Susam Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Ocak 22, 2018

Susam yağının faydaları nelerdir? Susam yağı neye iyi gelir? Ne şekillerde kullanılabilir? Aşçılıkta sıklıkla kullanılan susam yemeklere ayrı bir lezzet katar. Aşçılığın yanı sıra koruyucu ve tedavi edici özellikleri de vardır. Çoğu besine göre daha fazla miktarda E vitamini içeren bir bitkidir. Susam, omega-6 yağ asitleri, flavonoid fenolik antioksidanlar, çeşitli vitaminler ve lif içeren ve potansiyel antikanser özellikler taşıyan önemli bir besin kaynağıdır.

Susam, hipertansiyona iyi gelir.  Bulundurduğu doğal yağlar sayesinde kan basıncını düzenleyerek kalp rahatsızlığına karşı koruyucu etki gösterir. Susam, bunlara ek olarak içeriğindeki magnezyum ile vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyum mineralinin %30’unu karşılar.

Susam yağı cilde sürerek uygulandığında iltihaplı veya yarılı ciltte iyileşmeyi hızlandırır. Bu etki yağın sahip olduğu anti bakteriyel özellikler sayesinde gerçekleşir. Kalın ve yapışken bir yapı da olan susam yağı cilt tarafından kolaylıkla emildiği için etkisini hızlı bir şekilde gösterir. Susam yağı ile cilde uygulanan masaj, hasarlı cilt hücrelerini tedavi eder. Susam pek çok nemlendirici kreme göre çok daha üstün bir nemlendirme özelliğine sahiptir.

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam yağı ciltteki en önemli yapıtaşlarından biri olan kollajen üretimi için ihtiyaç duyulan çinko minerali bakımından zengindir. Bu nedenle susam yağı, cildin elastikiyetinin korumasında fayda sağlar. Bu nedenle cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Çinko ayrıca vücuttaki hasarlı dokuların onarılmasına yardımcı olur. Bu nedenle susam yağı, aynı zamanda yanıklar ve cilt ile ilgili bozuklukları önlemede faydalar sağlar.

Susam yağı neye iyi gelir

Susam yağı yülsek protein içeriği nedeniyle vejetaryen beslenme için ideal bir besin maddesidir. Ağız sağlığı için de kullanılan susam yağı dişlerdeki plakların temizlenmesinde ve dişlerin beyazlatılmasında kullanılır. Böylece ağız hijyenini geliştirir. Kan şekerini düşüren susam ve susam yağı şeker hastalığından korunmaya yardımcı olur. Hipertansif hastalarda tansiyonu düşürmeye yardım ederken damar sertliğini de önleyici etkilere sahiptir.

Susam ve susam yağında bulunan sesamol ismindeki madde, radyasyonun neden olduğu DNA hasarını önlemede etkilidir. Susam yağı doğal bir güneş koruyucudur. Doğal güneş koruyucusu. Yüzünüz ve vücudunuzda istediğiniz bölgelere susam yağı sürebilirsiniz. Fakat denize veya havuza girdiğinizde ya da yağmur yağdığında yağ kulaylıkla çıkar. Bu nedenle tekrar sürülmesi gerekir.

Susam yağı, saç ve saç derisinin sağlığına katkıda bulunur. Saçlı deriye masaj yaparak uygulandığında kepeğe karşı etkili koruma sağlar. Saçlarınızı güçlü ve parlak tutmak için de saçlara ve saçlı deriye susam yağını masajla uygulayabilirsiniz.

Araştırmalar, susamın, özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda, cinsiyet hormonlarının üretimini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bakır, çinko ve kalsiyum, vücuttaki kemik büyümesinin ayrılmaz üç maddesidir. Bu nedenle diyetinizde uygun miktarda susam yağı tüketerek, kemik büyüme ve gelişme hızını artırabilirsiniz. Yaşla birlikte kemiklerde meydana gelen zayıflama ve osteoporozdan korunmada susam yağı faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Burun Akıntısını Durdurmak için Doğal Yöntemler

İÇİNDEKİLER Burun Akıntısı için Doğal Tedaviler1) Bol miktarda sıvı tüketin2) Buhar banyosu ile buhar soluyun3) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir