Soğuk Algınlığı

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Soğuk Algınlığı, Havaların soğuması ile birlikte hastalıklar da şiddetini arttırdı. Kış hastalığı olarak bilinen soğuk algınlığı, insanlar üzerinde etkisini hissettirmeye başladı bile. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde yeterli miktarda c vitamini tüketilmemesine bağlı olarak gelişen soğuk algınlığı viral enfeksiyonlar kategorisinde yer alıyor. Bunun yanında akut, farenjit veya nezle olarak da biliniyor. Soğuk algınlığına, koronavirüsler veya rhinovirüsler sebep oluyor. Hastalığın bu kadar yaygın ve sık karşılaşılan bir rahatsızlık olmasında ise kişinin bağışıklık sistemindeki zayıflık ve vücudun hastalığa karşı direnç gösterememesi yatıyor. Toplumdaki hakim görüşün zıttına uzmanlar, soğuk algınlığının ince giyinmeyle alakası olmadığını belirterek hastaları bol meyve ve su tüketimine yönlendiriyor. Hastalık, özellikle mevsim değişikliğine bağlı olarak artıyor.

Nedenleri

Kişiden kişiye değişen birçok belirtisi olsa da en temelsoğuk algınlığı nedenleri arasında hastanın bağışıklık sistemindeki zayıflık yatıyor. Virüsler sürekli mutasyona uğradığı için insan vücudu hastalıklara karşı yeterli direnci gösteremiyor ve üst solunum yolu enfeksiyonları meydana geliyor. Bunun yanında bakteriyel sebeplerle oluşan soğuk algınlığı türlerine de rastlanıyor. Çoğu hastalıkta olduğu gibi soğuk algınlığına bağlı hastalıklar da bulaşıcı olabiliyor. Bu sebeple hastayla mümkün mertebe temastan kaçınmamız, hapşırıken veya öksürürken ağzımızı kolumuzla kapatmamız, mendil kullanıyorsak ya da biriyle tokalaşmışsak ellerimizi yıkamamız gerekiyor. Bunun yanında ev içi hijyene de dikkat etmemiz, banyo ve mutfağımızı temiz tutmamız gerekiyor. Bununla birlikte, vitamin açısından zengin besinleri sık sık tüketmemiz gerekiyor.

Belirtileri

Soğuk algınlığının belirtileri arasında, şiddetli kas ağrıları, burun akıntısı, öksürük, ateş, bademciklerde kızarıklık ve şişlik, burun akıntısı, yutkunmada güçlük ve boğazda yabancı bir cisim varmış hissi, gözlerde kızarıklık, iştahta azalma, baş ağrısı, hapşırma, burun tıkanıklığı yer alıyor. Bu rahatsızlıklardan biri veya birkaçına maruz kaldığımız taktirde hemen bir uzaman başvurmak gerekiyor. Soğuk algınlığının ciddi seyreden bazı durumlarında ise akut bronşit, bakteriyel sünizit, daha da ileri seviyede menenjit ve zatürre görülebiliyor. Başta viral sebepler yer alsa da, soğuk algınlığı, bakteriyel sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Hastanın en kısa zamanda gündelik yaşamına devam edebilmesi için erken tanı ve teşhis büyük önem arz ediyor. Bu sebeple yaygın inanışın aksine evde tedavi yerine öncelikle doktor kontrolünde tanı ve teşhis gerekiyor.

Tedavisi

Antibiyotik ve diğer antiviral ilaçlar genellikle soğuk algınlığının tedavisinde yetersiz kalabiliyor. Normalde on gün sürebilen bir hastalık olsa da bazı durumlarda üç- dört hafta kadar sürebilen türlerine de rastlanabiliyor. Kesin ve geçerli bir soğuk algınlığı tedavisi olmasa da, ağrı kesici ve ateş düşürücülerle birlikte hasta, konforlu ve sıcak bir ortamda birkaç günlük dinlenmeyle birlikte eski rutin yaşamına devam edebiliyor. Bu süreçte hastaya birçok görev düşüyor. Özellikle, bol sıvı, portakal, greyfurt, mandalina gibi c vitamini içeren meyveler tüketmek, vücudu sıcak tutup dinlenmek, diğer insanlarla mümkün mertebe temastan kaçınmak, burun tıkanıklığını en aza indirmek için buhar banyosu ve burun açıcı damlalar kullanmak gerekiyor.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir