Unutkanlığa Ne iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ekim 31, 2017

Unutkanlığa Ne iyi Gelir

Unutkanlığa Ne iyi Gelir, Çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biri olan unutkanlık için faydalanabileceğiniz birçok bitki ve gıda bulunuyor. Unutkanlığa ne iyi gelir? diye merak edenler için hazırladığımız listemize göz atmanızda fayda var.

Unutkanlığın en büyük nedenlerinden biri sağlıksız beslenme sebebiyle olmaktadır. İş, okul vb. nedenlerden dolayı beslenmeye özen göstermeyen kişilerde oldukça sık görülen ve 5 dakika önce yaptığını bile unutur hale getiren bu durum, günlük hayatta oldukça sıkıntı yaratabiliyor. Günlük alacağınız gıda takviyeleriyle birlikte unutkanlığınıza da son verebilmeniz elbette mümkün.

Unutkanlığa Ne iyi Gelir
Unutkanlığa Ne iyi Gelir görsel

Unutkanlığa iyi gelen şeyler

Uzmanlar, beynin daha sağlıklı çalışması açısından D ve E vitamininin şart olduğunu söylüyorlar. D vitamini için her gün en az 15 dakika güneşlenmek yeterli oluyor. E vitamini ise beyin sağlığı için en temel antioksidanlardan biri olarak biliniyor. E vitamini en çok tahıllarda bulunduğundan; bulgur, esmer pirinç, çavdar, kinoa, yulaf ve karabuğday gibi besinlere günlük beslenmede mutlaka yer verilmesi gerekiyor. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Ayrıca; antioksidan kaynağı olan kırmızı meyveleri de tüketmenizi mutlaka öneriyoruz.

B12 vitamini, unutkanlık probleminde en çok karşılaşılan durumlardan bir tanesi. Aile sağlık merkezlerinde de yaptırabileceğiniz kan testi ile oranlarınızı kontrol ettirebilirsiniz. Doktorunuzun önereceği reçeteyle B12 takviyesi alabileceğiniz gibi et, tavuk, balık, yumurta, süt gibi hayvansal gıdalar tüketerek de bu takviyeyi doğal olarak karşılayabilirsiniz.

Yabanmersini: Araştırmalar neticesinde düzenli olarak tüketmenin öğrenme kapasitesini arttırarak, hafızayı güçlendirdiği yönünde sonuca ulaşılan yabanmersini, yaş ilerlemesine bağlı unutkanlığı da geciktirmektedir.

Kuruyemiş: Ceviz, kaju, badem, yer fıstığı, susam, ay çekirdeği, keten tohumu ve fındık gibi E vitamini bakımından zengin kuruyemişlerden her gün bir avuç tüketmek hafızanızın korunmasına katkıda bulunduğu gibi gelişmesinde de önemli bir role sahiptir.

Balık: Omega 3 açısından zengin olan balık, beyin fonksiyonlarının işleyişi açısından da oldukça büyük önem taşıyor. Protein ve mineraller bakımından da zengin olan balığı haftada 1-2 kez tüketmenizde fayda var.

Yeşil çay: Konsantrasyonu arttıran, ruh halini pozitif yönde değiştiren ve unutkanlığa iyi gelen yeşil çay, antioksidan özelliği sayesinde beyni ve diğer organları korumaktadır. Taze olarak demleyerek tüketmeniz önemli.

Bitter çikolata: Antioksidan etkisi olduğu bilinen bitter çikolata, hafızanın korunmasında da yardımcı oluyor. Yüzde50-yüzde70 oranında kakao içeren bitter çikolatalardan aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketebilirsiniz. Uzmanlar, günde 10-15 gram çikolata tüketmenin yeterli olacağını belirtiyor.

Ispanak: Folik asit ve mineraller bakımından zengin olan ıspanak, hafızayı geliştirmektedir. Alzheimer hastalığından korunmak ve yaş ilerlemesine bağlı olarak gelişen unutkanlığın tedavisinde önerilen folik asitin yararlarını aklınızın bir köşesine yazmanızı tavsiye ediyoruz.

Elma: Bir başka antioksidan kaynağı olan elma, hafızayı geliştirmek için önerilen gıdalar arasında yer alıyor.

Domates: Likopen adlı güçlü bir antioksidanı içeren domates de hafızanızı koruma ve güçlendirmede önemli bir yere sahiptir.

Diğer Tavsiyeler

Trans yağlar damar tıkanıklığı riskini arttırmakta ve metabolizma faaliyetlerini aksatmaktadır. Bunun yanında, fazla şeker tüketimi de damarların yıpranmasına neden olmaktadır. Bu sebeple hamburger, patates kızartması, aşırı şekerli içecekler, tatlılar vb. gıdaları mümkün olduğunca az tüketmenizde fayda var.

Alkol ve sigara tüketiyorsanız, en başta uzak durmanız gereken alışkanlıklardan ikisiyle karşı karşıyasınız demektir. Alkol tüketmek, Alzheimer riskini arttırdığından dolayı uzak durmakta fayda var. “İkisini de kullanıyorum ama fil gibi hafızam var” diyorsanız, çok yanlış düşünüyorsunuz. İleri yaşlarınızda karşılaşabileceğiniz sorunları da düşünerek, radikal kararlar almalı ve bu iki alışkanlığı mümkün olabildiğince kısa sürede bırakmaya çalışmalısınız.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir