sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer
sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer

Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer

SON GÜNCELLEME: Mart 4, 2018

Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir? Sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer? Evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi seçenekleri nelerdir? Bitkisel yöntemlerle kaşıntıdan nasıl kurtulabilirsiniz? Bu yazımızda tüm bu soruların yanıtını bulabulabilirsiniz.


Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir dediğinizi duyar gibiyiz. Bu nedenle hemen konuya giriş yapmak istiyoruz.

Havaların ısınması ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte hayatımıza sinir bozucu sivrisinekler de girmektedir. Sivrisineklerin yaşamımıza girmesiyle birlikte ısırma sonucu ortaya çıkan kaşıntılar da artmaktadır. Bu kaşıntı sivri sineğin ısırma sırasında vücudumuza bıraktığı bir salgıdan kaynaklanır. Bu salgı nedeniyle ısırılan bölge kaşınmakla da kalmayarak aynı zamanda şişmektedir.

Bu şiş ve kaşıntılı yumruyu çok kaşırsanız yara oluşumuna sebep olabilirsiniz. Yara oluşması sonucu kaşıntı devam eder ve kaşıyarak yaranızın iyileşmesini geciktirirsiniz. Bu yazımızda kaşıntıdan kurtulmak için yapılabilecek doğal çözümlerden bahsedeceğiz. Sivrisinek kaşıntısından kurtulmanız için gerekleri aşağıda sıralıyoruz.

Sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer?

Sizin için pratik ve bitkisel şekilde (doğal şekilde) sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer sorusunu cevapladık.

Karbonat

Kaşıntıdan kurtulabilmek veya azaltmak için karbonat kullanabilirsiniz. Etkili bir doğal yöntem olan karbonat iyi bir çözüm olabilir. Yöntemin uygulaması basit ve hızlı. Su ve karbonatı temiz bir kasede karıştırın. Temiz bir bezi karışıma batırın. Sonra sivri sineğin ısırdığı kaşıntı yapan bölgeye uygulayın. Karbonat ciltteki ph değerini dengeleyerek kaşıntınızı azaltacaktır.

Soğan dilimi

Sivrisinek ısırığı çok rahatsız edici ve çıldırtıcı bir acı hissi bırakır. Bir anlık rahatlama ve sonrasında sürekli kaşıntı hissini durdurmak için soğana başvurabilirsiniz. Soğan her derde deva diyebileceğimiz bir doğal yöntemdir. Sivri sinek ısırığına da çok iyi gelir. Isırığın bulunduğu bölgeye soğan dilimini sürmeniz yeterlidir. Kısa süre içinde kaşıntı ve yanma hissinin ortadan kalktığını göreceksiniz. Soğan dilimi yerleştirerek yada suyunu bölgeye sıkarak da çözüm sağlayabilirsiniz.

Deniz tuzu veya tuzlu Su

Antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri bulunana tuz sivrisinek ısırığına doğal bir çözüm olabilir. Denize gidebilme ihtimaliniz varsa hiç beklemeden denize gidin. Doğal deniz tuzu cildinize ve kaşıntınıza iyi gelecektir. Eğer denize gidemiyorsanız alternatif olarak tuz ile suyu karıştırarak elde edeceğiniz tuzlu suyu yumrunun üzerine uygulayın. Kaşıntınızın azaldığını veya tamamen ortadan kalktığını deneyimleyeceksiniz.

Bal

Anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleriyle sivrisinek sokması tedavisi için bal oldukça etkili bir doğal yöntemdir. Sivri sinek ısırıklarından kurtulmanız için bal kullanmak kaşıntı hissinden sizi kurtarır. Balın bozulmadığı biliniyor. Bir sefer kullandığınız balı tekrar kullanabilirsiniz. Anlık rahatlamada çok etkili bir yöntem olan bal sizin için hem doğal hemde hızlı bir çözüm olacaktır.

Buz

Bölgeye aralıklarla buz tatbik etmek iltihabı azaltarak kaiıntının hafiflemesine yardım eder.

Limon-Tuz Karışımı

Limonun sıyunu sıkıp az miktarda tuzla karıştırarak bölgeye sürün. Kaşıntınız kısa bir süre sonra geçecektir. Bu yöntem sivrisinek ısırığının cildinizde iz bırakmasını da engeller.

Gelen aramalar ;

sivrisinek kaşıntısı nasıl geçer pratik
sivrisinek ısırığı şişliği nasıl geçer
sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir
sivrisinek ısırığından nasıl kurtulunur
sinek ısırdığında ne yapmalıyız

Diğer yazımız olan Kurdeşen nasıl geçer başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

9 Yorumlar

  1. Gayet faydalı bir bilgi teşekkürler.

  2. soğan dilimi ile kaşıntıdan kurtulup soğan kokusuna mağruz kalırız 🙂 muhtemelen karbonat ile kaşıntıdan kurtulmaya çalışmak mantıklıdır.

  3. Hocam, bal sivrisinek kaşıntısına iyi gelir demişsiniz. Balı sürünce bu seferde arılar sokmasın.

  4. Yaz aylarının en büyük sorunu tam uyuyacak iken insanı rahat bırakmayan sivrisinekler tavsiyelerinizi deneyeceğim

  5. allahtan kış mevsimi gelmeye başladı da sivrisinekler ortadan yavaş yavaş kayboluyor. yazın en can sıkıcı detayı bu sivriler.

  6. sivrisinek kaşıntısı en sıkıcı kaşıntıların başında gelir bence çünki kaşıyorsun kaşıma isteği gecmiyor çok uyuz bir durum

  7. Bal mı? İlk defa duydum balın iyi geldiğini. Karbonatı da aynı şekilde ilk sayfanızda gördüm. Teşekkürler.

  8. Yaz döneminin baş belası rahat bir uyku çekerken gecemizi mahfeden sivri sinekler.

  9. Kesin Çözüm Kantaron yağı! annemden öğrendim sağolsun kendisi hazırlayıp verir ve sivrisinek kaşıntısı çözümüne birebirdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir