Sıvı Diyeti

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sıvı diyeti, yoğun olarak sıvı besinler ve su almaya yönelik bir diyettir. Sıvı diyet, kişinin diyetinin bir kısmında veya tamamında kullanılabilir. Sıvı vücudumuz için en önemli maddedir. Özellikle su tüketimi kilo kaybı için gereklidir ayrıca metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışması için de gereklidir.  Sıvı diyeti genel olarak çay-kahve – et suyu- dondurma ve süt-ayran gibi içecekleri içerir.

Sıvı Diyetin Faydaları

Sıvı diyet sindirim sistemi için terapötik olması açısından önemlidir. Sıvılar, sindirim için fazla zaman almazlar ve besin maddelerinin hızla emilmesine yardımcı olurlar. Bundan başka, sıvılar toksinleri ve diğer atıkları vücuttan atmaya yardımcı oldukları için yararlıdır. Sıvı ağırlıklı bir diyet, sindirim sisteminin kendini restore etmesine, temizlemesine ve yeniden programlamasına yardımcı olur. Kilo kaybı, sıvı bir diyetin üretken faydasıdır.

Berrak bir sıvı diyet sadece berrak ve şeffaf sıvılardan oluşur. Sindirim sistemi kolay çalışır ve tüm gerekli besinler vücuda sağlanmış olur. Şeffaf sıvı diyette izin verilen gıdalar, sade su, hamur içermeyen meyve suları, kabuklu meyvelerin meyve özlerini içerir. Tam bir sıvı diyete sadece vücut sıcaklığında sıvılaşan sıvıları ve gıdaları içerir. Diyet, berrak bir sıvı diyetten daha fazla kaloriye sahiptir ve katı gıdaları yemelerini yasaklayan tıbbi komplikasyonlara sahip insanlar için yararlıdır. Süt ve  kahve, çay, süzülmüş kremalı çorba, yumuşak haşlanmış yumurta ve tereyağı veya margarin, tam bir sıvı diyette izin verilen gıdalardır.Ek olarak, öncelikle hızlı kilo kaybına yönelik başka sıvı diyetler de vardır.

Sıvı protein diyeti: Sıvı bir protein diyetinde normal diyet yerine geçmek için yüksek proteinli içecekler verilir. Protein sindirimi çok zordur ve vücut sindirmek için daha fazla kalori yakmak zorundadır, bu da kilo kaybını hızlandırır.

 Sıvı diyetinde izin verilen besinler:

  • Süt, dondurma, muhallebi, puding
  • Sebze suları
  • Taze Meyve Suları
  • Et suyu Bulyon Krema Çorbalar
  • Her türlü sıvı çorba

İzin verilmeyen Besinler:

Katı besinler, et, buğday-tahıl ürünleri, hamur-şeker mamulleri önerilmez.

Sıvı Diyeti İle Kaç Kilo Verilebilir

Sıvı diyeti tek başına uygulandığında pek yararlı olmayabilir ancak egzersizle desteklenirse sıvı diyeti ayda 7-8 kg vermenize yardım edebilir. Günde yapılacak 25 dakikalık bir yürüyüş sadece vücudun ısıtılması için gerekir bu süreden sonra yapılacak yürüyüşler kalori harcar ve kilo vermenize yardım eder.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir