Siyah Çayın Faydaları ve İçindeki Maddeler Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ocak 26, 2018

Siyah çayın faydaları nelerdir? Siyah çay neye iyi gelir? İçeriğinde hangi maddeler bulunur?

Ülkemizde ve dünyada en çok tüketilen içeceklerin başında gelen çay, ülkemizde çoğunlukla Karadeniz Bölgesinin doğusunda yetiştirilir. Çayın, dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olduğu söylenebilir. Barındırdığı maddeler nedeniyle uyarıcı etkiye sahip olan çay, zihninizi ve bedeninizi belli bir süre uyanık tutmanıza yardımcı olur.

Çayın faydaları nelerdir

Çayın İçindeki Maddeler Nelerdir?

Anavatanı hindistan olan çay, Türkiye’de ilk kez 1924 yılında ütetilmiştir. Siyah çay, Camellia sinensis bitkisinden yapılmış bir üründür. Aynı bitkinin taze yapraklarından yapılan yeşil çay ise, bazı farklı özelliklere sahiptir.

Siyah çayda bulunan theanine maddesi, çaydaki kafeinin etkisini dengeler.  Theanine maddesi, kafenin uyarıcı özelliğinin tam tersi şekilde çalışıp doğal bir yatıştırıcı gibi davranır. Bu nedenle kahvede ortaya çıkan çarpıntı benzeri yan etkiler çayda görülmez. Çayda çeşitli vitaminler de bukunur. Bunlar, C, B1, B2, nikotinik asit ve pantotenik asit olarak sıralanabilir. Çayda klorofil gibi pigment maddelerinin yanı sıra çok sayıda enzim de bulunur.

Çayın Faydaları Nelerdir?

Günümüz de yapılan araştırmalar doğrultusunda çayın birçok faydası olduğu gösterilmiştir. Çayın faydaları arasında şunlar sayılabilir:

 • Çayın, uygun miktarlarda tüketildiğinde damar sertliği (ateroskleroz) ve kalp krizi de dahil olmak üzere kalp hastalıklarını önleyici etkileri bulunur.
 • Başka maddelerle kombine edilerek zayıflatıcı olarak kullanılır.
 • Midenin çalışmasını destekleyerek olumlu etkiler yapar. Kusma ve ishal belirtilerinin tedavisinde olumlu etkileri vardır.
 • Çay, diş ve diş etinizi kuvvetlendirerek diş hastalıklarının önüne geçmenize yardımcı olur.
 • Çay idrar çıkışını artırır. Bu nedenle böbrek taşı tedavisinde yardımcı etkileri vardır.
 • İçerdiği kafeinin etkisiyle parkinson hastalığı belirtilerini hafifletir.
 • Siyah çay ve diğer kafeinli içecekleri gün boyunca içmek, uzun süreli uykusuzluktan sonra bile uyanıklık sağlamaya yardımcı olur.
 • Araştırmalar daha fazla siyah çay içen yaşlı kadınların daha güçlü kemiklere sahip olduklarını göstermektedir. Siyah çayın fazla tüketimi yaşlı erkeklerde ve kadınlarda kalça kırığı riskinde azalma ile bağlantılı bulunmuştur.

Siyah çayın faydaları

Kesin kanıtlanmamakla beraber çayın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Siyah çay içen insanlarda meme kanseri riski daha düşük gibi görünmektedir.
 • Bazı erken araştırmalar, siyah veya yeşil çay içmenin, mide, kolon ve rektal kanser riskinin daha düşük olması ile bağlantılı olabileceğini belirtmektedir. Bununla birlikte, çoğu araştırma, içilen çayın, kolon ve rektal kanser riski düşüklüğü ile bağlantılı olmadığını göstermektedir. Bazı erken araştırmalar, daha yüksek miktarda siyah çayın alınmasının kolon ve rektal kanser riski ile bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir.
 • Erken araştırmalar, siyah ve yeşil çay özütünün alınmasının diyabetlilerde HbA1C düzeylerini iyileştirmediğini önermektedir. HbA1C kan şekeri kontrolünün bir ölçüsüdür. Diğer erken araştırmalar, günde en az bir fincan siyah çay içmenin Japon yetişkinlerde tip 2 diyabet geliştirme riski düşüklüğü ile bağlantılı olmadığını ileri sürmektedir.
 • Düzenli olarak yeşil ya da siyah çay içen kadınların, hiç çay içmeyen ya da nadiren çay içen kadınlara kıyasla, yumurtalık kanserine yakalanma riski daha düşük  görünmektedir.

Çayın fazla tüketilmesi sonucunda kolesterolü artırıp kalp çarpıntılarına neden olduğu bilinmektedir. Her yiyecek veya içeceğin azı karar çoğu zarar olduğu gibi çayın da fazlasının zararlı olabileceği akıldan çıkarılmalıdır. Bunun için uygun miktarda çay tüketmek önemlidir. Çayın fazlası kalp krizi riskini arttırırken, azı ise kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Palm (Palmiye) Yağı Nedir? Zararlı mıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir