sigaranın zararları
sigaranın zararları

Sigaranın zararları. Sigarasız sağlıklı hayat

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

sigaranın zararları
sigaranın zararları

Bu yazımızda sigaranın zararlarından bahsedeceğiz. Sigara ve tütün kullananların derhal bırakması dileği ile


Sigarasız Sağlıklı Hayat

Sigaranın insan sağlığına tehlikeleri konusunda birçok yazılı ve ispatlı kanıtlara rağmen, tüm dünyada çok az sayıda sigara içen kişiler onun zararının boyutundan tam bilincindedir. Sigara bağımlılık yaratan maddelerden oluşmasına karşın herkes sigarayı bırakabilir veya azaltabilir. Sigaranın bütün zararlarına rağmen kullanımı çok yüksektir ve ölüm düzeyi her geçen gün artmaktadır. Türkiye’de sigaraya başlama yaşı 11,5’e kadar düşmüştür. Gelişim sürecinde kana çok sayıda zehirli madde alınması bireyi etkilediği gibi gelecek nesillere de etkisini aktaracaktır.

Bir çok bilimse kuruluşun yaptığı araştırmalar sonucu her yıl dünyada sigara ve tütün kullanımı ile yedi milyon insan hayatı son bulmaktadır. Bu HIV-QİCS hastalığından, trafik olaylardan, uyuşturucuları ve alkol, cinayet olaylarından ve intiharlardan ölenlerin sayısından hayli fazladır. Eğer acil önlemler alınmazsa, dünyada sigara içenlerin sayısı artmaya devam edecek ve 2030 yılında her yıl tütün yüzünden sekiz milyondan fazla insan hayatını kaybedecektir.

Sigaranın zararları

Akciğer kanseri en çok sigara kullanımı veya dumanına maruz kalma ile kaynaklanan ve ölümle sonuçlanan hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Sigara dumanı aktif sigara içenlerde ağız boşluğunun, dudağın, midenin ve onikiparmak barsağının kanserinin yanı sıra kronik hastalıkların ortaya çıkması ihtimalini yükseltiyor. Sigara içen erkeklerde cinsel organların kan damarlarının daralmasına göre iktidarsızlık oluşması ihtimali sigara içmeyenlere oranla iki kat fazla artmış oluyor. Hamilelik sırasında kadının vücudu dahil olan sigaranın zararları maddeleri rahimdeki çocuğa geçiyor ve nikotinin etkisinden ceninin oksijen yetersizliği ortaya çıkar. Zararlı maddeler çocuğun tüm organlarına etki ederek onun normal gelişmesine engel oluşturabiliyor. Sigara içen kadınların bebekleri daha az ağırlık ile dünyaya gelebikmekte, çocuklarda zihinsel yetersizlik gözlebilmekte, genellikle sigaradan kaynaklanan rahatsızlıklar sonucu erken yaşta ölümlerde sonuçlanabilmektedir. Hamile bireyin sigara içmesi kesinlikle bebeğe zarar vermektedir.

Pasif içici olmayan. Pasif içicinin gördüğü zarar sigara içenle eş değer hatta fazla

Pasif içici tütün dumanı ile kirlenmiş hava ile nefes almak demektir. Kanıtlanmıştır ki, pasif içicilik kalp hastalıkları ve akciğer kanseri riskini % 25-30 oranında artırıyor. Her yıl dünyada 600 bin kişi pasif içicilik yüzünden ölmektedir. Sigara dumanında nefes almak özellikle de çocukların sağlığına zararlıdır. ÜST-in tahminlerine göre dünyada çocukların yaklaşık% 40’ı evde tütün dumanına maruz kalıyor ve pasif içicilikten ölenlerin% 30’u çocuk olur.

Önlenebilir ölüm nedenine son vermek için tütüne karşı ortak mücadele yürütülmesi ve daha geniş propaganda ve ajitasyon çalışmalarına başlanılmalıdır. Bunun için devlet başkanları ve sivil toplum örğütleri birlikte çalışmalı, sigaranın zararları konusunda kamuoyunu daha geniş şekilde haberdar edilmelidir.

Sigara içilmeyen özgür yerlerin oluşturulması pasif içiciliğin etkisinden kaynaklanan hastalıkların önüne geçilebilir. Ayrıca sigara dumanından arındırılmış özgür yerlerin oluşturulması sigara içenleri de bu alışkanlıktan vazgeçmesi algısı oluşturur ve kamu, iş yerlerinde sigara içmenin yasaklanması onun genele yayılmasını önemli ölçüde azaltır. Türkiye’de başlatılan dumansız hava sahası projesi bu doğrultuda ilerlemekte ve her geçen gün genişlemektedir.

Tütünün yarattığı tehlikeler konusunda eğitim kurumlarında gençleri ve yeniyetmləri məlumatlandırmaqla sağlıklı gelecek oluşturabilirsiniz. Ebeveynler kendileri de zararlı alışkanlıklardan uzak durmalı ve çocuklarına kötü örnek olmaktan kaçınmalılar.

Sigara kutuları üzerindeki görsel uyarılar tütün tüketiminin önüne bir ölçüde almaktadır. Kutuların üzerinde sıhhat için zararlı olmasını gösteren bilgiler sigara içenlerin ilgisini çekiyor ve üzləşəcəkləri riskler konusunda bilgilerini artırır. Hastalıkların ve diğer olumsuz etkili resimlerin kutulara vurulması kelimelere göre daha fazla etkiliyor.

Tütün ürünlerinin reklam ve sponsorluğuna yasaklar konulmuştur, satışı en aza indirilmelidir. Şu anda genel dünya nüfusunun% 5’i tütün ürünlerinin reklam, promosyon ve sponsorluğuna kapsamlı yasaklar koyan ülkelerde yaşıyor. Yasakların etkili olması için onun tüm alanlara uygulama yapılması gerekmektedir. Yasaklar sadece radyo ve televizyonda olan reklamlara bırakılırsa, tütün endüstrisi ürünlerinin tebliğini diğer pazarlama kanallarına örneğin gazete, dergi, reklam panoları, internet, spor müsabakaları, müzik festivallerine vb. yöneltecek. Öte yandan, mağazalarda tütün ürünlerinin gösterilmesi birincil reklam ve promosyon alanları oluşturmaktadır. Genç insanlar tütün ürünlerinin verdiği uyarıcı etkisine özellikle duyarlıdırlar. Perakende ticaret ve satış noktalarında tütün ürünlerinin görülmesi ve herhangi bir açıklama tam olarak yasaklanmalıdır. Bilmek önemlidir kapsamlı yasaklar tütün dumanına maruz kalınmasını önleyebilir.

Sigara büyük bir rant kaynağı ve insan hayatına tehdittir. Hayatınızdan çıkartın.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

10 Yorumlar

 1. sigara hem cepten hem de sağlıktan yiyor. insanlar isteye isteye, bile bile niye yaşam standartlarını ve kalitesini böylesine saçma bir şekilde düşürüyor. anlayamıyorum. bize de zarar. pasif pasif içiyoruz nihayetinde.

 2. Yazınızın güzelliği bir yana,sigara öyle bir illetki çiğerlerinize yapışan o nikotin mahv ediyor güzelim bedeninizi hayatımda içmedim üstelikte tiryaki derecesinde bir ailede büyümeme rağmen. Kısaca uzak durun

 3. çok şükür şimdiye kadar hiç sigara içmedim, kimseye de içmeyin demiyorum çünkü suçlu çıkıyoruz. okuyup öğrensinler.

 4. Yaklaşık 2 yıldır içiyorum bırakma fikri aklıma gelsede gerçekten istemediğin sürece insan bırakamıyor.

 5. 20 yıl boyunca bu mereti içtim. defalarca denememe rağmen bırakamadım. ama son 3 yıldır elektronik sigara içiyorum. şimdi daha iyiyim.

 6. Sigaranın o kadar çok zararı var ki ve maddi açıdan da verilen para bir aylık fatura parasını rahat çıkartıyor.

 7. İçmeyen için en iğrenç zehirlerden biri, kokusuna dahi katlanılamayacak bir zehir fakat içenler içinde vazgeçilme bir zehir. Garip doğrusu.

 8. Daha 1 tane bile sigara içmedim ömrümün sonuna kadar da içmeyeceğim ama yanımızda içen bir sürü insan oluyor.

 9. Süleyman Ateş

  Sigaranın insan sağlığına çok fazla zararı var. Sigara firmaları daha düne kadar, bizlere sigaranın hiçbir zararı olmadığını benimseterek, kendilerinin içmediği sigarayı sattılar. Sigara firmalarının yaptığı bu uygulamayı şimdide büyük yiyecek ve içecek firmaları yapıyor. Dikkat edin derim, oyuna gelmeyin…

 10. Sigara öyle bir illet ki, başlayan bırakmıyor, bakın bırakamıyor demiyorum, bilerek ve isteyerek bırakmıyor. Benim tanıdığım birçok kişi kendi iradesiyle sigarayı bıraktı ve şu anda çok mutlular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir