aşağıdakileri içerir:

• Sarılık
• Böbrek yetmezliği (böbrek hasarı)
• Pulmoner kanama
• Kardiyak aritmiler
• pnömonit
• Septik şok

Bu leptospirozun ikinci evresi olup, Weil hastalığıdır. Tedavi edilmezse, bazı hastalarda böbrek ve akciğer sorunları gibi uzun vadeli komplikasyonlar gelişebilir.

Ölüm oranı yaklaşık % 1 -% 5 arasında.

Leptospiroz tedavisi nasıl yapılır?

Leptospirozun ilk fazında antibiyotik kullanımı konusunda bir tartışma olmasına rağmen, antibiyotikler faz iki veya daha şiddetli semptomları olan hastaların tedavisinde önerilir. Bazı hastalarda hastane bakımı gerekeblir.
Bir hastayı tedavi etmeyi seçen doktorlar için, antibiyotik seçimi farklılaşabilir.

Gaucher Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir