Varikosel nedir

Varikosel Nedir?

SON GÜNCELLEME: Mart 29, 2018

Varikosel erkeklerde kısırlığa yol açan rahatsızlıklardan birisi olup, testislere bağlı olan toplardamarların varisleşmesi durumudur. Toplardamarlar kirli kanı taşıyamadığından birikme meydana gelmekte, damarlar şişmekte ve varise dönüşerek buruşuk bir görünüm almaktadır.

Tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Beş erkekten birisinde görülen ve tedavi edilmediğinde kısırlığa varan sonuçları olan bir problemdir. En çok sol testise bağlı toplardamarlarda görülür. Bunun nedenleri arasında, sol toplardamarın diğer tarafa göre daha uzun olması, kanı pompalama görevi yapan kapakçıların daha az sayıda olması, bu bölgedeki basıncın yüksek olması ve soldaki toplardamarın açısının rahatça kanı pompalayacak yapıda olmaması ile ilişkilidir.

Rahaysızlık kendini fazla belli etmeyen, zamanla ilerleyen ve kendisini testislerde şişkinlik ve ağrılarla gösteren bir sorundur. İlerleyen süreçte testislerde küçülme, testesteron oranında azalmalara ve sperm kalitesinin düşmesine yol açmaktadır.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin bir kısmında şikayetlere rastlanmaz. Tanısı muayene ve incelemeler sonucunda konulur. Rahatsızlık ile ilgili şikayetler arasında testis bölgesinde ağrı ve sancılar bulunmaktadır. Ayakta uzun zaman kalındığında ağrılar artmakta, istirahat edildiğinde ise azalmaktadır. Ayakta iken ya da havanın sıcak olduğu zamanlarda testisteki damarlar belirginleşir. Yumurtalarda çekilme hissi vardır. Varikosel ilerledikçe, testisler ufalmaya ve yumuşak bir hale gelmeye başlar.

Varikosel En Çok Kimlerde Görülür?

Şişmanlık sorunu olanlarda, ağırlık kaldırarak spor yapanlarda, astım ve öksürük gibi kronik rahatsızlığı olanlarda, karın bölgesinde basınca sebep olan kabızlık sorunu yaşayan kişilerde ve uzun süre ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışan kişilerde daha sık ortaya çıkan bir hastalıktır.

Varikosel Muayenesi Nasıl Yapılır?

Hastalar oda sıcaklığındaki bir odada, ayakta muayene edilir. Ikınma hareketleri ile birlikte el ve göz yardımı ile, damar yapısındaki anormallikler kontrol edilir. Kesin tanı konulması var varikoselin hangi seviyede olduğunu anlayıp ameliyata karar vermek için Skrotal Doppler ultrasonografi çekilmelidir.

Varikoselin Evreleri

İlerleme durumuna göre varikosel 3 derecede sınıflandırılır. İlk evrede, ayakta muayene edilen hastada gözle görülecek şekilde varikosel belirtisi bulunmaz. Ancak ıkınma sonrası elle kontrolde anlaşılır. İkinci evrede ise, ayakta iken hafif şekilde belli olan varikosel, ıkındırmadan sonra elle muayanede damarların iyice belli olmasıyla anlaşılır. 3. evrede ise, hasta ayakta iken, ıkındırılmadığı halde damarlar belirgindir.

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Testislerde ağrı şikayetleri varsa, yumurtalar küçülmeye başlamışsa ve kısırlık söz konusu ise hastaya cerrahi işlemler uygulanır. En başarılı sonuçları almak için mikrocerrahi kullanılmakta ve varisleşen damarlar bağlanmaktadır.

Erkeklerde Kısırlık Neden Olur? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir