Üzümün Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Üzümün Faydaları Nelerdir, Sebze ve meyvelerin insan vücuduna olan faydaları saymakla bitmez. Dünya üzerinde en çok tüketilen otantik meyve olan üzümün faydaları pek çoktur. Üzüm genelde ılıman havalarda yetişir. Ülkemizde ege bölgesi üzüm yetiştiriciliğinde gelişmiştir.

Üzümün yaprakları bile faydalıdır. Üzüm yaprakları çeşitli yemeklerin yapımında kullanılabilir. Üzümün en çok bilinen üç çeşiti bulunmaktadır. Bunlar kırmızı üzüm, yeşil üzüm ve siyah üzüm.

Üzümün Faydaları Nelerdir
Üzümün Faydaları Nelerdir görsel

Üzümün Kullanım Alanları

Üzümün faydaları denince akla pek çok ayrı kulvar gelir. Sağlık bir yana, üzümler kozmetikten bakım ürünlerine, reçellerden içeceklere, jöle gibi pek çok ayrı alanda kullanılabilmektedir. Üzüm çeşitleri, kozmetik firmalarının gözde meyvelerinden bir tanesidir. Çünkü üzüm içerisindeki maddeler güzellikle ilişkilidir. Bu yüzden bakım ürünlerinde sıkça tercih edilmektedir.

Üzümün Sağlığa Etkileri

Üzüm meyvesi bol miktarda enerji içerir. Protein açısından oldukça zengin olan yiyeceğimizin içerisinde lif bulunmaktadır. Lif demek bağırsaklarımız için tedavi demektir. Üzümün faydaları içerisinde bağırsağı iyileştirmek de sayılabilir.

Üzün içerisinde Niasin, Pantotenik i Piridoksin, Riboflavin ve Tiamin bulunur. Üzüm, vitaminler açısından da zengindir. İçerisinde K vitamini, E vitamini ve K vitamini bulunur. Özellikle C ve K vitaminleri boldur.

Üzüm Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Üzüm meyvesi, pek çok hastalığa devadır. Üzümün faydaları saymakla bitmez demiştik. Sizler için üzüm hangi hastalıklara iyi gelir sorusunu cevaplıyoruz.

Üzüm Göz İçin Faydalıdır

Üzümün görme sağlığı üzerine etkisi büyüktür. İçerisinde zeaksantin bulunması sebebiyle göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Üzüm Hazımsızlığı Giderir

Üzümün içerisinde lif bulunduğunu söylemiştik. İçerdiği lif nedeniyle bağırsak ve mideye iyi gelir.

Üzüm Migrene İyi Gelir

Üzüm migren tipi baş ağrılarına iyi gelir. Üzümün faydaları içerisinde ağrı giderici etkiler de bulunmaktadır.

Üzüm Alzheimer’a iyi Gelir.

Çağımızın baş belası hastalığı olan Alzheimer’ın, üzüm sayesinde geciktirildiği, hastalığa yakalanmış olan kişilerde ise üzüm içerisinde bulunan amiloid-beta peptit sayesinde hastalığın seyrini düzeltebildiği görülmüştür.

Üzüm Kolesterole faydalıdır

Bazı doktorlar, üzümün kolesterol seviyelerini düzgün seviyelerde koruduğunu tespit etmişlerdir. Üzümün dolaylı da olsa, kalp sağlığı üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır.

Üzüm Böbrek Bozukluklarına İyi Gelir

Üzüm böbrekler üzerindeki baskıyı azaltır. Bu bakımdan böbrek sağlığı üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir