• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SpO2 Nedir?

SpO2 Nedir?

SpO2, kandaki oksijen miktarının tahmini olarak periferik kılcal oksijen satürasyonu anlamına gelir. Daha spesifik olarak, kandaki hemoglobin toplamına (oksijenli ve oksijensiz hemoglobin) kıyasla oksijenli hemoglobin yüzdesidir (hemoglobin içeren oksijen). SpO2, arteryel oksijen doygunluğunun veya SaO2’nin kandaki oksijenli hemoglobin miktarını belirten bir tahminidir. Hemoglobin, kanda oksijen taşıyan bir proteindir. Kırmızı kan hücrelerinde bulunur ve onlara kırmızı […]

SpO2, kandaki oksijen miktarının tahmini olarak periferik kılcal oksijen satürasyonu anlamına gelir. Daha spesifik olarak, kandaki hemoglobin toplamına (oksijenli ve oksijensiz hemoglobin) kıyasla oksijenli hemoglobin yüzdesidir (hemoglobin içeren oksijen).

SpO2, arteryel oksijen doygunluğunun veya SaO2’nin kandaki oksijenli hemoglobin miktarını belirten bir tahminidir.

Hemoglobin, kanda oksijen taşıyan bir proteindir. Kırmızı kan hücrelerinde bulunur ve onlara kırmızı renk verir.

SpO2, dolaylı invaziv olmayan bir yöntem olan nabız oksimetresi ile ölçülebilir (aletlerin vücuda girmesini gerektirmez). Parmak ucu içindeki kan damarlarını (veya kılcal damarları) geçiren bir ışık dalgasını yayan ve emerek çalışır. Parmak boyunca geçen ışık dalgasının bir varyasyonu, SpO2 ölçümünün değerini verir; çünkü oksijen doygunluğu derecesi kan renginde değişikliğe neden olur.

Bu değer bir yüzde ile temsil edilir. Withings Pulse Ox ™ % 98 derse, bu her kırmızı kan hücresinin % 98 oksijenli ve % 2 oksijensiz hemoglobin içerdiği anlamına gelir. Normal SpO2 değerleri % 95 ila % 100 arasında değişir.

İyi bir kan oksijenizasyonu, bir spor etkinliği sırasında artan kasların çalışması için gereken enerjiyi sağlamak için gereklidir. SpO2 değeri% 95’in altındaysa, zayıf kan oksijenasyonunun bir işareti olabilir, ayrıca hipoksi de denebilir.

SpO2’nizi Withings Pulse ™ Ox ile kolayca ölçebilirsiniz. Size hatırlatmak isteriz ki, Withings Pulse ™ Ox tıbbi bir cihaz değildir ve patolojik bir durumu teşhis etmek veya izlemek için kullanılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?