sivilce nasıl oluşur

Sivilce Nasıl Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

En çok karşılaşılan cilt hastalıkları arasında olan sivilce (akne vulgaris), daha çok ergenlik sürecinde ortaya çıkan ve doğru tedavi uygulanmadığında geçmeyen izler bırakan bir rahatsızlıktır. Sivilceler, derideki yağ oranı yüksek yerlerde oluşan kırmızı renkteki akneler, kistler ve siyah noktalardır. İnsanların yüzde 80’inde sivilce problemi görülmektedir.

Semptomların ergenlik döneminde ortaya çıkmasında, bu dönemde derideki yağ oranının artması ve yağ bezlerinin bozulması etkili olmaktadır. Yüz, sırt, göğüs, boyun, omuz bölgelerinde rastlanır. Fiziksel görünüm açısından yüz bölgesindeki sivilcelerin doğru tedavi metotları ile tedavi edilmesi önemlidir.

Sivilceler, farklı şekillerde ortaya çıkarlar. Siyah, beyaz noktacık şeklindeki sivilcelerin yanı sıra kist ve iltihaplı sivilceler de bulunmaktadır.

Sivilceler Nasıl Oluşur?

Kıl köklerinin içinde bulunan yağ bezlerinden cilde açılan kanallar tıkandığında sivilceler oluşmaktadır. Cildi koruma görevi yapan, yağ bezleri tarafından salgılanan sebum maddesi, kıl kökünden dışarıya çıkamadığında birikerek sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Sebum maddesi biriktiğinde, ölü hücreler dışarı atılamamakta, tıkanıklar meydana gelmektedir. Bu durum bakteri oluşumunu tetiklemektedir. Bakteriler çoğaldıkça, ciltte kızarıklık, ağrı ve şişliğe neden olur. İltihap birikir.

Sivilce oluşumunda etkili olan diğer faktörler ise, deride bulunan p.acnes bakterisinin çoğalması, böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonların etkisi, kalıtımla anne babadan gelen sivilceye yatkınlık, aşırı terleme, yanlış kullanılan kozmetik ürünleri, stres ve endişe gibi durumlar sivilce oluşumunu etkileyen diğer nedenlerdir.

Sivilce (Akne) Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Günlük bakım esnasında yüz, günde 2 defa sabun veya jel gibi temizlik maddesi kullanılarak ılık suyla yıkanmalıdır. PH değeri 5,5 olan sabun ve jeller tercih edilmeli. Yağlı saçların sık sık yıkanması gerekir. Yüzünde sivilce olan erkekler tıraş olmadan önce, yüz bölgesini su ve köpükle yumuşatmalıdır. Cildi çok fazla yıkamak akne oluşumunu arttırabilir. Nemlendirici ve fondöten kullanan kadınlar, yağsız ve su bazlı olanları tercih etmelidirler.

Sivilce (Akne) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akne tedavisi uzun süren ve geç iyileşme gösteren bir süreçtir. Cildiye uzmanı tarafından size uygulanan tedaviye sabırla ve aksatmadan devam edilerek sonuç alınabilir. İyileşme süreci 1-2 ay arasındadır.

Doktor tarafından sivilcenin türü ve büyüklüğü incelenip, kişinin yaş durumuna bakılarak en uygun tedavi seçilir. Tedavide, ağızdan alınan veya cilde sürülerek kullanılan çeşitli ilaçlar kullanılır. 8 hafta sonunda hala sivilcelerde iyileşme olmadıysa, tedavinin tekrar gözden geçirilmesi ve farklı bir tedavinin uygulanması gerekebilir.

Diğer yazımız olan Sivilce Çıkması Nasıl Engellenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir