Tüp Bebek Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi. Vücut dışında meydana gelen her şey in vitro olarak adlandırılır ve yumurtanın sperm ile vücut dışında döllenmesi olayına IVF denir.  In vitro ilk test tüpü yapıldıktan hemen sonra halk dilinde tüp bebek ismini almıştır.

Döllenme işleminden sonra rahim (döl yatağı) içerisine konulan fallop tüpü döllenmiş yumurtayla aynıdır. Doğal ya da sperm ile döllenme yumurta tüpü ya da rahim (döl yatağı) tüp doğal olmalıdır.

Tüp bebek testi kadının yumurtalıklarını dışarı alarak kontrollü laboratuvar ortamında erkek sperm sayesinde döllenme işlemi sağlanarak yapılır. Döllenmeden sonra döllenmiş yumurtalar önce embriyoları oluşturmak için laboratuvar ortamında kültüre edilir ve daha sonra kadın rahminin içerisine transfer edilir.

Ön Test

-İlk muayene yapılır

-Kan testi yapılması gerekir başka bir deyişle kültür alınır,

-Histeroskopi,

-D21 ziyareti başka bir deyişle sahte transfer yapılır,

-Sperm dondurma ve serum progesteron

İlk Muayene:

Kadın ve erkek fiziksel muayeneden geçirilir, transvajinal sonografi gerekirse yapılır hem de eskiden olan tıbbi raporlar varsa kontrol edilir.

Kan Soruşturması:

D3 FSH, LH, PRL, TSH özel kan tetkikleri gerekir, IVF döngülerini tamamlamak için uygun stimülasyon (ilaç) protokolünü seçmede yardımcı olur.

Histeroskopi:

Daha önce çektirilen histeroskopi raporu varsa yanınızda olmalıdır, bu test adet döngüsünü gün olarak 5-11 arasında tamamlanmasını olanağı sağlar.

D21 Ziyareti:

-Semen Dondurma

-Model Transferi Denemesi

-Serum Progesteron

-TVS

Semen Dondurma: IVF siklusu başlamadan ilk olarak örnek almadır, bu örnek alma bazen gün içerisinde de yapılır ama tercihen taze sperm ile yumurta tercih edilmektedir,

Model Transferi: Embriyo transferinin gerçek aktarımdan önce herhangi bir zorluk çıkarıp çıkarmayacağına bakılır, bu işlem 21. Günde anestezi olmadan yapılır, ağrısız bir işlemdir.

Serum Progesteron: Seviyeyi tahmin etmeye yardımcı olur,

Transvajinal Sonugrafi: D21 endometrium kalınlığını söylemeye yardımcı olacaktır.

Oositlerin Geliştirilmesi (Yumurta)

Yumurtalığın IVF siklusunda oldukça başarılı bir sonuç elde etmek amacıyla biden fazla folikül başka bir deyişle yumurta içeren kese üretmek gerekir, bunun için doktorunuz size uygun ilaçları verecektir.

Doğurganlık İlaçları:

Birden fazla yumurta varsa IVF siklusunda hamilelik şansı yüksektir, stimülasyon ilaçlar daha fazla yumurtalık oluşmasını sağlayacaktır. Gonadotrophins; idrar ya da rekombinant DNA teknolojisiyle elde edilir. Uygun tip yönetim bireysel olarak hastalarda seçilir ve mevcut gonadotropin, HMG, FSH ve farklı ilaç aracılığıyla üretilen rekombinant FSH içerir.

Doğurganlık İlaçlarının Yan Etkisi:

-yumurtalık uyarılması hafif, orta ya da şiddetli olabilmektedir.

-Birden fazla doğum esnasında çoğul hamilelik ve IVF siklusu riski; yaşa, ilaçlara ve embriyonun kalitesine göre değişir,

-Enjeksiyon yerinde ağrı, baş ağrısı ve yorgunluk görülür.

-Bazı Doğurganlık ilaçları kanser riskini artırır.

GnRH analog (Lupride); bu ilaç subkutan enjeksiyon yoluyla üretilmektedir, yumurtanın erken bırakılmasını önlemek için kullanılır,

Yan etkisi: deri reaksiyonu, alerjik reaksiyon, baş ağrısı, sıcak basmalar ve daralmış ruh hali,

-HCG (Human Koryonik Gonadotropin): enjeksiyon yöntemiyle uygulanır, yumurtalama işlemine 34-36 saat önce alınır, kas içerisine enjekte edilir,  yumurtanın olgunlaşmasını olanağı sağlar.

-Progesteron; bu ilaç embriyoyu rahime eklemek için kullanılır,

Yan etkisi: göğüslerde hassasiyet, bulantı, baş ağrısı, sıvı tutulması, yorgunluk, depresyon, enjeksiyon yerinde ağrı, vajinal kaşıntı, kan pıhtılaşmasına sebep olur.

 

Oosit (Yumurta) Alımı:

Yumurta toplama işlemi başka bir deyişle alma işlemi çoğunlukla ultrason kılavuzluğunda trans vajinal yöntemle yapılır. Yumurta alma işleminde nadiren kullanılan Laparoskopi ve Trans Abdominal yöntemleri de vardır.

Vajinal ultrason her iki yumurtalığında görünümüne izin verir, yumurtalık vajinal duvarının üzerine iğne ile yerleştirilir. Folikül tek tek delinmiş ve yumurta içeren sıvı yumurta bulunana kadar embriyolog aracılığıyla mikroskop altında incelenir. Bu prosedürün süresi 45 dk. Daha azdır. Bu işlem genel anestezi altında yapılır.

 

Sperm Toplama ve Tohumlama:

Yumurta devam ederken bir sperm örneği gerekli olabilmektedir, numune laboratuvarda işlenmiş sperm yumurta döllenmesi için hazır olmalıdır,  bu işlem acil durumlara uygulanır, hastalık yetersizlik veya prosedüre göre.

 

Tüp Bebek Tedavisi
Tüp Bebek Tedavisi

 

Kuluçka ve Oositlerin Fertilizasyon (Yumurta):

Yumurta ve sperm özel bir kültür sıvısı içerisinde yerleştirilir ve laboratuvarda inkübatörlerde muhafaza edilir. Bu işleme döllenme denir.

Embriyo Oluşumu ve Bölünme:

Yumurtalar 16-20 saat arasında döllenme belirtileri gösterir, eğer döllenme gerçekleşirse en az iki hücre olmalıdır bunlarda embriyo ve zigottur, bu işlem garanti olmayacağı için laboratuvar ortamında gerçekleştirilir, çoğunlukla alınan yumurta %60 döllenmiş olur, bu oran çiftlere bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilmektedir.

Embriyo Transferi:

Embriyo transferi çoğunlukla 48- 72 saat sonra olur, transferi doktor belirler, normal gelişim olarak değerlendirilmektedir, 3-5 embriyo olabilmektedir embriyo transferini çiftler ve doktor birlikte karar vererek yaparlar. Çoklu embriyo transferi fetüsün büyümesine sebep olur. Transferden sonra ilave embriyolar varsa ve uygun gelişmişlerse bunlar kriyoprezerve olur.

Embriyo transferlerinde kullanılan yöntem sahte transferin benzeri bir yöntemdir, embriyo transferi küçük bir katater rahim (döl yatağı) boşluğuna servikal açıklıktan ekleyerek yapılır. Bu işlem çoğunlukla ağrısız bir işlemdir. Transfer işleminden sonra 13 gün içerisinde post-devret, hormon düzeyleri ve kan testi yapılır. Eğer hamilelik oluşursa daha fazla kan testi ve ultrasonla ilerleyişi takip edilir.

Cropreservation (Dondurma) Programı:

Embriyo dondurma programının amacı IVF programına katılan çift için maksimum güvenlik elde etmek başka bir deyişle hamilelik şansı artırmaktır, IVF siklusu çoğunlukla çoklu embriyo transferi için kullanılır, orantılı tekil hamilelik oranı artmaz iken dörtten fazla embriyo başka bir deyişle çoğul hamilelik önemli risk teşkil etmesine rağmen artmaktadır. Dondurmanın avantajı fazla stimülasyon döngüleri alımına gerek kalmadan yumurta alımını gerçekleştirerek hamilelik şansını artırmaktır. Taze embriyo transferi de dondurulmuş embriyo transferi de benzer şekillerde yapılır.

Embriyo dondurulması için seçilen yumurta 3 gün boyunca dondurulabilir. Embriyolar bir kriyoprezerve medya yerleştirilir ve kademeli bir şekilde dondurulur. Dondurma işleminden sonra embriyolar sıvı nitrojen ile dolu tanklarda dondurularak saklanır.

Tüp Bebek Tedavisinde Son Yenilikler

Tüpleri tıkalı olan kadınların, yumurtalarının rahim içine gelmesinde sorun olduğunda tüp bebek yöntemi uygulanır. Sperm sayısı yetersiz ve düşük olan erkeklere de uygulanır. Spermlerin, laboratuvar ortamında yumurtayla bir araya getirilmesi sonucunda döllenme oluşur. Sonra ise anne adayının rahmine transfer edilir. Tüp bebek işleminden sonra anne adayı normal gebelik sürecine başlar.

Doğal yollardan gebe kalma işleminden farklı işlemin laboratuvar ortamında yapılması. Kadın yumurtasının kontrol altına alınması işlemi. Yumurtalıklarda çok sayıda yumurta üretme işlemi gerçekleşir. Yeterli sayıda olgunlaşan yumurta olduğunda anneye çatlatma iğnesi yapılır. Yumurta toplanması aşamasında anneye sakinleştirici ilaçlar verilir. Embriyo 5 gün boyunca takip edilir. Anne adayı 4 saat hastanede dinlenir ve evine gider. Sonuç ise 14 gün sonra belli olur.

Günümüzde tüp bebek yöntemiyle çoğu kişi bebek sahibi olmakta. Güvenli bir yöntem olup başarıyla uygulanır. Kişi isteğine göre deneme sayısı artar. Tüp bebek olduğunda ise anne adayı aynı normal hamilelik sürecinde yaptırdığı testleri uygular. Tüp bebek yönteminde ikiz ya da üçüz gebelikler görülme şansı yüksektir.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir