• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Skolyoz Derecesi Hesaplama

Skolyoz Derecesi Hesaplama

Skolyoz Derecesi Hesaplama yazımız içerisinde sizlere skolyoz derecesi hesaplama, skolyoz derecesi nasıl hesaplanır, skolyoz ölçümü, skolyoz ölçümü nasıl yapılır, cobb açısı ölçümü, cobb açısı ölçümü nasıl yapılır, cobb açısı nedir, cobb açısı hesaplama gibi konularda detaylı olarak açıklama yapacağız. Skolyoz derecesi hesaplaması, yapılması adına Cobb tarafından yapılan Cobb açısı ölçümü yöntemi kullanılmaktadır. Cobb açısı ile omurga üzerinde […]

Skolyoz Derecesi Hesaplama yazımız içerisinde sizlere skolyoz derecesi hesaplama, skolyoz derecesi nasıl hesaplanır, skolyoz ölçümü, skolyoz ölçümü nasıl yapılır, cobb açısı ölçümü, cobb açısı ölçümü nasıl yapılır, cobb açısı nedir, cobb açısı hesaplama gibi konularda detaylı olarak açıklama yapacağız.

Skolyoz derecesi hesaplaması, yapılması adına Cobb tarafından yapılan Cobb açısı ölçümü yöntemi kullanılmaktadır. Cobb açısı ile omurga üzerinde meydana gelmiş eğrilik ölçülür. Ölçüm için omurganın ana hattı üzerinden ayrılmış olan ilk omurun üst tarafından hayali bir çizgi çekilir. Aynı şekilde omurganın ana hattına en yakın olan alt sıralardaki omurdan da yani düzelmiş olan omurlardan da hayali bir çizgi çekilerek ortaya çıkan açının derecesi ölçülür. Kısacası skolyoz derecesi hesaplama cobb açısı ölçümü yöntemi ile bu şekilde yapılmaktadır. Arada oluşan açıya ise skolyoz eğrilik açısı veya cobb açısı denilmektedir.

Skolyoz Derecesi Hesaplama

Skolyoz hastalığına bağlı olarak omurga üzerinde meydana gelen eğriliğin derecesinin ölçülmesi için ilk olarak koronal yönde ve sagittal yönde planlar kullanılarak ölçüm yapılır. Sonrasında omurgada eğriliğin ilk başladığı omur ile eğriliğin en altında yer alan omurun belirlenmesi gerekmektedir. En yukarıda yer alan ve eğriliğin ilk başladığı omura sefalik omur adı verilir. Sefalik omur tepe omuruna göre sefalik yönde bulunmakta olan ve eğriliğin iç bükey yönde eğilimini sağlayan ilk omurdur. Merkezi sakral hat üzerinde yer alan ve omurganın kalça tarafında son omurları olan sakrum bölgesinin orta kısmından geçen ve düşey hata göre en dış kısımda yer alan omur ise eğriliğin alt taraf adına sonlandığı sonlanım omurudur.

Cobb açısı ölçümü ile skolyoz ölçümü yapan kişiler farklı sonuçlara ulaşabilmektedir. Bu arada yer alan fark ise ölçüm başına 5-7 derece arasındadır. Hatta ve hatta aynı kişi aynı hastaya arka arkaya yaptığı ölçümlerde bile bu hata payına rast gelebilir. Bu nedene bağlı olarak skolyoz derecesi hesaplama da hata payını en düşüğe indirmek şarttır. Hata payını en düşüğe indirebilmek adına en çok tercih edilen yöntem ise Radyografi yöntemidir. Çünkü eğriliğe uğramış omur bölgesini en net bir şekilde görüntüleyebilen yöntem radyografi yöntemidir. Radyografi ile çekimlerin ardından eğriliğin sonlanım omurları dikkatli bir şekilde belirlenerek silinme özelliği olan kalemler ve saydam bir açı ölçer sayesinde skolyoz derecesi hesaplama işlemi yapılmalıdır.

Cobb açısı ile skolyoz ölçümü yapılan farklı kişiler arasında 6-7 derecelik fark görülebilmektedir. Hatta aynı kişinin art arda iki ölçüm değerleri arasında bile fark görülmektedir. Bu nedenle ölçümdeki hata payını en düşük seviyeye indirebilmek için ayrıntıları en net biçimde gösterebilen radyografi yöntemlerinin seçilmesi gerekir. Sonrasında ise sonlanım omurları dikkatli şekilde oluşturularak silinme özelliği olan kalemler kullanılmalı ve saydam bir açı ölçer ile iki çizgi arasındaki açı dikkatle ölçülmelidir.

Skolyoz Derecesi Hesaplama İçin Farklı Bir Yöntem

Nash-Moe adı verilen bir diğer yöntem ile de skolyoz derecesi hesaplama mümkündür. Bu yöntem ile yine en üstte eğriliğin başlangıcı olan omur ile dış bükey tarafta yer alan ve en altta bulunan pedikül adı verilen noktaya göre yönün derecelendirilmesi ile hesaplanır. Bilgisayarlı tomografi ve Nash-Moe yöntemi kullanılarak skolyoz ölçümü çok hassas bir şekilde hesaplanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?