Kalp krizi riski

Uzun Saatler Boyunca Çalışanlar Kalp Krizi Riski Taşıyor

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Uzun Saatler Boyunca Çalışanlar Kalp Krizi Riski Taşıyor, Günümüz ekonomik şartlarında insanlar kendilerini bir iş sahibi olduğu, uzun süre işte çalıştığı yada tüm gün boyunca çalıştığı için şanslı olarak addetmekteler. Fakat bu durum sağlığınız için çok olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Annals of Internal Medicine’e göre günde ortalama 11 saat ve daha fazla çalışan insanlar, normal olarak ortalama günde  7 ile 8 saat çalışan insanlara nazaran %67 oranında daha fazla olarak kalp krizi geçirme yada kalp rahatsızlığına yakalanma ihtimali taşımaktadırlar. Günde 10 ile 11 saat arasında çalışanlarda ise bu risk %45 oranında daha fazladır.

Araştırmalar göstermektedir ki iş planlamalarının gözden geçirilmesi ve bu süreçlerin değerlendirilmesi gelecekte yaşanması ihtimal dahilinde olan bu tür kalp rahatsızlıklarının ve kalp krizlerinin öncesinde önlem alınmasını sağlayacak, geleceğe dair ip uçları verecektir.

Uzun Saatler Boyunca Çalışanlar Kalp Krizi Riski Taşıyor
Uzun Saatler Boyunca Çalışanlar Kalp Krizi Riski Taşıyor görsel

London College Üniversitesi epidemoloji ve halk sağlığı profesörü Mika Kivimäki, Ph.D nin önde gelen bir araştırması Doktorların hastalarına “Günde ortalama kaç saat çalışıyorsunuz” şeklinde yönelteceği sorulara alacağı cevapları irdelemesi ile her yıl meydana gelen kalp krizi vakalarının yaklaşık %5 ini gerçekleşmeden önce tespitini sağlayacağını göstermektedir.

Kalp hastalıkları ve kalp krizi rahatsızlıkları ile stresli bir yaşantının, yüksek kalorili besinler tüketmenin, düzensiz beslenmenin ve spor yapmamanın arasında direk bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu tür rahatsızlıklardan korunmak için stresli yaşantıdan uzak durmaya çalışmamız ve beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz önerilmektedir.

Yapılan araştırmalar neticesinde kalp krizine neden olan risk faktörler arasına uzun süre çalışmakta eklenmiştir. Bu risk faktörlerine ek olarak cinsiyet, kişinin yaşı, kolesterol seviyesi, kalp basıncı yada tansiyonu ve sigara alışkanlığının olup olmadığını da ekleyebiliriz.

Kalp krizi ve kalp rahatsızlıklarından korunmak için lütfen öncelikle çalışma koşullarınızı iyileştirmeye çalışınız. Stresli ortamlardan uzak durunuz, egzersiz yapınız, kolesterol seviyenizi ve tansiyonunuzu sürekli kontrol ettiriniz oluşabilecek problemleri önceden tespit ederek önlem almaya çalışınız. Kesinlikle sigara ve alkol kullanmayınız.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir