Uyku Apnesine Ne iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ocak 12, 2017

Uyku Apnesine Ne iyi Gelir
Uyku Apnesine Ne iyi Gelir

Uyku Apnesine Ne iyi Gelir : Kilo

Kilolu insanlar uyku apnesine sahip olmaya çok daha çok eğilimlidirler. Bu yüzden kilo vermek uyku apnesi tehlikesini azaltmak amacıyla önemlidir. Solunum yolları, kilolu insanlarda yağlanma sebebi ile normalden çok daha dardır. Bu yüzden buradan havanın geçmesi çok daha zorlaşabilir. Bu halde kilo vermek daha iyi neticeler elde edilmesine yardımcı olabilir. Bu şekilde yağlar eritilir ve boğaz açılarak daha rahat bir şekilde nefes alabilmek daha kolay olur.

Sigara içilmemelidir.

Sigara alışkanlığı varsa, obstrüktif uyku apnesi probleminin görülme riski artar. Sigara dumanındaki nikotin hava yolundan geçerken boğaz bölgesinde duvarlara yapışabilir. Bu halde boğaz daralacağından hem hava geçişi zorlaşır hem de geçtiğimiz havadaki oksijenin bir bölümü nikotin yönünden tutulur. Bu hal ise üst solunum yolu ve boğazda sıvı birikmesine amacıyla olur.

Alkol, uyku hapları ve yatıştırıcılardan uzak durmak gerekmektedir.

Sakinleştirici, uyku hapları ve uyur iken evvelce alınan alkol uyku esnasında boğaz katiyen gevşemesini engeller ve sonuç olarak solunum yolu daraldığı amacıyla birey çok daha zor bir şekilde nefes alır. Dolayısı ile bireyde uyku apnesi görülür.

Yatmadan evvelce yemek yemekten uzak durmak gerekmektedir.

Yatmadan evvelce iki saate kadar katiyen yemek yememek gerekmektedir. Yenen yemek mideyi doldurur ve uyku esnasında hazmedilme esnasında boğaz katiyen gevşemesinin önüne geçilir. Bu da bireyin rahat bir şekilde nefes almasını engeller.

Uykuyu alabilmek.

Yorgun bir beyin düşük oksijen almanın sonunda gelişim gösterir. Bu halde gece uykusunu yeterli almamak bireyin beden katiyen istemsiz kasılması ve aynısı çoğu ters hali meydana çıkartır. Bu yüzden kesinlikle gece uykusunun yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Dolayısıyla bu hal, uyku apnesi meselesini daha da kötüleştirebilir. Sürekli olarak yeterli uyku alabilmek beynin oksijen alımının düzenlenmesine izin verir. Sonuç olarak birey rahatlayacak ve uyku apnesinin önüne geçilmiş olacaktır.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir