Turpun Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Turpun Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir, Turp gibi güçlü lafını duymayanınız yoktur. Şimdi ise turpun faydaları içerisinde duymadığınız bilgi kalmayacak. Emin olun, turp ile sağlamlık arasında bir ilişki söz konusu. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudun zinde kalmasını sağlayan turp, pek çok hastalığa karşı da işlevsel bir görev görüyor.

Turp genel olarak salatalarda kullanılmaktadır. Sert bir yapısı olduğu için rendelenerek kullanımı uygun görülmüştür. Genelde üzerine limon sıkılmaktadır. Bunun amacı yenmesinin kolaylaştırılmasıdır.

Turpu çiğ olarak tüketmek çok önemlidir. Çiğ olarak tükettiğinizde besin değerlerinden çok daha iyi yararlanabilirsiniz. Öksürük ve bağırsak sorunlarına karşı turp çok faydalıdır. Turp içerisinde A, C, K vitaminleri bulunur. Ayrıca B6 vitamini yer alır. Turpun içerdiği mineraller ise kalsiyum, demir, bakır, fosfor, potasyum ve selenyumdur. İçerdiği lifler pek çok hastalık için şifalıdır.

Turpun Faydaları Nelerdir
Turpun Faydaları Nelerdir görsel

Turpun Faydaları ?

Turpun en önemli besin değeri lifleridir. Turp lifleri diğer pek çok lif türünden daha kalitelidir. Bu bağlamda sindirim sistemine karşı çok etkilidir. Kan hücrelerini koruyan demir ihtiva etmektedir. Beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesine de aracı olmaktadır.

Turp öksürüğe karşı inanılmaz bir etkiye sahiptir. Öksürük krizlerini dindirmede üzerine yoktur. Çocuklarda meydana gelen öksürük vakalarında turp suyu bal ile karıştırılarak verilirse öksürük krizleri sona erebilir.

Turp bitkisi sindirim sistemi sağlığını korumada çok işlevseldir. Tükettiğiniz yiyeceklerin sindirilmesi noktasında çok faydalıdır. Hazım sorunları giderir. İçerisindeki lifler sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler.

Güçlü bir antioksidan olan turp sağlığa faydalıdır. Antioksidanlar damarların temizlenmesine hizmet etmektedir. Kan akışını hızlandırarak damar çeperindeki basıncı azaltır. Bunun yanında damarlardaki toksinler hızlıca atılmaktadır. Bu da kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçmektedir.

Turp hücre onarımına katkıda bulunur. İçerisindeki A, C, K vitaminleri oldukça işlevseldir. Bu vitaminler hücrelerin yenilenmesine faydalıdır. Hasarlı hücrelerin onarılmasını sağlayarak hücre ölümlerinin önüne geçer. Cilt sağlığının iyileşmesinde etkindir.

Turp yerseniz, turp gibi bir kalbiniz olur. İçerdiği demir mineralleri kalp sağlığını korumada çok işlevseldir. Demir mineralleri yalnızca kalp için değil, saç sağlığından tutun da cilt sağlığına kadar pek çok farklı konuya olumlu etkilerde bulunabilmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir