troponin testi

Troponin Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü, Normal Değerleri

Troponin nedir? Kalp ve iskelet kasında bulunan bir proteindir. Sadece çizgili kaslarda bulunur. Yani vücutta bulunan düz kaslarda yoktur. Bu protein 3 alt tipe ayrılır.

Bunlar Troponin T (TnT), Troponin I (TnI), Troponin C (TnC) olarak adlandırılır. Bunlardan her biri farklı görevlere sahiptir. TnT ve TnI özel bir formda sadece kalp kasında bulunur. Sadece kalpte bulunanlara kardiyak spesifik troponinler denilir ve cTnI ve cTnT şeklinde isimlendirilir.

troponin testi
Kalsiyuma bağlanan: TnC, inhibitör olan: TnI, tropomiyozine bağlanan: TnT

Bu yazımızda kalp kasında bulunması nedeniyle kalp ile ilgili ölçümlerde troponinler nasıl kullanılır? Yüksekliği, düşüklüğü, normal değerleri, testin ayrıntıları ile ilgili bilgilere değinmek istiyoruz.

Troponin Yüksekliği Nedenleri

Sonucun yülsek çıkması her zaman miyokard enfarktüsünün (kalp krizi) göstergesi değildir. Kalp kası hücre hasarına yol açan diğer koşullar, artmış kardiyak TnI düzeylerine katkıda bulunabilir.

Bu koşullar;

 • miyokardit,
 • kalp cerrahisi,
 • Unstabil (kararsız) angina,(kalbi besleyen damar tıkanması sebebiyle zaman zaman göğüs ağrısı olması)
 • konjestif kalp yetmezliği
 • böbrek yetmezliği
 • pulmoner emboli (akciğer pıhtısı)
 • bypass ameliyatı sonrası
 • anjiyoplasti sonrası
 • kokain kullanımı
 • kalp ritim bozukluğu
 • hipertiroidi
 • vaskülit
 • şok

Bu nedenle yüksek değerler saptandığında tanıyı doğrulamak için başka ek tetkiklere gereksinim vardır.

Troponin testi nedir?

Troponinler normalde kanda bulunmaz. Kalp krizi gibi kalp kası hasarı oluşturan durumlarda ise kana salınır. Bu nedenle troponin testi (cTnI ve cTnT) kalp yaralanması belirteci olarak kullanılır. Yani kalp krizi geçirip geçirmediğiniz ya da kalp kasında yaralanma olup olmadığı bu test ile anlaşılabilir. Unstabil anjina adı verilen kalbi besleyen damarlardaki tıkanıklık nedeniyle göğüs ağrısı olması durumunda da troponinler yükselir.

Göğüs ağrısı olan hastalarda kalp sorunu düşünülüyorsa kardiyak spesifik troponinlerin (cTnI ve cTnT) değerlerine bakılır. Çünkü bunlar normalde kanda bulunmazlar. Test enjektörle kolunuzdaki toplar damarlardan alınan kan numunesiyle yapılır. Kalpteki hasar ne kadar fazlaysa kanda cTnI ve cTnT seviyeleri o oranda yüksek bulunur.

Kalp krizinden 3 ila 4 saat sonra kan değerleri yükselir. 15-24 saat içinde en yüksek seviyeye gelir. Kanda 7-14 gün yüksek şekilde kalabilir. Sonrasında yavaş yavaş düşerek normal seviyesine iner. Troponinlerle beraber kalp hasarını gösteren Ck-mb, miyoglobin gibi diğer bazı belirteçlere de bakılabilir. Fakat en doğru takip troponin testi ile mümkündür.

Troponinler ne zaman istenir?

Troponinler kalp krizinden şüphelenildiği zaman istenir. Genellikle hasta göğüs ağrısı şikayeti ile acil servise ilk geldiğinde yapılır. Test 6 saat sonra tekrar edilir. Tabiki EKG gibi tanıyı destekleyecek başka tetkiklere de gereksinim vardır.

Troponin normal neğeri nedir? Troponin T kaç olmalı?

cTnT ve cTnI normalde de çok az miktarda kanda bulunur. Fakat bu o kadar azdır ki çoğu labaratuarda ölçülemez. TnT normal değeri <0,03 ng/mL olmalıdır. Bazı kaynaklar göre bu değer 0,01 ng/mL’dir.

TnT Referans Değeri: < 0,03 ng/mL (mcg/L)

TnI Referans Değeri: < ya da = 0.04 ng/mL (mcg/L)

(Bu referans değerleri 17 yaş üstü yetişkinlerde geçerlidir. 17 yaşın altındaki hastalar için referans değerler saptanmamıştır.)

Değerlerin bunlardan düşük çıkması düzeyin normal olduğunu gösterir.

Troponin nasıl düşürülür?

Altta yatan hastalık tedavi edilirse troponin 7-14 gün içinde düşerek normal değerlerine döner. Hastalık tekrarlarsa troponinler yine yükselir.

Bir önceki yazımız olan Kapalı Makat Çatlağı Lis Ameliyatı Nedir? İyileşme Süresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kaynaklar:

https://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/81767

İlginizi Çekebilir

Flebotomi

Flebotomi

Flebotomi, vücuttan kan alma işlemdir. Düzenli flebotomi, hemokromatoz gibi kanında aşırı miktarda demir bulunan ya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir