Uçuk Tedavisi ve Nedenleri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sıkça rastladığımız cilt problemlerinden biri olan uçuk, kötü görüntüsü ve vermiş olduğun acıyı ile oldukça rahatsızlık veren bir hastalıktır.

Bu yazımızda sizin uçuk çıkması ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri sunuyoruz. Yazımızın içinde Uçuğun belirtileri, oluşum süreci, neden oluştuğu gibi soruların cevabı ve bilgiler yer almaktadır.

Uçuk çoğu zaman dudak ve ağız çevresinde Herpes simplex isimli virüsten dolayı meydana gelen bir hastalıktır. Yapılan araştırmalar sonucu insanların %80’lik bir bölümünün hayatı boyunca en az bir defa uçuk çıkması durumu ile karşılaştığı saptanmıştır. Tahmini verilerine göre Türkiye’de yılda ortalama 8 milyon insanın bu rahatsızlık ile karşılaştığı tahmin ediliyor.

Uçuğun belirtileri ve oluşum süreci

Uçuğun çıkacak olduğu bölgede ortalama bir ile 24 saat önceden başlayan yanma, karıncalanma ve kaşınma şikâyetleri görülür. Ardından bu oluşum sürecini kızarma ve şişme sonucunda sıvı toplaması takip eder. Ortaya çıkan bu şişlik gıda tüketimi esnasında acı verir.

Uçuk bulaşıcı mıdır?

Uçuktan belirtileri nelerdir andan itibaren tam iyileşme süreci sona erene kadar bulaşıcı özelliğini korumaktadır. Rahatsız da sahip kimsenin kullanmış olduğu çatal, kaşık veya bardak gibi (havlu da dâhil) eşyaların kullanılması ve öpüşerek dudak temasında bulunulması durumunda bulaşması son derece mümkündür.

Uçuk neden oluşur?

Stres, grip, soğuk algınlığı, hamilelik ve adet dönemi gibi hormonal değişim dönemleri, diğer enfeksiyonlar, aşırı güneş ışığı ve aşırı alkol, aşırı derecede uykusuzluk ve yorgunluk gibi etkenler uçuğun çıkmasını tetiklemektedir.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir