ülser nedir

Ülser Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Ülser nedir? Hangi belirtileri verir? Nedenleri nelerdir? Nasıl tanı konur? Tedavisi nasıl yapılır? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Sindirim sistemi rahatsızlıklarında olan ülser, çok sık rastlanan sağlık sorunları arasındadır. Erkeklerde, kadınlara göre üç kat daha fazla rastlanır. Orta yaş ve ileri yaşlardaki kişilerde daha fazla görülmektedir.

Ülser Nedir?

Ülser, mide, onikiparmak bağırsağı ve yemek borusunda oluşan tahribatlar sonucunda ortaya çıkan yaralardır. Ülkemizde en çok onikiparmak bağırsağında ülsere rastlanır. Mide tarafından salgılanan mide asidi ve pepsin gibi enzimlerin mide ve onikiparmak bağırsağında dezenformasyon oluşturması sonucunda yaralar meydana gelmektedir.

Ülser Hastalığının Nedenleri

Midenin içinde, koruyucu bir tabaka bulunur. Bu tabaka, sindirim faaliyetleri esnasında yiyeceklerin parçalanmasını sağlayan mide asidi gibi enzimlerin mideye zarar vermesini engellemektedir. Ülser oluşumunun en önemli nedeni ise, “Helicobacter Pylori” denilen bir bakteri nedeniyle koruyucu tabakada delinmeler olmakta ve mide asidine karşı mide savunmasız hale geldiğinden yaralar oluşmaktadır. Sigara ve alkol tüketimi, mide ülserinin oluşmasında etkilidir. Sağlıksız ve dengesiz beslenme, Tuzun aşırı tüketilmesi, yiyeceklerin ağızda fazla çiğnenmeden yutulması, Stres ve uykusuzluk, sinirsel rahatsızlıklar, aşırı yemek ya da uzun süre aç kalmak, uzun süre kullanılan anti-enflamatuar ilaçlar ülsere zemin hazırlamaktadır.

Ülser Hastalığının Belirtileri

Hastalık oldukça şiddetli şekilde belirtiler gösteren bir sağlık sorunudur. En çok karşılaşılan belirtiler arasında, şunlar gelmektedir:

  • Karın bölgesinin üst kısmında yanma ve sıkışma şeklinde kendini belli eden ağrı hissi gelmektedir. Aç olduğunuz zamanlarda midede görülen şiddetli karın ağrısı da ülserin en önemli belirtileri arasındadır.
  • El, ayak ve diğer bölgelerde şişkinlikler ortaya çıkabilmektedir.
  • Mide bulantısı ve kusma, ülserin belirtileri arasındadır. Mide ülseri vakalarında, mide ekşimesi denilen sorunlar ortaya çıkmaktadır.
  • Dışkıda renk değişimi ve kan görülmesi de belirtiler arasında bulunur.Ülserde dışkı, koyu renktedir.

Ülser Teşhisi Nasıl Yapılır?

Ülserin doğru teşhis edilmesinden en güvenli yöntem endoskopidir. Bu yöntemde ülserli bölge görülmekte ve doku örneği alınarak daha hızlı tedavi imkanı sağlanmaktadır. İlerleyen ülserlerin mide kanserine dönüşmesi ihtimalinden dolayı, hastalığın erken teşhis edilip, tedavi sürecinin hemen başlatılması önemlidir.

Ülser Tedavisi Nasıl Yapılır?

“Helicobacter Pylori” bakterisinden kaynaklı mide ülserlerinde, enfeksiyonu ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavisi ve mide asidinin etkisini azaltan ilaçlar kullanılır. Hastaların birçoğu ilaç tedavisi ile iyileşirler. Bunun dışında hastalara özel diyet uygulanmaktadır. Rahatsızlığı tetikleyen yiyecek ve içeceklerin kısıtlanması ile hayat kalitesi artmakta ve ülsere tekrar yakalanma riski azalmaktadır.

Eroziv Gastrit başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir