Uyku felci neden olur

Uyku Felci (Karabasan)

SON GÜNCELLEME: Mart 18, 2018

Uyku felci ya da halk arasında karabasan olarak da adlandırılan durum, uyanma ve uykuya dalma sırasında gelişen bir uyku bozukluğudur. İnsanlar, uykunun rem olarak adlandırılan kısmında rüya gördükleri için, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik felç durumundadırlar. Uyanmak istediğiniz halde uyanamadığınız ve kolunuzu dahi kaldıramadığınız bir durumdur. Bu fizyolojik felç durumunda hiçbir kasınız çalışmamaktadır. Hatta hasta birkaç dakika hareket edemez. Eğer böyle olmasaydı rüyalarımızda ne görüyorsak ya da ne yapıyorsak yatakta da o hareketi yapmaya başlardık.

Bazen rüyadan uyandığımızda, beynimiz uyanık ve etrafımızın farkında olduğumuz halde hareket edemeyiz, ses çıkaramayız ve göğsümüzde ağırlık yüklenmiş gibi hissederiz. Bunu çoğu kişi hayatında en az bir defa yaşamıştır. Oldukça korku verici bir durumdur. Bu durumun geçmesi uzun sürmez, sadece birkaç dakikada kendimize geliriz.

Bu olayı çok basit şekilde açıklayacak olursak, beynimiz uyanıyor ama bedenimiz uyanmıyor. Beyinden gönderilen sinyali vücut alıp gerçekleştiremiyor. Ayrıca bu durum ile birlikte hypnagogic halüsinasyonlar da görülebilir, bazı sesler bile duyulabilir.
Bu olay normal felç ile yakından ilgilidir. Hatta bazı bilim adamları ve fizikçiler bunun uyku döngüsünün olağan bir etkisi olduğunu düşünmektedir.

Uyku Felci (Karabasan) Nedenleri

Karabasan yani uyku felci iki sebebe dayanır:

1.Kan dolaşımındaki düzensizlikler.
2. Psikolojik sebepler.
İnsanın gece yatış pozisyonu, sağlıklı uyku için de önemlidir. Sırtüstü yatılırsa, vücuttaki kan dolaşımı çok kısa süre bir an, aynı seviyede kalır ya da durur. Bu sırada vücutta bahsedilen sıkıntılar yaşanır. İnsan bu durumdayken, ufak bir hareket yaptığı anda kan yeniden vücutta dolaşmaya başlar ve vücut rahatlar.

Anlatılan bu olayın bilimsel adı, “Rapid Eye Movement”tir (REM). Uykumuz birkaç evreden oluşur. REM döneminde, hızlı göz hareketleri olur ve beyin aktivasyonu durur. Fakat bazı insanlarda beyin aktivasyonu, kısa bir süre ya da sürekli durmaz. Vücudu kontrol edemezsiniz ama bilinçli ya da bilinçsiz çevreyi görebilirsiniz.

Bu korkutucu olan durum çocukluktan beri “karabasan, karabasan” diye anlatılan hikâyeler, ön yargı ve bilinçaltında oldukça büyük korkulara neden oluyor. Bu durumu tekrar yaşarsanız, bilincinizin yerinde olduğunu ve bunun sağlık problemi olduğunu bilip, uyanmak için çaba göstermelisiniz.

Diğer yazımız olan Uyku Apnesi Bitkisel Tedavi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir