Suçiçeği

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Suçiçeği, herpesvirüs ailesinden bir virüs olan varicellazoster tarafından genellikle çocuklarda oluşturulan ve içi sıvı dolu veziküller ile kendini belli eden bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs herpes virüslerin genel özelliklerini taşır. Zarflı virüslerdir ve DNA virüsleridir. Virüs temel olarak suçiçeği ve zona olmak üzere iki farklı hastalığa sebebiyet vermektedir. Her iki hastalıkta genelde çocuklarda görülmekle birlikte yaşlılarda tehlikeli enfeksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Suçiçeğinin yıllık mortalite oranı çocuklarda 10 000’de 2, erişkinlerde ise 1000’de 3 tür. Hastalık etkeni genellikle solunum yollarından veya konjuktival yolla giriş yapar ve gangliyonlara yerleşerek latent olarak kalır. İmmunsupresyon halinde aktif hale geçen virüs klinik belirtilere sebebiyet verir.

Çocuklarda Suçiçeği

Çocuklarda suçiçeği çok bulaşıcı ve ağır seyreden viral bir enfeksiyon olarak göze çarpmaktadır. Enfeksiyonun etkenin alınmasından sonra başlayan 2 – 3 haftalık bir kuluçka süresi vardır. Kuluçka süresinin ardından halsizlik, bitkinlik, ateş ve veziküler döküntüler ile kendini belli eder. Bu belirtilerden ateş çocuklarda ilk birkaç gün hafif seyreder. Genellikle yüz ve boyun çevresinde görülen veziküller aşırı derecede kaşıntıya neden olur bu da çocukların bu vezikülleri ister istemez patlatmasına ve kalıcı izler bırakacak yaralar oluşmasına neden olmaktadır. Bu döküntüler yaklaşık bir hafta süre ile vücutta varlığını sürdürür. Bu döküntü döneminde etken yoğun miktarda çevreye saçılmaktadır bu nedenle çocukların bu dönemde sosyal ortamlardan izole tutulmasında fayda vardır.

Suçiçeği Nedenleri

Suçiçeği viral bir enfeksiyondur dolayısı ile solunum veya konjuktival yolla vücuda giren minimum enfektif dozda virüs ile enfeksiyon başlar. Geçen bir haftalık kuluçka süresi sonunda ise septomlar ortaya çıkar. Suçiçeği nedenleri içerisinde en önemlisi etrafta virüsü saçan bir taşıyıcının varlığıdır. Bilindiği gibi hastalık bulaşıcıdır ve insandan insana geçiş görülür. Etkenin saçılması en çok veziküllerin çıktığı dönemde olur. Toplu şekilde bulunulan okul gibi ortamlarda bulaşma salgın şeklinde görülebilir. Özellikle çocuklarda hastalık süresince toplu ortamlarda bulunmamak bu açıdan önemlidir. Hastalığın erişkinlerde görülmesinin en önemli nedeni altta yatan bağışıklık baskılayıcı faktörlerdir.

Suçiçeği Tedavisi

Suçiçeği kendine özgü belirtileri olan ve diğer hastalıklara göre farklı özelliklere sahip olan bir hastalıktır. Viral olmasından dolayı antibiyotik tedavisi sonuç vermez. Ancak erişkin bireylerde görülen enfeksiyonlar şiddetli geçtiği için sekonder bir bakteriyel enfeksiyon riskini minimalize etmek amacıyla antibiyotik kullanımı düşünülebilir. Bu nedenlerden dolayı suçiçeği tedavisi genelde semptomatik tedaviyle sınırlı kalmaktadır. Veziküllerin kaşınmasını azaltmak amacıyla ılık- soğuk duş almak iyi bir yöntemdir. Bunun dışında antihistamiklerin kullanımı da kaşıntıyı azalttığı için tercih edilmektedir. İlk günlerde meydana gelen ateş için çeşitli non- steroidantiinflamatuarlar kullanılmaktadır. Bunların en sık kullanılanı parasetamoldur. Hastanın serin bir yerde tutulması kaşıntıyı azaltmakta etkilidir. Sıcak hava ve su kaşıntıyı arttırır. Çocukta immun sistem baskılayıcı bir hastalığın varlığı halinde normalde gerek olmayan antiviral ajanlar kullanılabilir.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir