Şifalı Bitkilerin insan Sağlığındaki Önemi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Şifalı Bitkilerin insan Sağlığındaki Önemi

 Şifalı Bitkilerin insan Sağlığındaki Önemi, İlk uygarlıklardan bugüne baktığımızda şifalı bitkilerle tedavinin (phytotherapy) insan sağlığının var olmasında ne kadar önemli olduğu gözler önündedir. Modern tıbbın birçok hastalığı tedavi edemediği aşikardır. İşte burada devreye giren şifalı bitkiler gerçekten harikalar yaratmakta, usul ve tekniğine uygun kullanıldığında hastalığı kökünden yok ettiği bilinen bir gerçektir. Hala bu gerçeği kabul etmemekte bilerek ısrar eden hekimlere deriz ki; insanlar, yaradılış tarihinden modern tıbbın tesis edildiği zamana kadar binlerce yıl nasıl ve neyle tedavi olmuşlardır? Bitkilerin insan sağlığı üzerinde yarattığı olağanüstü şifa kaynağını bir hekim inkar etme hakkına sahip midir? Bugün tıp sözlüğünde yerini almış olan phytotherapy ( bitkilerle tedavi ) 1870-1955 yılları arasında yaşamış Fransız hekim Henri Leclerc tarafından ilk defa ortaya atılmış ve adı geçen doktor şifalı bitkilerle ilgili birde eser yazmıştır. Bilinen uygarlıklara baktığımızda, şifalı bitkilerin insan hayatında oynadığı rolün ne kadar kıymet taşıdığı ortadadır. Bugünkü Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan Mezopotamya topraklarında M.Ö yaşamış Sümer, Akad ve Asur medeniyetlerinde şifalı bitkilerle tedavinin yapıldığı Ninova tabletlerinden anlaşılmaktadır. Keza Boğazköy kazılarında yapılan Hitit uygarlığına ait buluntularda, bitkisel tedavinin önemi belirtilmektedir. Yine o dönemlerde Çin ve Hindistan’da bitkisel tedavilerin önemi çok büyüktü. Hatta tanınmış Hindu yazar Rıg Veda MÖ 2500 lü yıllarda 1000 adet şifalı bitkiden bahseden bir eser yazmıştır. Bugün bile Pakistan ve Hindistan’da şifalı bitkilerin önemi ön plandadır. MÖ 1550 yıllarında yazılan eski Mısır uygarlığına ait tıp bilgilerinde açığa çıkan bir mumya üzerinde EBER papirüslerinde şifalı bitkiler ile ilgili önemli belgeler ele geçmiştir. Bahsi geçen 800 adet bitkinin hastalıklar ve ölüleri mumyalamada kullanıldığı anlaşılmıştır. 21.yy da tıbbın beceremediğini binlerce yıl önce ölüleri mumyalayarak günümüze kadar olduğu gibi saklayan elbette ki bitkilerdir.

Şifalı Bitkilerin insan Sağlığındaki Önemi
Şifalı Bitkilerin insan Sağlığındaki Önemi görsel

Şifalı Bitkiler Kitapları ve Alternatif Tedavi Tarihi

Yunan uygarlığı sırasında bitkisel ilaçlarla yazılmış pek çok kitap vardır. Tıpla ilgili 150 eseri bulunan Hipokrat, 400 civarında bitkisel ilaçtan bahsetmektedir. Hastalarını tedaviye başlamadan önce ettiği yemini, günümüzde tıp fakültelerinden mezun olmuş doktorlar mesleğe başlarken etmektedirler. Bugün ‘Hipokrat yemininden’ bahseden ve şifalı bitkileri reddeden doktorlara, yapmış olduğu yeminin sahibi Hipokrat’ın şifalı bitkilerle hasta tedavi eden bir doktor olduğunu inkar edebilir misiniz? Sorusu yöneltilirse ne cevap verecektir. Modern tıp elbette inkar edilemez ama bitkisel yollarla tedavide vardır. Avrupa, Amerika, Ortadoğu ve Rusya’da özel laboratuar çalışmaları hızla ilerlerken, ülkemizde bu konuda kapsamlı bir çalışmanın olmayışı üzücü bir durumdur. Roma Uygarlığında; ‘hekimler imparatoru’ unvanlı özel doktor Galen şifalı bitkilerle ilgili 50 kitap yazmıştır. Bizans döneminde ise; hekim Dioscorider Anadolu’yu dolaşmış, ‘İlaçların Bilgisi’ adlı bir kitap yazmış, bu kitap kendisinden sonra 150 yıl boyunca başlıca tıp kitabı olarak kaynak olmuştur. Yaklaşık 500 yıl önce yaşamış hekim John Gerard İngiltere’de 100 kadar bitkiyi yetiştirmiş ve hastalarının tedavisinde kullanmıştır. Aynı dönemin ünlü hekimi Parkinson Londra’da çalışmış ve iki kitap yazmıştır.

Şifalı Bitkilerin Yan Etkileri Var mı?

Şifalı bitkiler, her zaman vardı her zamanda var olacaktır. Fakat Bu bitkileri kullanırken mutlaka bir uzman nezaretinde kullanmamız gerekir. Şifalı bitkiler satan aktarların tavsiyesiyle kullanmak yanlıştır. Bunları gramlarla kullanmalı, aktarların tabiriyle ‘ bir tutam’ şeklinde kullanılmamalıdır. Hastanın bir başka şikayetinin olup olmadığının mutlaka bilinmesi gerekir. Yoksa vücudun bir bölümünü tedavi ederken bir başka kısmına zarar verebiliriz. Hastanın öncelikle modern tıbba başvurup, kan ve idrar tahlillerinin yapılması ve kesin teşhis raporu istenmelidir. Uzman nezaretinde yapılan bir bitkisel tedavi mutlaka kesin sonuç verecektir.

 

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir