Tendinit Nedir?

Tendinit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 2, 2018

Kasları ve kemikleri birbirine bağlama görevi gören, lifli bağ dokusuna tendon adı verilir. Hareket etmemiz için kas, kemik ve tendonlar bir arada uyum içinde çalışırlar. Tendinit, tendonların birtakım nedenlerden dolayı zarar görüp şişmesi ve iltihaplanması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yaşlılık, aniden ortaya çıkan yaralanmalar, sürekli aynı hareketlerin tekrarı tendinite yol açan faktörler arasındadır.

Tendinit, en çok diz, topuk, omuz ve dirsek gibi tendonlarda görülür. Yüzme, koşu, tenis, golf gibi sporlarla uğraşanlar, belirli hareketli sürekli tekrarladıkları için, o bölgelerdeki tendomlar zamanla tahriş olmakta ve şişerek iltihaplanmaktadır. Aniden ortaya çıkmayan, uzun süreli hareket sonrasında ortaya çıkan tendinitler tedavisi en uzun sürenlerdir.

Tendinit Belirtileri

Tendonların itihabıyla ortaya çıkan rahatsızlığın en önemli belirtileri arasında eklem ve dokularda şişlik ve ağrılardır. Omuz bölgesinde görünen tendinit vakalarında, üst kol ve göğüs bölgesi ciddi şekilde ağrımakta ve hareket ettirmekte zorlanma görülmektedir. Bunun dışında, tendonitin en çok görüldüğü yerler olan dirseklerin iç ve dış kısımları, diz kapağı ve topuk bölgelerinde iltihaplanmadan kaynaklı şişlik ve ağrılar belirgindir.

Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Hafif düzeyde seyreden tendinitler evde istirahat ve bazı yöntemlerle tedavi edilebilir. Ancak, ağrılar dinmeyip devam ediyorsa doktora gidilmesi gerekir.

Tendinitin Nedenleri

Belirli mesleklerde ve spor dallarında faaliyet gösterenler, hastalığın risk faktörleri arasında yer alırlar. Yanlış tekniklerle yapılan hareketler ya da çok uzun süre belirli bölgelerdeki tendonların çalıştırılması sonucu oluşan hasarlar tendinitin nedenlerindendir. Yaşlılıkla birlikte tendonların esnekliği azalmakta ve zarar görmeye ve hastalık kapmaya daha uygun hale gelmektedir.

Tendinit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi sürecince, tendomlardaki ve eklemlerdeki ağrıların ortadan kaldırılması ve iltihapların tedavisi amaçtır. Atel ya da destek yardımıyla tendonlar sabitlenmekte ve dinlenmesi sağlanmaktadır. Bu aşamada sıcak ya da soğuk su ile baskı uygulanması da hastalığa iyi gelmektedir.

Ağrı kesicilerle ağrılar dindirilir. Oluşan iltihap ve ödemlerin incelenmesi için, ultrason ve TENS cihazı gibi araç ve teknikler kullanılır. Tendonların daha hızlı iyileşmesi için fizik tedavisi de uygulanmaktadır. Tendomlardaki hasar ileri boyutta ise, iltihaplı dokunun alınması şeklinde, cerrahi müdaheleler uygulanmaktadır.

Eklem Ağrısına Ne iyi Gelir? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir