Sivilcenin Nedenleri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sivilcenin Nedenleri

Sivilcenin nedenleri. Sivilceler en basit anlamıyla yağ bezelerinin tıkanıklığı sonucunda oluşan cilt rahatsızlıklarından biridir. Deride yağ oranının yüksek olduğu yerlerde kendini gösterir. Tedavi edilmediği takdirde ciltte kalıcı izler bırakabilir. Bu nedenle ciltte çıkan sivilcelerle kesinlikle oynanmaması, sıkılmaması gerekmektedir.

Genellikle ergenlik çağlarında en çok rastlanılan cilt problemlerinden biri olan sivilceler her yaşta ve cilt tipinde görülebilir. Sivilce oluşumunu engellemek için beslenme, cilt bakımı ve temizliğe özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu nedenle cildi tıkayan gözenekleri açmak için günde iki defa cildi tahriş etmeden yıkamak ve cilt tipine uygun yağ dengeleyici ürünlerle hijyenin desteklenmesi önemli bir unsurdur.

Sivilce Oluşumu Genetik mi?

Sivilce oluşumun genetik olup olmadığı hakkında birçok farklı görüş bulunmaktadır. Anne ve babasında sivilce görülen çocuklarda sivilce çıkma olasılığı daha yüksektir. Ama kesin bir kanı da yoktur. Hormonlarında sivilce oluşumda önemli bir etkisi vardır. Hormonel bozukluklar sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Özellikle kadınların adet dönemleri öncesinde yaşadıkları hormonel değişim sebebiyle sivilcelerde çoğalma veya sivilce oluşumu gözlemlenmektedir. Aynı zamanda gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı bu sorunun oluşmasında etken oluşturmaktadır.

Sivilce oluşumu çoğu zaman doğal koşullar yerine bireylerin yanlış beslenme ve temizlik alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Sivilcenin gıdayla ilgili olan bağlantısı hakkında kesin bir kanıt olmamakla beraber fastfood tarzı yağlı ve katkı maddesi içerin yiyeceklerin sivilce oluşumunu tetiklediği düşünülmektedir. Sağlıklı beslenme profiline sahip kişilerde sivilce oluşumunun daha az olduğu görülmüştür. Bu nedenle sivilcelerin oluşumu veya artışı birebir gıdalarla bağlantılı olmasa bile kötü ve sağlıksız gıdaların arttırdığı da bir gerçektir.

Sivilcenin nedenleri
Sivilcenin nedenleri

Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenebilir?

Sivilce oluşumunu engellemek için kişisel malzemelerin de temizliği oldukça özen isteyen bir konudur. Yüzde oluşan sivilcelerinin oluşumunu arttıran sebeplerden biri de kişiye özel ürünler olan yastık ve havlu kullanımıdır. Bütün bir gece boyunca yüzümüzdeki bakteriler ve kirler uyuduğumuz yastıkta birikirler. Bu nedenle yastıkların havalandırılıp gün aşırı kılıfının değiştirilmesi hijyen açısından önemlidir. Havlu kullanımında ise sadece bireye özel havlu temin edilmesi ve yüz temizliğinin havlu yoluyla değil tek kullanımlık kâğıt havlularla yapılması önemli bir detaydır.

Kadınların vazgeçilmezi olan makyaj malzemelerinin kalitesi ve kişiye özel olması sivilce oluşumunu engellemek açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Kozmetik ürünlerinin kullanım süresi geçmesi bu ürünlerin bakteri üretmesine yol açar. Alındıkları süreden sonra uzun bir dönem kullanılan kozmetik ürünlerinin bakterilere karşı üretilmiş olan sıvılarla temizlenmesi bu malzemelerin hijyenini sağlar. Cildimizde bakteri ve mikrop üremesine yol açan unsurlardan bir diğeri ise gün içinde sürekli yüzümüzle temas eden cep telefonlarıdır. Bunun içinde cildimize zarar verecek bu tarz dış faktörlere karşı daha dikkatli olmalıyız.

Sivilce problemine alınmayan önlemler sonrasında akne oluşumu baş göstermektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında dermatologlardan yardım alınması gerekmektedir. Akne tedavisi zaman ve özen gerektiren bir süreçtir. Bireylerin tedavilerine bağlı kalmaları tedavinin olumlu sonuç vermesi açısından önem taşır. Akne tedavisinde kullanılacak ürünler kişinin yaşı, cilt tipi ve sivilcenin şiddetine göre farklılık gösterir.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir