Uçuğa Ne iyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 9, 2018

Uçuğa ne iyi gelir? Uçuğun çabuk iyileşmesi için neler yapılabilir? Uçuk ağrısını hafifletmek için evde neler yapılabilir? Doğal ve bitkisel tedavi seçenekleri nelerdir? Hızlı iyileşme için yapılması ve kaçınılması gerekenler nelerdir? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Esas konumuza girmeden önce kısaca uçuk neden olur? sorusuna cevap verelim. Bilinenin aksine uçuk herkeste çıkmaz. Virüslerle bulaşan bir cilt enfeksiyon hastalığıdır. Virüs vücuda bir defa girdiğinde artık bir daha çıkmaz. Ömür boyu vücutta kalır. Bağışıklığı ya da cilt bütünlüğünü etkileyen durumlarda uyuduğu yerden hemen ortaya çıkar.

Genellikle dudak kenarında yaralarla kendini gösterir. Hijyene dikkat edilmezse virüs bulaşmış ellerle gözünüze dahi bulaşabilir. Gözde körlüğe neden olabilir. Küçük çocuklarda zatürre beyin enfekenfeksiyonu gibi çok ciddi komplikasyonları vardır. Bu nedenle uçuğunuz varsa lütfen  çocukları öpmeyin. Onlara dokunmayın. Uçuğun hızlı iyileşmesini sağlak için önerilerimizi uygulayın.

Vazelin ile Nemlendirmek

Vazelin, uçukların hızlı iyileşmesi amacıyla kullanılabilecek en kolay çözümlerden biridir. Cildin gerilmesine engel olur. Böylece kanamaları engeller. Aynı zamanda cildin iyileşme zamanını kısaltır. Uçuğu saklamak amacıyla ruj ve dudak balmı ya da kapatıcılar kullanmak iyileşme süresini uzatır. Bu nedenle bunlardan uzak durmak gerekir.

Uçuğa Ne iyi Gelir Evde

Uçuğa Ne iyi Gelir Buz tedavisi

Uçuk tedavisinde buzla soğuk kompres yapmak faydalıdır. Buz tatbiki kızarık ve şişkinliklere engel olurken aynı zamanda da acıyı hafifletir. Buz dudaklardaki yaraların üstüne doğrudan uygulanabilir. İşlem gün içinde birkaç kez tekrar edilebilir. Uçuk virüsü çoğalmak ve gelişmek için sıcağa gereksinim duyar. Buz tatbiki ile virüsün çoğalması yavaşlatılmış olur. Vazelin kullanımıyla dönüşümlü olarak uygulanabilir.

Uçuğa Ne iyi Gelir Tuz

Tuz ağrı azaltıcı özelliğe sahiptir. Biraz su ve tuz karıştırılarak uçuğu üstüne sürülerek uygulanabilir. Yaklaşık 30 saniye kadar ciltte bekletilmesi yeterli olacaktır. Nazik hareketlerle sürülmeli uçuk ovulmamalıdır. Ovmak ya da sert hareketler yapmak uçuğun açılmasına ve kanamasına neden olabilir. Tuz tatbiki uçuk ağrısının hafiflemesi ve iyileşmesi amacıyla günde 2 kez yapılabilir.

uçuk nasıl geçer

Uçuğa Ne iyi Gelir Karbonat

Karbonat uçuğu yatıştırmaya yardımcı olan bir yapıya sahiptir. Karbonat uçuk için son derece etkilidir. Biraz karbonat ve su karıştırılarak boza kıvamına getirilir. Doğrudan uçuk yaralarına yumuşak hareketlerle uygulanır. 1 dakika kadar bekletilir ve sonrasında ılık su ile yıkanır. Bu yöntem de günde 2 defa uygulanırsa virüsleri etkisiz hale getirip iyileşmeyi hızlandırır.

Uçuğa Ne iyi Gelir Limon

Limon suyu bir pamuk yardımı ile direkt olarak uçuk üstüne uygulanabilir. Asidik içeriği ile bakteri ve virüslerin ölmesine yardımcı olur. Limon suyu biraz tuz ve süt ile karıştırılarak da kullanılabilir. Günde 3 ya da 4 kez uygulanabilir.

Oksijenli Su

Oksijenli su uçuğa sürüldüğünde iyileşmeyi hızlandırır. Oksijen hücrelerin kendilerini yenileme hızını artırır. Böylece yara dokusu hızla iyileşir. Oksijenli suya temiz bir pamuk batırarak nazik hateletlerle günde 2 – 3 kez bölgeye uygulayın. Kısa sürede iyileştiğini görebilirsiniz.

Poşet Çay

Kaynar suyla demlendikten sonra poşet çayı çıkarıp buzlukta bekletin. Soğuk bir şekilde uçuğa tatbik ettiğinizde uçuk virüsünün çoğalmasını engeller. Ayrıca antiseptik özelliği ile bölgeyi temizler. Böylece ikincil bir enfeksiyon önlenmiş olur. Poşet melisa çayı da aynı şekilde kullanılabilir.

Uçuğunuz varsa bebek ve çocukları öpmekten kaçının. Uçuğa elinizle dokunmayın. Çünkü virüsün yayılmasına neden olursunuz. Elinizi yıkamadan asla başkalarıyla özellikle de bebek ve çocuklara dokunmayın. Çünkü bebeklerde uçuk virüsü beyin emfeksiyonu gibi çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

Diğer yazımız olan Uçuk Tedavisi ve Nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir