varis belirtileri

Varis Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Varis tedavisi, bacak ve ayaklarımızdaki toplardamarlarda meydana gelen genişlemeyi durdurmak için uygulanan metotların tümünü kapsar. Varisler başlangıç noktasında estetik bozulmalara yol açarken ilerleyen zamanlarda fiziksel ağrılara neden olur ve tedavi artık kaçınılmazdır. Kişinin yaptığı yürüyüşler sonrasında bacakta ağrı, şişlik ve uzun süreli yorgunluk görülen en belirgin belirtilerdir.

Tüm tedavilerde olduğu gibi varis tedavisinde de erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Hastalarımızın düşmüş olduğu en büyük yanılgılardan biri geleneksel metotlar ile varis hastalığından kurtulacağını zannetmesidir. Bilindiği üzere bitkisel karışımlar modern tıbba ancak takviye olabilir. Bu nedenle varis tedavisi için steril klinik ortamı ve uzman bir hekim kontrolü şarttır.

Varis Sebepleri Nelerdir?

Varis sebepleri sıralanırken hastalığın meydana gelmesinde etkili olan birçok etkenden söz edebiliriz. Genetik yatkınlık ile beraber; sıkı kıyafetler, uzun süre ayakta kalmak, gebelik, şişmanlık gösterilebilir. Birçok hastalığın nedeni olan sigaranın damar duvarını zayıflattığı ve hastalığa davetiye çıkardığı da bilinen bir gerçektir. Bacaklarda bulunan toplardamarlardaki zayıflık ve bölgeye uygulanan basınç varisin oluşumunda etkilidir.

Neden Olur?

Varisin yukarıda saydığımız nedenlerine hareketsiz kalmanın da toplardamarlar üzerindeki olumsuz etkisini eklemeliyiz. Bacaklar sabit bir şekilde hareketsiz kaldığında kan akışı sağlanamaz ve damarlarda bozulmalar oluşur. Belirli bir zaman geçtikten sonra varis oluşumu belirtileri ile kendini gösterir.

Varis Nasıl Oluşur?

Varis hastalığında kapakçık yetmezliği altta yatan nedenler arasındadır. Kapakçıklar bozuk olduğunda bacaklardan yukarıya doğru gönderilen kan aşağıya doğru kaçar. Bu durumda alt bacaklara basınç uygulanır ve bu durum reflü olarak adlandırılır. Alt bacaklarda meydana gelen yüksek basınç toplardamarların kıvrılmasına ve neticesinde varislerin oluşmasına neden olur.

Varis Belirtileri

Varis denilince hepimizin aklına bacaklar üzerindeki damarların mavi ya da yeşil bir renk alarak belirgin hal alması geliyor. Varisin en belirgin belirtilerinden biri budur. Fakat onun öncesinde bacaklardaki kaşınma hastalığın ilk işaretidir. Kaşınmanın yanı sıra bacaklarda yanma, şişme, ateş hastalığın ilerlediği dönemde aldığımız yaygın şikayetlerdendir. Varislerin bacaklarda belirgin bir hal almasının ardından bu şikayetlerin yerini ağrı, aşırı yorgunluk ve ayakta duramamak alır.

Tedavi Yöntemleri

Varis tedavisinde çağdaş tıbba uygun olarak hizmet veren kliniklerde modern metotlara başvurulmaktadır. Ameliyatsız varis tedavisi kavramı bu hastalık ile uzun süredir mücadele veren hastalara adeta bir umut oldu. Ameliyat, narkoz, hastanede yatış kavramlarını tamamen ortadan kaldıran tedavi yöntemleri hasta ve hasta yakını memnuniyetini her şeyin üstünde tutan bir klinik ve idealist hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Köpük Skleroterapi Yöntemi

Son dönemlerde varis tedavisinde adından sıkça söz ettiren köpük skleroterapi yöntemi 10 dakikalık kısa bir işlem ile hastalara uygulanır. Variste iğne tedavisi olarak da adı geçen köpük tedavisinde; bacakta belirgin hale gelen damarlara enjeksiyon ile sklerozan dediğimiz madde verilir. Damar kapatıcı etkiye sahip olan bu etken madde sayesinde yıllarca kahır haline gelmiş olan varislerinizden birkaç seans ile kurtulabilirsiniz. Köpük tedavisi iğnenin girebileceği damarlar üzerinde etkilidir. Bu nedenle kılcal damar varislerde başvurulmaz.

Lazer Yöntemi

Lazer tekniği birçok operasyonda başvurduğumuz ameliyatsız tekniklerin arasında yer alır. İğnenin giremediği yüzeysel damarların tedavi edilmesinde başvurulan teknikte, cihazdan gönderilen lazer ışınları damarlar üzerinde yoğunlaşarak etki gösterir. Sağlık sektöründe 15 yıllık bir geçmişe sahip olan lazer yöntemi uygulanan vakalar üzerinde %100 başarı sağlamaktadır.

Radyo-Frekans Yöntemi

Lazer tekniğinden daha uzun bir geçmişe sahip olan fakat adını şimdilerde duyduğumuz radyo frekans yöntemi kalın damarlar üzerinde etkili olmaktadır. Lazerden farklı olan radyo dalgalarının etkin olduğu bu yöntemde; cihazdan gönderilen radyo dalgaları damarlar üzerinde yoğunlaşır ve cilt üzerinde ısınarak sorunlu damarları tahrip eder. Orta ve büyük seviyeli varislerde etkili olan radyo frekans yönteminin başarı oranı oldukça yüksektir.

Neden Ameliyatsız Tedavi Olmalısınız?

Eski usul ameliyat aşamaları hastaları tedavi sürecinden korkutmakta ve hatta uzaklaştırmaktadır. Hal böyle olunca ameliyatın bu sancılı sürecine dahil olmak istemeyen hastalarımız çareyi kendilerine cüzi fiyatlar ile sunulan bitkisel karışımlarda aramıştır. Fakat bu geleneksel metotlarda sonuç her zaman hüsran ile sonuçlanmıştır. İşte sizleri bitkisel karışımlar gibi yetersiz ve ameliyat gibi ürkütücü yöntemlerden kurtaran ameliyatsız tedavi metotları modern tıbbın en büyük kazanımıdır. Neşter kullanılmadığı için anesteziye ihtiyaç duyurmayan ameliyatsız yöntemlerin riski çok düşük olduğu için hastanede yatmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Gündelik yaşamın sekteye uğramasını engelleyen ameliyatsız metotlar maddi ve manevi anlamda hastalara büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Uzun Süre Ayakta Durmak Varis Yapar Mı?

Uzun süreli ayakta çalışmak bacaklarda çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz varistir. Kan akışının düzenli sağlanamaması ve yüksek basıncın uygulanması bacakları zorlar. Bununla beraber tüm vücut ağırlığının bacaklara yüklenmesi varise davetiye çıkarabilir. Belirli bir süreden sonra bacaklarda karıncalanma, şişme ve ağrı belirtileri varis vakasına işaret eder. Özellikle 8 saatten fazla ayakta çalışan kişilerin karşılaşmış olduğu bu durumdan kurtulmak için ameliyatsız varis tedavisine başvurmak şarttır.

Varis Sızlama ve Ağrı Yapar mı?

Bacaklardaki damarların kabarmasından önce bir kaşıntı hissinin oluştuğunu yukarıda belirtmiştik. Damarlar belirgin hale gelip varis vakası vuku bulduğunda sızlama ve ağrı şikayetleri hastada görülür. Belirtinin şiddeti varisin seviyesine göre değişebilir. Fakat ileri seviyeye ulaşmış kalın damarlı varislerde sızlama ve ağrı üst seviyededir. Son aşamalarda bu durum öyle bir hal alır ki hasta ayakta durmakta ve yürümekte zorlanabilir.

Varise Ne İyi Gelir?

Varisli hastaların alacakları bazı önlemler oluşabilecek komplikasyonları ortadan kaldırmada etkili olacaktır. Sağlıklı yaşamın da sırrı olan düzenli yürüyüş varis vakalarında olumlu etki göstermektedir. Bu nedenle günde 30-45 dakika arasında yapılan yürüyüşler önemlidir. Fakat bu yürüyüş ve ayakta kalma süresi fazla uzatılmamalı bacaklara ağır yük verilmemelidir. Yapılan banyonun ardından 8 ila 10 dakika arasında sorunlu bölgeye soğuk su ile masaj yapılmalıdır. Kafein tüketmekten uzak durulmalı ve lifli gıdalar ile beslenilmelidir. Varis çorabı, hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz fakat bacakları rahatlatma ve yeni varislerin oluşmasını engellemede etkilidir. Bu nedenle varis çorabını kullanmakta fayda var.

Varis Ülseri

Bacak yarası olarak da adlandırılan varis ülseri tedavinin tüm aşamalarının ihmal edilmesi sonucunda meydana gelir. Varisli damarlar kontrol altına alınmadığında bacaklarda kanama (damarlarda çatlama) meydana gelir. Bu kanamalar zamanla iyileşmesi hiç de kolay olmayan yaralara neden olur. Bacakta yara ve sonrasında ağır bir kokuya neden olan varis ülseri bazen ciddi kanamalara neden olur. Öyle ki kanamayı durdurmak için bölgeye tampon uygulanır. Bu zorlu sürece girmemek adına varis başlangıcından itibaren gerekli tüm tedavileri görmeniz önemlidir.

PRP Yöntemi İle Tedavi

Platelet Rich Plasma(PRP) yöntemi varis ülseri tedavisinde en etkili yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişinin kendi kanı kullanılarak yapılan bu tedavide; hastadan alınan kan PRP cihazında çok özel bir serum haline döndürülür. Hastanın kanı ile elde edilen bu serum bir iğne yardımı ile yaralı alana enjekte edilir. Yaranın durumuna göre belirlenen seanslar ile iyileşme sağlanır.

Varis Çorabı Kullanılmalı Mı?

Toplumumuzun hiç de yabancı olmadığı varis çorapları hastalığın tedavisinde çözüm değildir. Fakat varisli bacaklardaki belirtileri minimalize etme ve yeni varislerin oluşumunu engellemede oldukça etkilidir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyesi sonucunda eczane ve medical ürünlerin satıldığı yerlerde varis çorabını temin edebilir ve gündelik yaşamınızda kullanabilirsiniz.

Ortalama Varis Tedavi Ücretleri

Varis tedavi ücretleri ile ilgili net bir rakam verebilmemiz için vakayı yakından incelememiz gerekir. Türkiye’nin önde gelen Sağlık Kuruluşlarından olan MedicalArt kliniğinde SGK ve BAĞ-KUR Emekli Sandığı’na bağlı olan hastalara %50’lik bir indirim uygulanmaktadır. Aynı zamanda hastalarına ücretsiz muayene imkanı sunan Medical kliniğinde, hasta ve hasta yakınlarının memnuniyeti maddi kazançtan önce gelmektedir.

Alanında Uzman Varis Doktorları

Varis ve diğer tüm hastalıkların tedavisinde, uygulanan yöntem kadar alanında uzman olan hekimlerden destek almanız da önemlidir. Zira deneyimli ve idealist bir hekimin sizlere uygulayacağı tedavi ve vereceği öneriler iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Türkiye’de ameliyatsız varis tedavisi operasyonlarını ilk kez uygulayan ve alanında 30 yıllık deneyime sahip olan; Op. Dr. Mustafa Bolat, Op. Dr. Sinem Yiğit Uğur ve Prof. Dr. Mehmet Özkökeli MedicalArt kliniklerini hasta kabullerine devam etmektedir.

Varis Tedavi Edilmezse?

Varis hastalığı belirti olarak kaşınma ile başlar ve varis ülserine kadar devam eder. Başlarda gündelik yaşamınızı fazla etkilemeyen varis tedavi edilmediği takdirde şiddetini arttırarak hayatınızın merkezine oturur. Kişi varisin vücuda verdiği tahribasyon ile yürüyemez, ayakta duramaz ve gündelik faaliyetlerini yapamayacak bir hale gelir. Varis ülseri gibi bacaklarda yaralar ve kokunun oluşmasına neden olan hazin son ise varis tedavisinin ihmal edilmesi durumunda kaçınılmaz sondur.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir