ses kısıklığı tedavisi

Ses Kısıklığı Neden Olur? Ses Kısıklığına Tarçın

SON GÜNCELLEME: Mart 16, 2018

Ses kısıklığı, sesin kısmen ya da tamamen etkisini kaybetmesi şeklinde ortaya çıkan bir durumdur. Bu tip durumlarda ses, normal tonunda çıkmamakta, daha boğuk, kısık, çatallı, fısıltı şeklinde çıkmaktadır.

Ses Kısıklığı Neden Olur? Ses Kısıklığının Nedenleri

Ses kısıklığının birçok nedeni bulunmaktadır. En çok rastlanan nedenleri ise:

– Larenjit : Gırtlağın tahriş olması ve enfeksiyon kapması sonucunda, ses telleri de iltihap kapmakta ve seste problemlere neden olmaktadır. Yüksek sesle bağırmak, kirli havanın veya kimyasal maddelerin solunumu da larenjite sebep olmaktadır. Larenjit vakalarında ses tamamen gidebilmektedir. Larenjitin belirtileri arasında, boğazda yanma hissi, sürekli ve kuru öksürük, öksürükle birlikte balgam gelmesi bulunmaktadır. Larenjit 1 hafta ile 3 hafta arasında kendi kendine düzelen bir hastalıktır. Bu süreçte sigara ve alkol tüketilmemesi gerekir. Sesi fazla yormamalı, ılık su içmeli, sıcak yemekler yemelidir. Larenjit tedavisinde, hastalığın neden kaynaklı olduğuna bakılır. Enfeksiyon bakteri ve virüslerden dolayı ortaya çıkmışsa, antibiyotik tedavisi uygulanır.
– Sesin yanlış kullanılması, aşırı bağırma şeklinde konuşma yapılması
– Mideden reflü nedeniyle ağza asit gelmesi
– Ses tellerinde ortaya çıkan nodül, polip ve kist gibi iyi huydaki oluşumlar
– Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi solunum rahatsızlıklarından dolayı genizde oluşan akıntılar

Ses Kısıklığı Tanısı Nasıl Konulur?

Kulak Burun Boğaz muayenesi yapılır, hastanın akciğer grafisi, sinüzit filmi çekilir. Gırtlak kısımları bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans yöntemleri ile detaylı analiz edilir. Tümöre rastlanırsa, biyopsi ile parça alınıp, inceleme yapılır,

Ses Kısıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle ses kısıklığının hangi nedenden dolayı ortaya çıktığı saptanmalıdır. Tedavi buna göre şekillenir. Ses telinde iltihap varsa ilaçla tedavi yapılır. Larenjit, reflü ya da tümör kaynaklı ise tedavi metotları bunlara uygun tedavilerle gerçekleştirilir.

Ses Kısılması için Bitkisel Tedavi – Ses Kısılması için Tarçın

Tarçın, ses kısıklığına iyi gelen, doğal tedavi yollarından birisidir. Bir kabuk tarçını, bir çay bardağı kadar suya katıp, kaynatın. Birkaç dakika kaynadıktan sonra altını kapatıp ılımasını bekleyin ve bu şekilde tüketin. Tarçın çayının etki etmediği ve uzun süreli devam eden ses kısıklığı sorunlarında vakit kaybetmeden doktora görünmelidir.

Ses kısıklığı için evde doğal çözüm önerileri için Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir