Sezaryen Mi, Normal Doğum Mu?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Anne adaylarını oldukça ilgilendiren “Normal doğum vajinada genişleme ve sarkmaya neden oluyor mu? Normal doğumun komplikasyonu nelerdir?” Sorularına cevap olarak kadın doğum uzmanımız Opr.Dr. Murat KOÇER’ tarafından gerekli bilgileri bu yazımızda sunuyoruz.

Annenin herhangi sağlık sorunu yoksa sezaryen ameliyatı işlemi yerine normal doğum ile doğurma işlemi daha çok tercih edilir. Sezaryen operasyonuna nispeten normal doğum sonrası iyileşme süresi daha kısadır.

Normal doğum sayesinde bebekle birlikte anne de birçok avantaj elde ediyor. Normal doğum sayesinde prolaktin (süt hormonu), oksitosin hormonu salgılanır, göğüs genişler, süt bezleri iyi gelişir. Normal doğum sırasında kadın annelik duygusunu daha çok hisseder.

Peki, kadınlar neden normal doğumdan korkuyor? Nedenlerden biri psikolojik, diğeri vajinal genişleme korkusudur. Yırtığın büyüklüğü bebeğin geliş şekli ve ağırlığı ile alakalıdır. Normal doğum sırasında vajinada az miktardaki sarkma zarar vermez ve zamanla yine eski haline dönecektir. Düzelmediği durumda, estetik cerrahi müdahalesi ile düzeltilir. Vajinanın sarkması doğum sırasında annenin verdiği güçle alakalıdır. Doğum sırasında epidural anestezi ile ıkınmaları azaltır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir