Ses Kısıklığına Ne iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Mart 16, 2018

Ses Kısıklığına Ne iyi Gelir, Pazarcı Hastalığına Mı Yakalandınız yada başka bir soru şekliyle Öğretmen Hastalığına Mı Yakalandınız?  Sürekli Sesiniz Mi Kısılıyor? bu yazımızda bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

Ses Kısıklığının Nedenleri Nelerdir?

Hepimiz zannederiz ki çok soğuk içecekler sesimizin kısılmasına neden olur bununla birlikte çok yüksek sıcaklıkta tükettiğimiz içeceklerde ses kısıklığına neden olabilir.

Çok yüksek sesle konuştuğumuzda sadece sesimizin kısıldığını zannederiz ama fısıltıyla konuşmanın ses kısıklığına neden olduğunu biliyor muydunuz? Sürekli sesinizi kullanmak zorunda olduğunuz bir işiniz mi var? İşte bu yazımız sizin kronik ses sorunlarınızın çözümlerini içerisinde barındırıyor.

Ses Kısıklığının Bitkisel Çözümleri

Basit pratik yöntemlerden başlayalım.

  • Ses kısıklığıyla mücadelede birinci kural, boğazınızı kesinlikle kuru bırakmayın, yudum yudum dahi olsa ılık su tüketin.
  • Asitli içecekleri tüketmekten kesinlikle uzak durun. Çünkü asitli içeceklerin verdiği zararlardan bir tanesi de ses tellerinizi deforme etmesidir.
  • Soğuk havalarda soluk alışverişinizi kontrol ediniz. Ağız yoluyla nefes almak yerine burundan alıp ağızdan vermeyi tercih ediniz. Çünkü burundan giren soğuk hava yutağa gelene kadar vücut ısısına ulaşacaktır ki bu da ses tellerinizin soğuktan etkilenmesinin önüne geçecektir.

Ses kısıklığı sorunu çekiyorsunuz işte size bu sorunun üstesinden gelmek için bitkisel tavsiyeler,

  • Dilimlenmiş kabuklu elmayı fırında pişirin ve günlük tüketin. Bunu bir ay süreyle uyguladığınızda ses kısıklığınızın ortadan kalktığını fark edeceksiniz. Bu yöntemi deneyenler ses tonlarının çatallı olmasından kurtulduklarını ifade ediyorlar.
  • Zencefil ve zerdeçalın keçiboynuzu pekmezine katarak sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan 1 kaşık olmak üzere günlük olarak tüketin. Üzerine su içmeyiniz ki etkisini gösterebilsin.

Şan dersi alın. Sesinizi ve nefesinizi nasıl kullanacağınızı öğrenin. Ses kısıklığının en büyük nedenlerinden biriside sesinizi nasıl kullanacağınızı bilmemenizdir. Bu eğitimi profesyonel yardım almaksızın da gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken köpek nefesi veya bebek nefesi denilen taktiği uygulamaktır. Düzgün ses çıkarılması, düzgün nefes almayla başlar.

Burundan alıp ağızdan verilen nefes iyi ses çıkarmanızın yardımcısı olacaktır. Diyafram nefesi olmaya çalışın. Burundan derin nefes alıp ağızdan verin. Bu yöntemin ne kadar işe yaradığını çok kısa bir süre içerisinde fark edeceksiniz. Çünkü geceleyin sırtüstü yattığınızda diyafram nefesi alırsınız ve vücudunuzun çok rahatlayıp dinlendiğini hissedersiniz. Bahsettiğimiz şekilde nefes alıp vermeniz bu durumu size sağlayacaktır.

 

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir