Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 6, 2018

Tansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Hipertansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyonu kontrol altına almak için hangi besinler tüketilmelidir? Tansiyon hastaları hangi yiyeceklerden uzak durmalıdırlar? Bu sorunların cevaplarını bu yazımızda sizin için cevaplıyoruz.

Ülkemizde ve dünyada hızla yayılan hasatlıkların başında gelen yüksek tansiyon hastalığı özellikle 40’lı yaşlardan sonra insanları ilaçla yaşamaya mahkum etmektedir. Tansiyonu düşürmek için uzmanlar birkaç çeşit besin maddesinin kullanırlar. Sodyum tüketimini azaltarak ve ayarlayarak damar sertliği ve damar tıkanıklığını en aza indirmeye çalışırlar.

Hastalarının vücutlarındaki kan dolaşımını ayarlayabilmek yönünde tavsiyelerde bulunrlar. Tansiyon hastalıkları 2 çeşitte incelenebilir. Bunlar düşük tansiyon ve yüksek tansiyon olarak adlandırılır. Tansiyon hastalıklarına ne iyi gelir de iki başlıkta incelenmelidir. Bunlar düşük tansiyona ne iyi gelir ve yüksek tansiyona ne iyi gelir olarak adlandırılır. Yüksek ve düşük tansiyona ne iyi gelir sizin için sıraladık.

 

Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Baharatlar:

Tansiyonu en çok yükselten katkı maddesinin tuz olduğu herkes tarafından bilinir. Tuzu azaltmak adına yemeklerde kurutulmuş baharat kullanırsanız sodyumun etkisini kırmış olursunuz. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastaları tuzdan uzak durmalıdır.

Kuruyemişler:

Doğal yağ bulunduran kuruyemişler düzenli olarak kontrollü olarak tüketilmelidir.

Balık:

Tansiyon hastalarına iyi geldiği herkes tarafından bilinen balık protein bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca bünyenin ihtiyacı olan ve kendi üretemediği omega yağ asitlerinden de bünyenin yaralanmasını sağlar. Uzmanlar düzenli olarak haftada 1-2 günü balık tüketilmesini tavsiye etmektedirler.

Tahıllar:

Tansiyon hastalığında kan basıncı önemlidir. Tansiyon hastalarının kan basıncını düşürebilmek için uzmanlar lif oranı yüksek tahıllarla beslenmeleri yönünde tavsiyelerde bulunurlar.Yüksek tansiyona ne iyi gelir sorunuza cevap olarak lifli tahıllar diyebiliriz. Tansiyonunuza yükseldiğinde veya günlük olarak lifli besinler yüksek tansiyona ne iyi gelir sorunuza cevap olabilir.

Süt Ürünleri:

Nabız atışı normal seviyeye çekmek damar tıkanıklığı ve damar sertliğine iyi gelebilecek mineraller başında gelir süt ürünleri, süt ürünlerinin tüketilmesinde asıl olan konu bünyeye alınan süt ürününün yağsız veya az yağlı olmasıdır. Kalsiyum oranı yüksek besinler arasında yoğurt, süt, peynir gelmektedir. Çocuklarımıza mutlaka süt içmeyi peynir yemeyi alışkanlık haline getirmeli veya sevebilecekleri şekilde anlatılmalıdır. Yüksek tansiyona ne iyi gelir sorunuza düzenli olarak az yağlı yada yağsız süt diyebilir.

Meyveler Çeşitleri:

Yüksek tansiyon hastalarına uzmanlar hastalarının kan basınçlarını ayarlamak ve damar tıkanıklığı, damar sertliği gibi problemleri en aza indirmeleri için tavsiye ettikleri meyve olarak lif oranı fazla, mineraller bakımından yüksek, vitamin çeşitleri çok olan meyveleri önermektedirler.

Bu meyvelerin başında Turunçgiller, şeftali, çilek, kavun… gibi meyveler gelmektedir. Bunun yanında doğal olarak alınan meyvelerden yapılan içecekler varken hiçbir zaman hazır ambalajda satılan içine şeker maddesi katılmış içecekler tercih edilmemesi konusunda hepimizce bilinmektedir.

Sebze Çeşitleri:

Tansiyon hastalarının ihtiyacı olan minerallerin bir çoğu sebzelerde bulunmaktadır. Özellikle hastaların yeşil sebze tüketiminde dikkat etmeleri gereken konu; sebzelerin haşlanarak veya çiğ olarak tüketilmesidir.

Uzmanlar hastalarına hepimizin bir yakını veya kendisi doktora gittiğinde sebzelerin haşlanarak yemelerini ve yemesi gereken sebzeler ise; domates, patates, kabak, ıspanak, brokoli…sebzelerinin tansiyonu ayarladığını söylerler.

Yüksek tansiyon genel olarak sürekli kontrol haline alınmalı ve düzenli olarak doktora giderek analiz ettirilmeli. Yüksek tansiyon hastaları yüksek tansiyona ne iyi gelir öğrenmeli. Yüksek tansiyona ne iyi gelir ; Limon,karpuz , çekirdekler, sarımsak, muz, kereviz, hindistan cevizi suyu, acı biber, soğan suyu yüksek tansiyona iyi gelir.

Sonuç olarak tansiyon hastalığı beslenmeye dayalı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hasta doktorunun vermiş olduğu beslenme çetelesine nekadar dikkat ederse okadar hastalığın vereceği rahatsızlıklar azalacaktır. Doktorunun tavsiyelerini yerine getirmeyen bir hasta bu besinler günlük ve düzenli alması hiçbir yararına olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

3 Yorumlar

  1. Sürekli burun kanamam oluyor. Birkaç yerde tansiyonla alakalı olabileceğini duydum. Baktırsam mı ki?

  2. Tansiyon hastalarının faydalanabileceği çok değerli bilgiler var. Balığın da tansiyona iyi geldiği bilgisi beni şaşırttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir