Uyku Bozukluğu, Apne, Horlamanın Nedenleri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Uyku Bozukluğu, Apne, Horlamanın Nedenleri

Uyku Bozukluğu, Apne, Horlamanın Nedenleri, Çok yoğun ve uzun bir gün geçirdiniz artık gün sonu evinize geldiniz, yemek, akşam muhabbetleri, çay kahve derken artık çok yorgunsunuz yatıp dinlenmeyi hayal ediyorsunuz. Yatak sizin için artık bir kurtuluş, günün tüm yorgunluğunu atmak ve dinlenmek için işte hedefiniz karşınızda.

Evet her gece bu duygularla yatağa giriyorsunuz yada giriyoruz ama ne yazık ki bir bölümümüz ne kadar uyursak uyuyalım o beklediğimiz sona dinlenmiş vücuda bir türlü ulaşamıyoruz.

Hatta birçoğumuz her sabah kalktığında bir türlü dinlenemediğinden, dayak yemiş gibi olduğundan, geceleri birden uykusunun ansızın bölündüğünden ve nefesinin durmasıyla birlikte uyandığından bahseder. İşte bu şikayetleri sizde ifade ediyorsanız çok büyük ihtimalle horlama sorunu yaşıyorsunuz ve hatta uyku apnesi olmuşsunuz.

Uyku Bozukluğu, Apne, Horlamanın Nedenleri
Uyku Bozukluğu, Apne, Horlamanın Nedenleri görsel

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi uyku esnasında belirli aralıklarla nefesin durmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu durum ve nefesin durması hastanın kaliteli bir uyku uyumasına engeller, gün içerisinde halsizliğe ve sürekli bir uykusuzluk haline neden olur. Eğer ileri seviyede bir uyku apnesi sorunu yaşıyorsanız bu durum kalp rahatsızlığına ve inmeye dahi sebebiyet verebilir.

Uyku apnesi olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Genelde gece horlamanın ortaya çıkması, nefesinizin durduğunu hissetmeniz yada bu durumun birileri tarafından size ifade edilmesi, gün içerisinde sürekli yorgunluk ve uykusuzluğu hissetmeniz sizin büyük ihtimalle uyku apnesi olduğunuzu gösterir. Bu tür şikayetleriniz varsa bir hastaneye başvurunuz. Uyku apnesine ait bulgular var ise bu konuyla ilgili uyku çalışması yapılması gerekmektedir. Bu uyku çalışması sizin bir gün hastanede misafir edilmeniz, gece hastanede uyumanız ve uykunuzun izlenmesi anlamına gelmektedir.

Uyku apnesi tedavi edilmeli midir? Nasıl tedavi edilir?

Uyku apnesi sizin için büyük sağlık problemleri yaratıyor, uyku kalitenizi düşürüyor, günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkiliyorsa tedavi edilmelidir. Bunun için kulak burun boğaz mütehassısı bir doktora müracaat etmeli ve tedavi olmalısınız.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir