Sinüzit

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sinüzit, insanların yüz kemikleri arasında ve burun etrafında bazı boşluklar bulunur. Bu boşluklara sinüs adı verilir. Bu sinüslerin mukozalarının yangılanması ile sinüzit hastalığı ortaya çıkar. İnsan yüzünde 4 tane sinüs bulunmaktadır. Bunlar; maksiller, frontal, sfenoid ve etmoid sinüstür. Gerçekleşen sinüs enfeksiyonları sonrasında sinüsler asli görevi olan havanın ısıtılıp buruna verilmesi işlevi yerine getirilemez olur. Viral, bakteriyel ve fungal etkenlerle gelişebilir. Bunun sonucu olarak hasta bireyler baş ağrıları çekerler. Sinüzit tekrarlamaya meyilli bir hastalıktır bazı kişiler ise sinüzite meyilli bir bünyeye sahiptir.

Sinüzit Nedenleri

Sinüzit nedenleri başlıca viral, bakteriyel ve fungal etkenlerin burun çevresindeki ve yüz kemikleri arasındaki sinüslere girerek buralarda muköz ve mukoprulent akıntılar meydana getirmesi ile oluşan enfeksiyonlardır. Üst solunum yolları iltihapları ve alerjik rinit de sinüzite sebebiyet verebilmektedir. Daha çok kış aylarında görülen sinüzitis, grip ve nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarını takiben ortaya çıkar. Üst solunum yolu hastalıkları etkenleri sinüslere hematojen yolla gelerek üremeye başlarlar. Üreyen enfeksiyon etkenleri ve toksinleri mukozal hasara neden olur. Ardından hafif ateş ve baş ağrısı gibi semptomlarla birlikte sinüslerde biriken akıntılar buruna geçerek burun akıntısına ve geniz akıntısına yol açar.

Sinüzit Belirtileri

Özellikle göz çevresinde ve baş bölgesinde ortaya çıkan ağrı ile kendini belli eder. Bu ağrı zonklayıcı tarzdadır. Burunda dolgunluk hissi ve burun akıntısı bunu takiben görülür. Burundan gelen akıntı sarı yeşil renktedir. Geniz akıntısı nedeniyle tat almada güçlük ve ağızda oluşan kötü tat bir diğer semptomdur. Ağız kokusuna neden olabilir. İştahsızlık ve halsizlik gibi semptomlara yol açabilir. Özellikle geceleri artış gösteren bir öksürük söz konusudur. Bunun nedeni geniz akıntısı sonucu gırtlakta meydana gelen tahrifattır. Hastalık sıklıkla alerjik rinitle ve diğer nazal alerjilerle karışır. Sinüzitte başta doluluk ve ağırlık hissi de sık karşılaşılan semptomlardan biridir. Işığa ve sese duyarlılık da çok sık görülen semptomlardandır. Bu sinüzit belirtileri hakkındamaruziyet yaşayan hastaların sessiz ve karanlık bir odada bir süre dinlenmesi, semptomların hafiflemesini beklemesi önerilmektedir.

Sinüzit Tedavisi

10 günden uzun süre devam eden nezle ve gribal enfeksiyonlar sinüzitten şüphelendirir. Kesin tanı için bilgisayarlı tomografi ile sinüslerin görüntülenmesi ve içindeki dolgunluğun görülmesi ile konulmaktadır. Sinüzit tedavisi içerisindesemptomatik tedavi amacıyla çeşitli nemlendiricilerin kullanıldığı mekanlarda bulunmak önerilmektedir. Bunun haricinde gerekli görüldüğü takdirde antibiyotiklerin en az 7 gün olacak şekilde kullanılması ve burun spreyleri ile sinüslerin temizlenmesi işlemi önerilmektedir. Ayrıca burun mukozasının gelen akıntıdan arındırılması amacıyla deniz suyu benzeri temizlik solüsyonları ile burnun temizlenmesi ve yıkanması faydalı olmaktadır. Kronik sinüzitiste sıklıkla karşılaşılan bir durumda geniz eti problemidir. Hayat standartlarını aşağı çekerek günlük yaşamı güçleştiren olgularda geniz eti ameliyatı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir