Sigaranın Zararları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sigaranın Zararları Nelerdir

Sigaranın Zararları Nelerdir Gün içerisinde sevincinizde yada üzüntünüzde kim bilir belkide çare olur diye kaç kez sigara yakmışsınızdır ? Oysa içinde yaklaşık 4000 zararlı madde bulunan sigara hem size hemde çevrenizdekilere büyük zararlar vermektedir. Daha tütün tarlada iken böceklere karşı ilaçlanmakta ve bu tütünün işlenmesinde bile üzerinde kalmaktadır. Bunun yanı sıra içinde bulunan en tehlikeli maddeler kanserojen maddelerdir. Sigaranın içinde bulunan kanserojen maddeler arsenik, benzin, kadyum siyanid, amonyak, radyasyon, katran ve nikotindir. Ölümlere yol açan sigara birçok insanın el ve ayak parmaklarının kesilmesine neden olmuştur.

Sigaranın Zararları Nelerdir
Sigaranın Zararları Nelerdir görsel

 

Kanser hastalıkları sigara içen kişilerde içmeyenlere oranla çok daha fazladır. Ayrıca şeker, kalp damar hastalıkları, erken menopoz ve buna bağlı olarak kemik erimesi, romatizmal hastalıklar, kulak hastalıkları, hamilelerde erken doğum veya bebeklerde gelişim bozuklukları, düşükler sigaradan dolayı meydana gelebilir.

Sigara sadece içen kişiye değil, etrafındaki kişilerede ciddi zararlar verir. Özellikle çocukların bulunduğu ortamlarda kesinlikle sigara içilmemelidir. Bu ortamlarda içilen sigara çocuklarda solunum yolu hastalıklarına yol açar. Sigara içen insanların elit yapıları bozulur. Daha yaşlı ve lekeli bir cilde sahip olurlar.

Sigaranın sizi esir almasına izin vermeyin. Geç olmadan hem sizi hemde etrafınızdaki insanları zehirleyen bu maddeden vazgeçin. Bu konuda Sağlık Bakanlığı Sigara Bıraktırma Hattı olan ALO 171 sizlere yardımcı olacaktır.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir