limonlu çay
limonlu çay

Sürekli Boyun Tutulması Nasıl Geçer

Sürekli Boyun Tutulması; Boyun tutulması birçok farklı nedenden ortaya çıkabilir. Boyun tutulması çok daha büyük bir oranda dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu dış etkenler göz önüne alınarak sürekli boyun tutulması yaşanmasının asıl nedeni bulunmalı ve bu neden tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

 

Sürekli Boyun Tutulması Nedenleri Nelerdir

  • Sürekli boyun tutulmasının en büyük nedeni yanlış yastık ve yatak seçimidir. Yatılan yatağın aşırı sert veya aşırı yumuşak olması, yastığın fazla yüksek veya fazla alçak olması büyük önem taşır. Ayrıca yatağın ve özellikle yastığın yapıldığı malzeme çok önemlidir. Eğer ortopedik yastık temin edebilecekseniz kesinlikle ortopedik yastık kullanmalısınız. Sürekli boyun tutulması için yastık seçimi yapacaksanız Boyun düzleşmesi yastık seçimi yazınımızı okumanızı öneririz.
  • Geceleri uyuma şekliniz de sürekli boyun tutulması nedenleri arasında yer alıyor olabilir. Uyku esnasında baş bölgeniz sürekli olarak yastıktan düşüyorsa sürekli boyun tutulması uyuma şeklinizden kaynaklanıyor demektir.
  • Soğuk hava ve rüzgara sürekli maruz kalıyorsanız, rüzgarlı bir alanda uyuyorsanız boyun tutulması yaşamanız bu nedendendir.
  • Sinirsel kaynaklı olarak da boyun tutulması nadir de olsa görülmektedir.

Sürekli Boyun Tutulması Nasıl Geçer

  • Sürekli boyun tutulması ile karşılaşanların bildiği gibi boyun tutulmasında boyun ağrısı çok ciddi şekilde hissedilmektedir. Halk arasında boynunuzu sürekli olarak sağa sola çevirin gibi bir öneri yapılsa da sadece boyun masajı yapmanız gerekmektedir. Yavaş bir şekilde boyuna çok baskı yapmadan kremler ile masaj yapmak sizi rahatlatacaktır.
  • Boyun tutulması yaşadığınız zaman sıcak su ile banyo yaparak rahatlayabilirsiniz.
  • Kas gevşeticileri olabildiğince kullanmamaya özen göstermelisiniz. Ağrı kesici kullanabilirsiniz fakat arka arkaya almamaya da dikkat etmelisiniz.
  • Bilgisayar başı işler yapıyorsanız sık sık boyun tutulması yaşayabilirsiniz. Bu boyun tutulmasını önlemek adına bazı tedbirler almalısınız. Dik oturmaya ve çalışma süreniz içerisinde ara sıra mola vererek boyun düzleşmesi egzersizleri yapmalısınız. Yapacağınız bu egzersizler emin olun sürekli boyun tutulmasının önüne geçecektir.
  • Tüm gün hareket etmeden kalmak boyun tutulması nedenleri arasındadır. Sürekli olarak yatmak da aynı şekilde boyun tutulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle biraz hareketli bir yaşam tarzına geçerek baş ve boyun egzersizleri yapmalısınız.
  • Boyun tutulması ara sıra yaşamak normaldir. Fakat sürekli boyun tutulması yaşamak boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Doktorunuzla görüşmelisiniz.

Ani boyun tutulması konusunda sıkıntı çekiyorsanız eğer bu yazımızı da okumanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir

Kısmi Felç Geçermi

Kısmi Felç Geçermi, Kısmi felç geçirme nedenleri, Kısmi felç hastalığının tedavisi, kısmi felç ne kadar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir