Ülsere Ne İyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Aralık 30, 2016

Ülsere Ne İyi Gelir
Ülsere Ne İyi Gelir

Mide ülseri çok tehlikeli bir rahatsızlıktır ve acilen tedavi edilmesi gerekir. Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir. Genellikle ülserden önce gastrit oluşur. Eğer sizde gastrit var ise besinlerinize çok büyük bir önem vermelisiniz. Aksi takdirde ileride gastritinizin ülsere dönüşebilir. Uzmanlara göre K vitamini ülsere iyi gelmektedir.
Lifli Gıdalar:  Lifli gıdalar sindirimin kolay olmasını sağlar. Bol lifli besinler tüketilerek ülserin tahriş edici etkileri azaltılabilir.

K Vitamini: ülser tedavisinde çok önemli bir rol oynayan K vitamini açık yaraların kanamasını önler, yaranın içindeki mide zarını iyileştirir. K vitamini bakımından zengin lahana, ıspanak, avokado, kuşkonmaz, soya, aspir yağı, yonca ve çavdar ununda yer almaktadır.

Flavonoidler: ülser yaralarının iyileşmesinde ve ülseri önlemede flavonoidlerin çok büyük bir katkısı vardır.

Mide Ülserine Zararlı Besinler

Mide içerisindeki asit oranını artıran yiyecekler ülsere neden olur. Özellikle kafein mide içindeki asit dengesini bozar ve sürekli olarak asit salgılanmasını sağlar. Bunun sonucunda mide üzerinde yer alan kalın mukus tabakası incelir ve asit mide tabakasına gelir. Mide tabakasına gelen asit midede yaralar oluşturur. Bu yaralar kişilere büyük acılar verebilir. Bu yüzden mide içi asidi artıran besinlerden uzak durmak gerekiyor.

Yağlı Yiyecekler:  Süt ülsere iyi gelmez çünkü içerisinde bol miktarda yağ bulunur. Bu yüzden süt ürünlerinden hayvansal gıdalardan uzak durmak gerekir.

Kafein:  Ülserin bir numaralı nedeni kafein, kesinlikle uzak durulması gereken bir maddedir. Çok fazla çay tüketimi ve kahve tüketimi ilk önce gastritin daha sonra da ülserin oluşmasını sağlar.

Baharatlar: Baharatlar kesinlikle az tüketilmelidir. Kırmızıbiberden uzak durulması gerekir.

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir